Radio Kraków

uchwała antysmogowa

Grzegorz Cichy: Opóźnienie wejścia uchwały smogowej jest mądrym posunięciem

  • date_range 2022-09-17
Ta uchwała antysmogowa była potrzebna, ale dzisiaj musimy popatrzeć na tę rzeczywistość, jaką mamy za wschodnią granicą. Dzisiaj trzeba popatrzeć trzeźwo na to, co wokół nas się dzieje. Jeżeli jest problem z kupieniem opału, jest drogi prąd, drogi gaz, trudno o szybkie przeprowadzenie inwestycji kotłowni gazowych czy pompy ciepła, bo nie ma tego produktu – mówił między innymi Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim na antenie Radia Kraków.

Co dalej z małopolską uchwałą antysmogową: klamka zapadła?

Zbliża się czas podjęcia ostatecznej decyzji, czy od 1 stycznia przyszłego roku nadal będziemy mogli palić w Małopolsce kopciuchami. Zarząd województwa chce, aby wejście w życie uchwały antysmogowej przesunąć o rok, tłumaczy to między innymi złą sytuacją ekonomiczną. Pojawiają się też jednak głosy sprzeciwu.

Stanisław Bisztyga: jeśli chodzi o uchwałę antysmogową, mam nadzieję, że znajdziemy złoty środek

  • date_range 2022-09-12
- W sprawie uchwały antysmogowej zderzają się dwa skrajne stanowiska: dalej trzeba palić w piecach a mieszkańcy Krakowa uważają, że to dla nich koniec świata – powiedział na antenie Radia Kraków Stanisław Bisztyga, Radny Sejmiku Małopolskiego z Platformy Obywatelskiej. Czy uda się znaleźć rozwiązanie, które w obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego przyniesie dobre rozwiązanie?

Witold Kozłowski: W obecnej sytuacji nie ma szans, żeby zrealizować uchwałę antysmogową do końca roku

- Rekomendacja zarządu województwa w sprawie uchwały antysmogowej będzie taka, jak wynika z konsultacji społecznych - zapowiedział na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski, Witold Kozłowski. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że w konsultacjach społecznych mieszkańcy i samorządy opowiedzieli się za zmianą terminu zapisanego w uchwale antysmogowej. Chodzi o likwidację pozaklasowych kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z uchwałą antysmogową mają zostać zlikwidowane do końca roku. Zarząd województwa zaproponował przedłużenie tego terminu o rok. Sprzeciwiają się temu organizacje ekologiczne, aktywiści antysmogowi i samorządy największych miast. "Nasze stanowisko jest takie, że w ostatnim czasie zaszło bardzo dużo zmian i w związku z tym zaproponowaliśmy przedłużenie tego okresu. Tym bardziej że i tak nie ma szans, by uchwała została zrealizowana do 31 grudnia. Ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik województwa" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Krakowski Alarm Smogowy krytycznie o braku publikacji wyników konsultacji ws. uchwały antysmogowej

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych ws. zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.

Władze Małopolski: większość samorządów i mieszkańców za przesunięciem uchwały antysmogowej

Według władz Małopolski w zakończonych konsultacjach społecznych większość samorządów i mieszkańców regionu opowiedziała się za przedłużeniem o rok terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi.

Krakowska Rada Miasta za utrzymaniem aktualnych przepisów uchwały antysmogowej w Małopolsce

Uchwała antysmogowa zakazuje używania kopciuchów od początku 2023 roku na terenie całej Małopolski. Zarząd Województwa Małopolskiego zastanawia się, czy nie przedłużyć czas wejścia uchwały o co najmniej rok i przeprowadził w sierpniu konsultacje społeczne w poszczególnych gminach w tej sprawie. Takim działaniom sprzeciwiają się krakowscy radni.

Zarząd Okręgu Małopolska Polskiego Klubu Ekologicznego przeciwny zmianom w uchwale antysmogowej

- Uważamy obrany wcześniej w postaci uchwały antysmogowej kierunek działań w walce ze smogiem za właściwy i słuszny. Nie należy podejmować jakichkolwiek prób obejścia tej uchwały i ulegać lobbystom i innym grupom nacisku, nie zawsze kierującym się ochroną najwyższej wartości, jaką jest zdrowie ludzkie, a to stanowi istotę walki ze smogiem i sens uchwały antysmogowej - napisał w swoim stanowisku Zarząd Okręgu Małopolska Polskiego Klubu Ekologicznego.

1300 podpisów z PAS przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej

1300 podpisów sprzeciwu zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski przekazał we wtorek do Urzędu Marszałkowskiego Polski Alarm Smogowy. Konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych trwają jeszcze we wtorek i środę.

Władze Oświęcimia protestują przeciwko przesunięciu terminu wdrożenia uchwały antysmogowej

To już ostatnie dni konsultacji w sprawie zmian w małopolskiej uchwale antysmogowej. Zarząd województwa - z powodu sytuacji ekonomicznej - chce o rok wydłużyć termin, w którym można ogrzewać domy węglem w piecach najgorszej klasy. Przeciwko zmianom zaprotestowały właśnie władze Oświęcimia.

Władze gmin Metropolii Krakowskiej przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej

Władze gmin Metropolii Krakowskiej opowiedziały się przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej. Wspólne stanowisko samorządowców zostało przekazane Marszałkowi Województwa Małopolskiego. To odpowiedź na propozycję Zarządu Województwa Małopolskiego o odroczeniu o rok obowiązywania przepisów zakazujących używania bezklasowych kotłów – pieców poniżej klasy trzeciej.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię