uchwała antysmogowa
Konsultacje ws. wydłużenia uchwały antysmogowej. Więcej głosów przeciw?
Znamy oficjalne wyniki konsultacji społecznych ws. wydłużenia uchwały antysmogowej dla Małopolski. Do urzędu wpłynęło ponad 6 tysięcy uwag.
Grzegorz Cichy: Opóźnienie wejścia uchwały smogowej jest mądrym posunięciem
Ta uchwała antysmogowa była potrzebna, ale dzisiaj musimy popatrzeć na tę rzeczywistość, jaką mamy za wschodnią granicą. Dzisiaj trzeba popatrzeć trzeźwo na to, co wokół nas się dzieje. Jeżeli jest problem z kupieniem opału, jest drogi prąd, drogi gaz, trudno o szybkie przeprowadzenie inwestycji kotłowni gazowych czy pompy ciepła, bo nie ma tego produktu – mówił między innymi Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim na antenie Radia Kraków.
Co dalej z małopolską uchwałą antysmogową: klamka zapadła?
Zbliża się czas podjęcia ostatecznej decyzji, czy od 1 stycznia przyszłego roku nadal będziemy mogli palić w Małopolsce kopciuchami. Zarząd województwa chce, aby wejście w życie uchwały antysmogowej przesunąć o rok, tłumaczy to między innymi złą sytuacją ekonomiczną. Pojawiają się też jednak głosy sprzeciwu.
Stanisław Bisztyga: jeśli chodzi o uchwałę antysmogową, mam nadzieję, że znajdziemy złoty środek
- W sprawie uchwały antysmogowej zderzają się dwa skrajne stanowiska: dalej trzeba palić w piecach a mieszkańcy Krakowa uważają, że to dla nich koniec świata – powiedział na antenie Radia Kraków Stanisław Bisztyga, Radny Sejmiku Małopolskiego z Platformy Obywatelskiej. Czy uda się znaleźć rozwiązanie, które w obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego przyniesie dobre rozwiązanie?
Witold Kozłowski: W obecnej sytuacji nie ma szans, żeby zrealizować uchwałę antysmogową do końca roku
- Rekomendacja zarządu województwa w sprawie uchwały antysmogowej będzie taka, jak wynika z konsultacji społecznych - zapowiedział na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski, Witold Kozłowski. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że w konsultacjach społecznych mieszkańcy i samorządy opowiedzieli się za zmianą terminu zapisanego w uchwale antysmogowej. Chodzi o likwidację pozaklasowych kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z uchwałą antysmogową mają zostać zlikwidowane do końca roku. Zarząd województwa zaproponował przedłużenie tego terminu o rok. Sprzeciwiają się temu organizacje ekologiczne, aktywiści antysmogowi i samorządy największych miast. "Nasze stanowisko jest takie, że w ostatnim czasie zaszło bardzo dużo zmian i w związku z tym zaproponowaliśmy przedłużenie tego okresu. Tym bardziej że i tak nie ma szans, by uchwała została zrealizowana do 31 grudnia. Ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik województwa" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.
Krakowski Alarm Smogowy krytycznie o braku publikacji wyników konsultacji ws. uchwały antysmogowej
Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych ws. zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.
Władze Małopolski: większość samorządów i mieszkańców za przesunięciem uchwały antysmogowej
Według władz Małopolski w zakończonych konsultacjach społecznych większość samorządów i mieszkańców regionu opowiedziała się za przedłużeniem o rok terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi.
Krakowska Rada Miasta za utrzymaniem aktualnych przepisów uchwały antysmogowej w Małopolsce
Uchwała antysmogowa zakazuje używania kopciuchów od początku 2023 roku na terenie całej Małopolski. Zarząd Województwa Małopolskiego zastanawia się, czy nie przedłużyć czas wejścia uchwały o co najmniej rok i przeprowadził w sierpniu konsultacje społeczne w poszczególnych gminach w tej sprawie. Takim działaniom sprzeciwiają się krakowscy radni.
Zarząd Okręgu Małopolska Polskiego Klubu Ekologicznego przeciwny zmianom w uchwale antysmogowej
- Uważamy obrany wcześniej w postaci uchwały antysmogowej kierunek działań w walce ze smogiem za właściwy i słuszny. Nie należy podejmować jakichkolwiek prób obejścia tej uchwały i ulegać lobbystom i innym grupom nacisku, nie zawsze kierującym się ochroną najwyższej wartości, jaką jest zdrowie ludzkie, a to stanowi istotę walki ze smogiem i sens uchwały antysmogowej - napisał w swoim stanowisku Zarząd Okręgu Małopolska Polskiego Klubu Ekologicznego.
1300 podpisów z PAS przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej
1300 podpisów sprzeciwu zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski przekazał we wtorek do Urzędu Marszałkowskiego Polski Alarm Smogowy. Konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych trwają jeszcze we wtorek i środę.
Władze Oświęcimia protestują przeciwko przesunięciu terminu wdrożenia uchwały antysmogowej
To już ostatnie dni konsultacji w sprawie zmian w małopolskiej uchwale antysmogowej. Zarząd województwa - z powodu sytuacji ekonomicznej - chce o rok wydłużyć termin, w którym można ogrzewać domy węglem w piecach najgorszej klasy. Przeciwko zmianom zaprotestowały właśnie władze Oświęcimia.
Władze gmin Metropolii Krakowskiej przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej
Władze gmin Metropolii Krakowskiej opowiedziały się przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej. Wspólne stanowisko samorządowców zostało przekazane Marszałkowi Województwa Małopolskiego. To odpowiedź na propozycję Zarządu Województwa Małopolskiego o odroczeniu o rok obowiązywania przepisów zakazujących używania bezklasowych kotłów – pieców poniżej klasy trzeciej.
Najnowsze
-
06:14
Kraków Airport: odloty odwołane z powodu gęstej mgły
-
06:03
Uwaga kierowcy! Gęsta mgła w Małopolsce
-
22:02
Karol Nawrocki w Nowym Sączu: Nasza pomoc nie spotkała się z najmniejszą wdzięcznością państwa ukraińskiego
-
21:46
Byłe selekcjoner jednostki NIL: W wojskach specjalnych najważniejszy jest człowiek
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"