Radio Kraków

Też mi pytanie - audycja

Czy strach przed windą jest irracjonalny?

  • date_range 2019-10-11
Strach przed windą. Bo co stanie się, jeśli winda zatrzyma się między piętrami, albo drzwi nie otworzą się - i zostaniemy uwięzieni na wiele godzin? A dodatku często w windach nie działają telefony komórkowe, a sąsiedzi nie zawsze reagują na wołanie o pomoc. Co stanie się, gdyby zerwały się liny w windzie? O lękach rozmawiają Leszek Fidelus z Urzędu Dozoru Technicznego w Krakowie i Marzena Florkowska.

Gdzie ptaki mają "zamontowany" GPS?

  • date_range 2019-10-10
W jaki sposób lecą tysiące kilometrów i trafiają precyzyjnie w wybrane miejsce, a potem wracają - tak jak bociany - dokładnie do tego samego gniazda? Rozpoczął się sezon ptasich wylotów, zatem pytania jak najbardziej zasadne. Z dr. Kazimierzem Walaszem z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego rozmawia Marzena Florkowska.

Ząbkowanie w 80. roku życia - czy to nie przesada?

  • date_range 2019-10-09
Lepiej późno niż wcale - czy ta zasada zawsze obowiązuje? A w odniesieniu do zębów, które wyrastają w 80. roku życia? Albo zębów mlecznych, które dobrze trzymają się nawet do czterdziestki? Naszym ekspertem jest dr hab. n. med. Katarzyna Szczeklik, stomatolog, Collegium Medicum UJ, a rozmawia z nią Marzena Florkowska.

Dlaczego przedstawiamy jeże z jabłkami na grzbiecie?

  • date_range 2019-10-08
Skąd nasze zamiłowanie do powtarzania fałszywych wyobrażeń? A może odwołujemy się do nieuświadomionych mitów? Z dr. Piotrem Klepackim, biologiem, rozmawia Marzena Florkowska.

Dlaczego mdlejemy z wrażenia?

  • date_range 2019-10-07
Z jakiego powodu pewne widoki wywołują u nas na tyle mocne wrażenia, że jest nam słabo, serce nam kołacze i tracimy przytomność? Czy to zachwyt, a może rozczarowanie? Naszym ekspertem jest Maciej Bóbr, historyk sztuki, rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, a pyta Marzena Florkowska

Prędkość dźwięku

  • date_range 2019-10-05
Co zrobić, by nie słyszeć głośnego sąsiada? I dlaczego raz odbieramy go słabiej, a kiedy indziej ten dźwięk jest natarczywy? Czy mowa równie szybko rozchodzi się w powietrzu, wodzie i poprzez grube ściany? Z akustykiem Marcinem Zastawnikiem, doktorantem z Akademii Górniczo-Hutniczej (stowarzyszenie Rzecznicy Nauki) rozmawia Marzena Florkowska.

Dlaczego starodruki lepiej znoszą upływ czasu niż nowe książki?

  • date_range 2019-10-04
Dlaczego w życiu często sprawdza się powiedzenie, że "lepsze jest wrogiem dobrego"? Dziś pytamy o to w kontekście książek i zastanawiamy się, dlaczego starodruki świetnie się trzymają, a nowsze książki rozlatują się nam w rękach? Ekspertem jest dr Monika Koperska, chemik, prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki., a rozmawia Marzena Florkowska

Kim jest zombie, które żyje wśród nas?

  • date_range 2019-10-03
Wcale nie mamy tu na myśli bohaterów filmu George’a Romera Noc żywych trupów, gier komputerowych, czy książek, jak choćby Zombie Surviva Maxa Brooksa. Raczej chodzi o to pierwotne skojarzenie z voodoo, a więc o istotę zniewoloną i nieświadomie wykonującą polecenia kogoś innego. Na pytanie Marzeny Florkowskiej odpowiada Marcelina Jureczko, doktorantka w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej.

Dlaczego zaciskamy zęby?

  • date_range 2019-10-02
Dlaczego z zimna i ze stresu szczękamy zębami? A sztangiści - dlaczego podczas wysiłku aż do bólu zaciskają zęby? Oto pytanie Marzeny Florkowskiej, na które odpowiada lekarz stomatolog, dr n. med. Magdalena Osiewicz, Collegium Medicum UJ.

W jaki sposób człowiek może chodzić po wodzie?

  • date_range 2019-09-30
Oto pytanie, które męczy niejednego naukowca i stąd liczne próby, aby spełnić to marzenie. Ale może trzeba zacząć od sprawy podstawowej, czy to w ogóle jest możliwe? A jeśli tak, to pod jakimi warunkami? Tę zagadkę rozwiązują dr inż. Michał Krupiński (Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki) i Marzena Florkowska.

Co łączy człowieka i świnkę morską?

  • date_range 2019-09-27
Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli w domu takie zwierzątko, chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami i opowieściami. Ale tym razem zupełnie nie o to chodzi. Dr Joanna Chłopicka z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum UJ zdradza pewna tajemnice, a pyta Marzena Florkowska.

Jaki smak i zapach ma DNA?

  • date_range 2019-09-26
Pytanie pozornie tylko kompletnie abstrakcyjne, bo przecież codziennie w naszym pożywieniu znajduje się DNA innych organizmów żywych. Czy kwaśny - bo to przecież kwas deoksyrybonukleinowy? Ekspertem w tej sprawie jest Marcelina Jureczko, doktorantka w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej, a pyta Marzena Florkowska.

Dlaczego bańki mydlane są okrągłe?

  • date_range 2019-09-25
Jaka siła każe im przybierać taki właśnie kształt niezależnie od tego, co my zrobimy? A może jest to forma najbardziej dla nich odpowiednia z fizycznego punktu widzenia? Z Dariuszem Aksamitem, fizykiem medycznym, popularyzatorem nauki rozmawia Marzena Florkowska

Co ma wspólnego ołówek i pierścionek z diamentem?

  • date_range 2019-09-23
I czy jest możliwe uzyskanie z grafitu diamentów - niczym alchemicy próbujący przekształcić ołów w złoto? Z prof. Edytą Proniewicz z Katedry Chemii i Korozji Metali Akademii Górniczo Hutniczej rozmawia Marzena Florkowska.

Co łączy człowieka i zebrę?

  • date_range 2019-09-24
Czy mamy podobne cechy, które wyróżniają nas spośród innych stworzeń? Zagadkowe? - O to właśnie chodzi. A tę zagadkę rozwiązują młodszy inspektor Lidia Puchacz, naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, i Marzena Florkowska.

Od czego zależy kolor płomienia świecy?

  • date_range 2019-09-20
Dlaczego biała świeca może płonąc różnobarwnym kolorem, a czerwona niekoniecznie na czerwono? Co sprawia, że płomień może mieć kolor żółty, ale także zielony, czerwony czy niebieski? Taki zjawisko obserwujemy np. w świeczkach urodzinowych dla dzieci. Ekspertem jest dr Monika Koperska, chemik, prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Co przyciąga ptaki do linii energetycznych?

  • date_range 2019-09-19
Dlaczego ptaki siedzą bezpiecznie na liniach wysokiego napięcia, a my nie? I w jaki sposób niekiedy ludzie naśladują takie ptaki? Na pytanie Marzeny Florkowskiej odpowiada dr Michał Krupiński, fizyk z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie.

Dlaczego my sami zupełnie inaczej słyszymy siebie niż odbierają nas inni?

  • date_range 2019-09-18
I nie chodzi tu o sens i znaczenie tego, co mówimy, ale raczej o brzmienie głosu. Z Marcinem Zastawnikiem, akustykiem z Akademii Górniczo-Hutniczej rozmawia Marzena Florkowska.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię