szkoła w pandemii
Czarnek: ogłaszam wejście w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół
Ogłaszam wejście w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół po 17 stycznia. O tym, czy ten powrót nastąpi, zdecyduje premier w przyszłym tygodniu, po dodatkowych konsultacjach z Radą Medyczną – powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Dodał, że decyzja będzie podyktowana rozwojem pandemii w kolejnych dniach.
W poniedziałek ruszają badania przesiewowe nauczycieli klas 1-3
Nauczyciele klas jeden-trzy zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Wymazy zostaną pobrane także od nauczycieli szkół specjalnych i od pracowników niepedagogicznych - czyli na przykład administracji lub osób nadzorujących szkolny porządek. Z najświeższych informacji Sanepidu wynika, że przebadanych zostanie dziesięć i pół tysiąca osób. Badania mają rozpocząć się w najbliższy poniedziałek, a przeprowadzane będą w punktach wymazowych w całej Małopolsce
Możliwe, że uczniowie klas I-III wrócą do szkół w styczniu. Jest jeden warunek
Jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, tak jak do tej pory, to 18 stycznia dzieci klas I-III szkoły podstawowej będą mieć lekcje stacjonarne - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Bóle kręgosłupa i wady postawy - to efekty zdalnej nauki
Coraz więcej dzieci, które z powodu nauczania zdalnego spędzają w pozycji siedzącej od 4 do 10 godzin dziennie, odczuwa dolegliwości bólowe – powiedział PAP fizjoterapeuta Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
Nauka zdalna przedłużona do 3 stycznia. Minister Czarnek podpisał rozporządzenie
Stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. - poinformował w środę resort edukacji. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Na egzaminie ósmoklasisty z j. polskiego będzie wymaganych mniej lektur
W propozycji wymagań egzaminacyjnych na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego znalazło się mniej lektur obowiązkowych, niż jest w postawie programowej dla klas VII i VIII szkoły podstawowej – poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.
Na egzaminach ósmoklasisty i maturalnych będzie mniej zadań. Zmiany są związane z pandemią
Na egzaminach z polskiego, matematyki i języka obcego na egzaminie ósmoklasisty będzie mniej zadań, tak samo na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym. Nie będzie też obowiązku na maturze przystąpienia do egzaminu z przedmiotu do wyboru - zapowiedział wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminów będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. - dodał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek informując o zakończeniu pracy ekspertów, którzy zmienili podstawy programowe przedmiotów egzaminacyjnych.
MEN: wszyscy rodzice dzieci do 8 lat otrzymali prawo do dodatkowego zasiłku
Wszyscy rodzice dzieci do 8. roku życia otrzymali uprawnienia do dodatkowego zasiłku w przypadku zamknięcia szkoły, do której uczęszcza dziecko. Nie ma znaczenia zawód, jaki wykonują rodzice - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Lekcje on-line do 29 listopada. Co o tym myślą nauczyciele?
Od poniedziałku - zgodnie z decyzją premiera - lekcje zdalne rozpoczną też uczniowie szkół podstawowych w klasach 1-3. To jedno z działań, które ma pomoc w zahamowaniu gwałtownego przyrostu liczby zakażeń koronawirusem. Na razie lekcje on-line mają odbywać się do 29 listopada. Rząd nie wyklucza jednak, że ten termin może zostać wydłużony. Sposobem na wsparcie nauczycieli ma być też obiecany wczoraj bon wysokości 500 złotych. Jak szkoły przygotowują się do kolejnych zmian w systemie nauki, co sądzą o zapowiedzianym wsparciu?
Szkoły chcą przechodzić na nauczanie zdalne, ale mają problem z kontaktem z sanepidem
Coraz więcej szkół w Małopolsce chce przechodzić na zdalne nauczanie w związku z zakażeniem koronawirusem wśród nauczycieli. Dyrektorzy nie mogą się jednak skontaktować się z sanepidem. Od pierwszego września w całym województwie w ponad 10 procentach szkół przynajmniej jedna klasa przeszła na nauczanie zdalne. Z blisko 5000 tysięcy było aż 527 takich placówek. Najwięcej, 140, w samym Krakowie, czyli 30 procent wszystkich szkół w mieście.
Małopolska: 4 miliony dla szkół zawodowych i techników oraz 8 milionów dla podstawówek i liceów
Prawie 4 miliony złotych trafi do małopolskich szkół zawodowych i techników na pomoc w nauczaniu zdalnym. Pieniądze pochodzą z tak zwanego pakietu edukacyjnego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
Wiadomo już, jak UJ rozpocznie rok akademicki. "Z wielkim bólem zrezygnowaliśmy w przemarszu ulicami miasta"
To będzie inauguracja inna niż wszystkie. Uniwersytety wycofują się z hucznego rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Najstarsza uczelnia w Polsce - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zrezygnował z organizacji wydarzenia w Audytorium Maximum.
W Tarnowie powstała Akademia Edukacji Hybrydowej
Wiosenne nauczanie zdalne było dalekie od idealnego i w tym temacie musimy się jeszcze wiele nauczyć - uważa nauczyciel roku Marcin Zaród. By iść za ciosem, zakłada Akademię Edukacji Hybrydowej, która ma pomóc tarnowskim nauczycielom w wyborze optymalnej metody nauczania zdalnego.
Uczelnie wyższe przygotowują się do rozpoczęcia roku akademickiego w czasach pandemii
Nauka studentów w minionym semestrze letnim z powodu ograniczeń odbywała się zdalnie. Teraz większość uniwersytetów w Krakowie wybiera formę mieszaną - wykłady przez internet, a zajęcia w laboratoriach, czy ćwiczenia stacjonarnie.
Kolejne szkoły na Podhalu z przypadkami koronawirusa
Kolejne trzy szkoły na Podhalu z przypadkami koronawirusa. Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1 w Zakopanem Bożena Bobak poinformowała, że u jednej z nauczycielek potwierdzono zakażenie Covid-19. Zakażenie koronawirusem potwierdzono także w zakopiańskiej szkole artystycznej. Tam w związku z pozytywnym wynikiem testu u jednego z pedagogów do izolacji skierowano wszystkie klasy od IV do VIII. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa ze szkoły podstawowej w Poroninie, która miała styczność z zakażoną koronawirusem nauczycielką.
Dwa tygodnie nowego roku szkolnego za nami. "Obawy okazały się bezpodstawne, a uczniowie czują się bezpieczni"
Po dwóch tygodniach nauki - 22 małopolskie szkoły, przedszkola i żłobki zostały zamknięte lub ograniczono w nich zajęcia z powodu zakażeń koronawirusem. W poniedziałek wczesnym popołudniem pojawiła się informacja o kolejnej szkole, w której potwierdzono zakażenie koronawirusem. To Szkoła Podstawowa nr 2 w Zakopanem - tam chora jest nauczycielka. Do izolacji trafiła już klasa, w której była wychowawczynią. Do sanepidu trafiła też lista ponad 40. nauczycieli i 170 uczniów, którzy mieli styczność z zakażoną. Jednocześnie szkoła zawnioskowała o zgodę na zmianę formy nauczania na lekcje online. Na razie jednak nie ma decyzji w tej sprawie.
Maseczki w szkołach? "To wymóg czasów" -mówi dyrektor III LO w Tarnowie
Maseczki w szkołach - potrzebne? Dyrektor prestiżowego III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie - nie ma wątpliwości - to wymóg czasów, w których się znalazły polskie szkoły.
Uczeń SP w Wysokiej zakażony koronawirusem, jego klasa objęta kwarantanną
Pozytywny wynik przyniósł test na obecność koronawirusa w organizmie u ucznia V klasy Szkoły Podstawowej w Wysokiej. Dziecko nie ma objawów choroby COVID-19 – poinformował we wtorek burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.
Najnowsze
-
14:27
Prof. Antoni Dudek: „W Polsce potrzebny jest reset konstytucyjny, tylko brakuje chętnych”
-
13:50
Zagłosuj na wyczyn i blamaż tygodnia
-
13:43
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:58
Wybitny architekt nowym Honorowym Obywatelem Tarnowa
-
12:52
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:23
Proces biskupa Andrzeja Jeża poza Tarnowem? Chodzi o "dobro wymiaru sprawiedliwości"
-
12:00
Tarnowski Pasaż Odkryć – miejsce spotkań z nauką, źródło wiedzy o mieście
-
12:00
Zielona droga w miejskiej logistyce żywności
-
11:14
Nowa konstrukcja i już się sypie? PKP PLK uspokaja
-
10:05
Makabryczne odkrycie w Żabnie