uchodźcy
Prof. Pamuła-Behrens: Jak uczyć ukraińskie dzieci w polskiej szkole? Z wrażliwością wielokulturową
Przez wiele lat w polskiej szkole nie zajmowano się uczeniem wielokulturowym, więc nie mamy wrażliwości międzykulturowej. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet jeśli dzieci są z tak bliskiego kraju, jak Ukraina, uczenie ich wymaga dostosowania, patrzenia przez okulary wrażliwości kulturowej - mówiła prof. Małgorzata Pamuła-Behrens z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w rozmowie z Jackiem Bańką. Przypomnijmy: 1 września dzieci uchodźcze z Ukrainy będą podlegać obowiązkowi szkolnemu i nauki w polskim systemie oświaty.
Straż Graniczna: nielegalni imigranci nie docierają jeszcze do granic Polski
Jak powiedziała Radiu Kraków kapitan Katarzyna Walczak, rzecznik Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, są gotowe plany działania na wypadek większej liczby uchodźców przekraczających na przykład granice polsko-słowacką, ale na razie nie ma powodów, by zwiększać liczbę patroli czy wprowadzać kontrole.
Beata Szydło w Krakowie: czekamy na decyzję Premier w sprawie uchodźców
Premier Kopacz musi wreszcie wykazać się odwagą i powiedzieć, ilu uchodźców może przyjąć Polska - tak mówiła w Krakowie Beata Szydło, wiceprezes PiS i kandydatka tej partii na premiera.
Pobyt Syryjczyków w Tarnowie sfinansował Lord Weidenfeld
Zamożny brytyjski wydawca, Lord Weidenfeld sfinansował przelot i roczny pobyt syryjskich uchodźców, którzy kilka dni temu przybyli do Polski, w tym także do Tarnowa - informuje brytyjska prasa.
Paweł Kukiz: "Zagrożony może być nasz byt etniczny"
Paweł Kukiz w rozmowie z reporterem Radia Kraków skomentował przyjęcie do Polski ok. 2000 uchodźców syryjskich. "Zagrożony może być nasz byt etniczny" - powiedział. Zdaniem Kukiza "ten projekt możemy zrealizować, ale w przyszłości, kiedy będzie nas na to stać".
"Jesteśmy tymi, którym się pomaga i tymi, którzy mają obowiązek pomagania"
- Traktujemy Syryjczyków jak Polaków w Kazachstanie: Najpierw byli to „bracia utraceni”, których obiecaliśmy przyjąć z otwartymi ramionami, a później to były te „ruskie”. Czas odrobić pracę domową i zacząć wywiązywać się z międzynarodowych zobowiązań" - mówiła w programie Co niesie dzień prof. Halina Grzymała-Moszczyńska, psycholog z Instytutu Religioznawstwa UJ.
Jarosław Gowin: nie powinniśmy przyjmować muzułmanów. Roznoszą zarazę terroryzmu
- Wystarczą setki tysięcy niezasymilowanych muzułmanów, żeby roznosić po krajach Europy zachodniej zarazę terroryzmu. Jak przyjmiemy osoby wyznania muzułmańskiego, to ataki nastąpią też w Polsce - mówił na antenie Radia Kraków Jarosław Gowin. Szef Polski Razem zaznaczał, że podstawowym obowiązkiem państwa jest troska o własnych obywateli.
Pierwsza rodzina syryjska jest już w Tarnowie. "Każdy szuka bezpieczeństwa"
Riyad, Reem, Lema oraz Amer - to pierwsi z syryjskich uchodźców, którzy zamieszkali w Tarnowie. Do Polski przylecieli w piątek w nocy razem ze 150 rodakami, w obawie przed prześladowaniami chrześcijan. Jak powiedział Riyad - z czteroosobowej rodziny z okolic Damaszku, decyzja o wyjeździe była bardzo trudna, ale jego zdaniem konieczna.
"Uchodźcy z Syrii chcą być Polakami. To bilet w jedną stronę"
Jeszcze w ten weekend do Małopolski trafią pierwsi syryjscy uchodźcy. Rodziny z Syrii w piątek wieczorem wylądują na lotnisku w Warszawie. Po nadaniu statusu uchodźców, rozwiezieni zostaną do miejscowości, w których zadeklarowano się ich przyjąć. 3 rodziny zamieszkają w Małopolsce.
Uchodźcy z Syrii zamieszkają też w Małopolsce. Tarnowianie przyjmą trzy rodziny
Jeszcze w ten weekend do Małopolski trafią pierwsi syryjscy uchodźcy. Rodziny z Syrii w piątek wieczorem wylądowali na lotnisku w Warszawie, po nadaniu statusu uchodźców, rozwiezieni zostaną do miejscowości, w których zadeklarowano się ich przyjąć. Trzy rodziny zamieszkają w Tarnowie.
Uchodźcy z Ukrainy dostali mieszkanie w Nowym Sączu
To dla nich początek nowego rozdziału w życiu z dala od wojennej zawieruchy. Od poniedziałku Nowy Sącz ma nowych mieszkańców ze wschodniej Ukrainy. To pięcioosobowa rodzina polskiego pochodzenia. Nowy dach nad głową otrzymali dzięki pomocy Fundacji Anny Dymnej - Mimo Wszystko.
Syryjskie rodziny w Polsce
Kilka dni temu premier Ewa Kopacz ogłosiła: "Polska przyjmie 60 rodzin z objętej konfliktem Syrii. Dzisiaj chrześcijanie, którzy są prześladowani tam w sposób barbarzyński, zasługują, żeby kraj chrześcijański, jakim jest Polska, podążył z pomocą". Takie oświadczenie niemal automatycznie rodzi pytanie, czy powinniśmy segregować imigrantów na chrześcijan i wyznawców innych religii i od tego uzależniać pomoc? Czy idąc krok dalej, nie będziemy miłosierni jedynie dla katolików, a takich w Syrii jest stosunkowo niewiele? A może powinniśmy pomóc wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują?
Łukasz Stach: "Uchodźcy z Afryki to nie jest nasz problem"
O problemie uchodźców przypływających do Europy z północnej Afryki dyskutują uczestnicy nadzwyczajnego szczytu UE. Część państw członkowskich uważa, że w pomoc dla uchodźców powinna się zaangażować cała Unia i nie powinno być to problemem państw południa, głównie Włoch.
Najnowsze
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
20:30
1. liga piłkarska - daleki wyjazd lidera z Niecieczy na koniec 1. rundy. Wisła Kraków zagra przy Reymonta 22.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
18:23
Biletomat "wszystko mający". Rewolucja w pojazdach krakowskiego MPK
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa