Też mi pytanie - audycja
Czy strach przed windą jest irracjonalny?
Strach przed windą. Bo co stanie się, jeśli winda zatrzyma się między piętrami, albo drzwi nie otworzą się - i zostaniemy uwięzieni na wiele godzin? A dodatku często w windach nie działają telefony komórkowe, a sąsiedzi nie zawsze reagują na wołanie o pomoc. Co stanie się, gdyby zerwały się liny w windzie? O lękach rozmawiają Leszek Fidelus z Urzędu Dozoru Technicznego w Krakowie i Marzena Florkowska.
Gdzie ptaki mają "zamontowany" GPS?
W jaki sposób lecą tysiące kilometrów i trafiają precyzyjnie w wybrane miejsce, a potem wracają - tak jak bociany - dokładnie do tego samego gniazda? Rozpoczął się sezon ptasich wylotów, zatem pytania jak najbardziej zasadne. Z dr. Kazimierzem Walaszem z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego rozmawia Marzena Florkowska.
Ząbkowanie w 80. roku życia - czy to nie przesada?
Lepiej późno niż wcale - czy ta zasada zawsze obowiązuje? A w odniesieniu do zębów, które wyrastają w 80. roku życia? Albo zębów mlecznych, które dobrze trzymają się nawet do czterdziestki? Naszym ekspertem jest dr hab. n. med. Katarzyna Szczeklik, stomatolog, Collegium Medicum UJ, a rozmawia z nią Marzena Florkowska.
Dlaczego przedstawiamy jeże z jabłkami na grzbiecie?
Skąd nasze zamiłowanie do powtarzania fałszywych wyobrażeń? A może odwołujemy się do nieuświadomionych mitów? Z dr. Piotrem Klepackim, biologiem, rozmawia Marzena Florkowska.
Dlaczego mdlejemy z wrażenia?
Z jakiego powodu pewne widoki wywołują u nas na tyle mocne wrażenia, że jest nam słabo, serce nam kołacze i tracimy przytomność? Czy to zachwyt, a może rozczarowanie? Naszym ekspertem jest Maciej Bóbr, historyk sztuki, rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, a pyta Marzena Florkowska
Prędkość dźwięku
Co zrobić, by nie słyszeć głośnego sąsiada? I dlaczego raz odbieramy go słabiej, a kiedy indziej ten dźwięk jest natarczywy? Czy mowa równie szybko rozchodzi się w powietrzu, wodzie i poprzez grube ściany? Z akustykiem Marcinem Zastawnikiem, doktorantem z Akademii Górniczo-Hutniczej (stowarzyszenie Rzecznicy Nauki) rozmawia Marzena Florkowska.
Dlaczego starodruki lepiej znoszą upływ czasu niż nowe książki?
Dlaczego w życiu często sprawdza się powiedzenie, że "lepsze jest wrogiem dobrego"? Dziś pytamy o to w kontekście książek i zastanawiamy się, dlaczego starodruki świetnie się trzymają, a nowsze książki rozlatują się nam w rękach? Ekspertem jest dr Monika Koperska, chemik, prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki., a rozmawia Marzena Florkowska
Kim jest zombie, które żyje wśród nas?
Wcale nie mamy tu na myśli bohaterów filmu George’a Romera Noc żywych trupów, gier komputerowych, czy książek, jak choćby Zombie Surviva Maxa Brooksa. Raczej chodzi o to pierwotne skojarzenie z voodoo, a więc o istotę zniewoloną i nieświadomie wykonującą polecenia kogoś innego. Na pytanie Marzeny Florkowskiej odpowiada Marcelina Jureczko, doktorantka w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej.
Dlaczego zaciskamy zęby?
Dlaczego z zimna i ze stresu szczękamy zębami? A sztangiści - dlaczego podczas wysiłku aż do bólu zaciskają zęby? Oto pytanie Marzeny Florkowskiej, na które odpowiada lekarz stomatolog, dr n. med. Magdalena Osiewicz, Collegium Medicum UJ.
W jaki sposób człowiek może chodzić po wodzie?
Oto pytanie, które męczy niejednego naukowca i stąd liczne próby, aby spełnić to marzenie. Ale może trzeba zacząć od sprawy podstawowej, czy to w ogóle jest możliwe? A jeśli tak, to pod jakimi warunkami? Tę zagadkę rozwiązują dr inż. Michał Krupiński (Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki) i Marzena Florkowska.
Co łączy człowieka i świnkę morską?
Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli w domu takie zwierzątko, chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami i opowieściami. Ale tym razem zupełnie nie o to chodzi. Dr Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum UJ zdradza pewna tajemnice, a pyta Marzena Florkowska.
Jaki smak i zapach ma DNA?
Pytanie pozornie tylko kompletnie abstrakcyjne, bo przecież codziennie w naszym pożywieniu znajduje się DNA innych organizmów żywych. Czy kwaśny - bo to przecież kwas deoksyrybonukleinowy? Ekspertem w tej sprawie jest Marcelina Jureczko, doktorantka w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, a pyta Marzena Florkowska.
Dlaczego bańki mydlane są okrągłe?
Jaka siła każe im przybierać taki właśnie kształt niezależnie od tego, co my zrobimy? A może jest to forma najbardziej dla nich odpowiednia z fizycznego punktu widzenia? Z Dariuszem Aksamitem, fizykiem medycznym, popularyzatorem nauki rozmawia Marzena Florkowska
Co ma wspólnego ołówek i pierścionek z diamentem?
I czy jest możliwe uzyskanie z grafitu diamentów - niczym alchemicy próbujący przekształcić ołów w złoto? Z prof. Edytą Proniewicz z Katedry Chemii i Korozji Metali Akademii Górniczo Hutniczej rozmawia Marzena Florkowska.
Co łączy człowieka i zebrę?
Czy mamy podobne cechy, które wyróżniają nas spośród innych stworzeń? Zagadkowe? - O to właśnie chodzi. A tę zagadkę rozwiązują młodszy inspektor Lidia Puchacz, naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, i Marzena Florkowska.
Od czego zależy kolor płomienia świecy?
Dlaczego biała świeca może płonąc różnobarwnym kolorem, a czerwona niekoniecznie na czerwono? Co sprawia, że płomień może mieć kolor żółty, ale także zielony, czerwony czy niebieski? Taki zjawisko obserwujemy np. w świeczkach urodzinowych dla dzieci. Ekspertem jest dr Monika Koperska, chemik, prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.
Co przyciąga ptaki do linii energetycznych?
Dlaczego ptaki siedzą bezpiecznie na liniach wysokiego napięcia, a my nie? I w jaki sposób niekiedy ludzie naśladują takie ptaki? Na pytanie Marzeny Florkowskiej odpowiada dr Michał Krupiński, fizyk z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie.
Dlaczego my sami zupełnie inaczej słyszymy siebie niż odbierają nas inni?
I nie chodzi tu o sens i znaczenie tego, co mówimy, ale raczej o brzmienie głosu. Z Marcinem Zastawnikiem, akustykiem z Akademii Górniczo-Hutniczej rozmawia Marzena Florkowska.
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi