Radio Kraków

Też mi pytanie - audycja

Najbardziej gorzki smak świata

  • date_range 2019-09-17
Wystarczy łyżka dziegciu, by beczka miodu straciła słodycz, ale czy możliwe jest sprawienie, by wielka ilość wody, odpowiadająca np. objętości basenu olimpijskiego, jednym ruchem stała się gorzka? Taką tajemnicę zdradza dr Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum UJ, a pyta Marzena Florkowska.

Co wspólnego ma żuraw z wiatrem?

  • date_range 2019-09-16
Co wspólnego ma żuraw z wiatrem i czego możemy dowiedzieć się obserwując je o poranku? Ekspertem jest Leszek Fidelus z Urzędu Dozoru Technicznego w Krakowie, a pyta Marzena Florkowska.

Co łączy karmiącą matkę, gitarę elektryczną i wino owocowe?

  • date_range 2019-09-13
Odpowiedź brzmi: siara - słowo określające pierwszy pokarm matki, ostry dźwięk gitary i wino owocowe. Gościem Marzeny Florkowskiej jest dr Anna Kotlińska, położna, doradca laktacyjny.

Dlaczego latem jest najcieplej, choć Słońce jest najdalej od Ziemi?

  • date_range 2019-09-12
Dlaczego latem jest najcieplej, choć Słońce jest najdalej od Ziemi, a zimą zimno, choć jest blisko? A może nie tylko odległość ma znaczenie, ale także np. kąt padania promieni słonecznych? Takie oto wątpliwości rozwiewają dr Waldemar Ogłoza, astronom z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, i Marzena Florkowska.

Czy szybciej ugotujemy jajko na szczycie Kasprowego Wierchu, czy w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce?

  • date_range 2019-09-11
Czy szybciej ugotujemy jajko na szczycie Kasprowego Wierchu, czy w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce? To przecież taki dylemat, z którym zmagamy się niemal codziennie! A jaka byłaby przygoda i przeżycie. Zapraszają dr Michał Krupiński, fizyk z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie i Marzena Florkowska

Kim był Matejko?

  • date_range 2019-09-10
Kim był Matejko i jakie budzi skojarzenia? Pytanie pozornie banalne, ale kryje się w nim pewien podstęp... Z podinspektorem Zbigniewem Zielińskim z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Czy wrócą budki telefoniczne?

  • date_range 2019-09-09
Wspomnienie przeszłości - budki telefoniczne na ulicach i kolejka, by zadzwonić. I coś jeszcze bardziej fascynującego - możliwość zadzwonienia o określonej porze do danej budki telefonicznej i rozmowa z osobą, która tam przyjdzie umówiona. Czy jeszcze kiedykolwiek będziemy mieli szanse zadzwonić z budki telefonicznej? Rozmawiają Marcin Zastawnik, akustyk, doktorant w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie, i Marzena Florkowska.

JAK ZROBIĆ ATRAMENT SYMPATYCZNY?

  • date_range 2019-09-06
Co to jest atrament sympatyczny i czy ma coś wspólnego z okazywaniem uczuć? I co ważne, jak go zrobić i jak odczytać ukrytą treść? Rozmawiają młodszy inspektor Lidia Puchacz, naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, i Marzena Florkowska

CZY GWIAZDY MRUGAJĄ?

  • date_range 2019-09-05
Czy gwiazdy mrugają? Czy migotanie można dostrzec tylko w nocy, czy także w dzień? Dlaczego głęboka studnia albo szyb górniczy są pomocne? Na pytania Marzeny Florkowskiej odpowiada dr Waldemar Ogłoza – astronom z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Młodzieżowego Obserwatorium Astronomoicznego w Niepołomicach.

RACHUJEMY KOŚCI CZY NA KOŚCIACH?

  • date_range 2019-09-04
Na palcach liczymy do 10 - a na rękach Chińczycy liczyli do .....? I to jest właśnie to pytanie. O najprostszych i najbardziej skomplikowanych maszynach liczących rozmawiają profesor Maciej Sysło z Uniwersytetu Wrocławskiego, kolekcjoner maszyn liczących, i Marzena Florkowska.

CZY ARBUZ JEST JAGODĄ?

  • date_range 2019-09-03
Czy na czarne, małe owoce prosto z lasu mówimy borówki czy jagody? A jeżeli na talerzu mamy pięć borówek i jednego arbuza - to ile mamy jagód? A jeśli dołożymy dwa pomidory i trzy ogórki - to czy wynik nam się zmieni? Z prof. Moniką Bieniasz z Uniwersytetu Rolniczego rozmawia Marzena Florkowska

JAK OPANOWAĆ ROZKOŁYS KAWY?

  • date_range 2019-09-02
Jak opanować rozkołys kawy, czyli sprawić, by ciecz podczas chodzenie nie wylewała się nam? Można oczywiście wziąć wielki kubek i nalać mało kawy, można z nim nie spacerować, albo iść bardzo ostrożnie, ale czy to pomoże? Ekspertem jest dr Michał Krupiński, fizyk z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, a pyta Marzena Florkowska.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię