szkoła w pandemii
Uczniowie szkół ponadpodstawowych i klas V-VIII szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej
W poniedziałek w 11 województwach, w których nie ma ferii zimowych, do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych. W pozostałych pięciu województwach ferie bez zmian trwają do 27 lutego.
Dr Lidia Stopyra: o sytuacji w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie
Doszliśmy do sytuacji w pandemii, gdy brakuje miejsc w szpitalach. Nie zostały wprowadzone żadne ograniczenia dostępu do miejsc publicznych dla osób niezaszczepionych. A to konieczne, aby je chronić. Takie prowadzenie pandemii przy populacji wyszczepionej w zaledwie nieco ponad 50% oznacza niewydolne szpitale i wiele zgonów zarówno z powodu Covid jak i innych chorób. Bardzo chcielibyśmy, aby dzieci chodziły do szkoły, ale w obecnej sytuacji należy rozważyć zdalne nauczanie w rejonach najmniej zaszczepionych z największą ilością zakażeń i lockdown dla niezaszczepionych. Szczepienie jest obecnie najlepsza metoda walki z Covid, ale niezaszczepionych możemy chronić tylko poprzez lockdown. - z dr Lidią Stopyrą rozmawiał Jacek Bańka.
Włodzimierz Bernacki: Koronawirus w szkołach? Czekamy, obserwujemy sytuację, będziemy reagowali
- Na razie nic o tym nie wiem, ale wszystko jest możliwe. Czekamy, obserwujemy sytuację - tak wiceminister Włodzimierz Bernacki odpowiadał na pytanie, czy w związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną ministerstwo edukacji i nauki bierze pod uwagę zmianę trybu nauczania. Według wiceministra, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków, w Polsce 80 procent szkół pracuje w trybie stajonarnym. Pozostałe przeszły w tryb hybrydowy, właśnie w związku z coraz liczniejszymi zakażeniami koronawirusem wśród dzieci i młodzieży.
W przypadku zamknięcia szkoły rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy
Rodzice, którzy muszą zająć się dzieckiem, gdy przedszkole lub szkoła są zamknięte np. z powodu COVID-19, mogą wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby go otrzymać, należy złożyć oświadczenie u pracodawcy.
Krakowski magistrat uruchomił infolinię dla szkół dotyczącą szczepień
W związku ze szczepieniami krakowski magistrat uruchomił infolinię dla szkół. Do placówek oświatowych od połowy września mają dojeżdżać specjalne mobilne zespoły szczepień. Będzie też możliwość dowozu autobusem grupy uczniów do powszechnego punktu szczepień.
Minister Czarnek: Nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie czasowej
Według wszystkich prognoz, które mamy z Ministerstwa Zdrowia, nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie czasowej - powiedział we wtorek, we przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
60,8 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło je lub chce je zaszczepić przeciw COVID-19
60,8 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym zaszczepiło je lub chce je zaszczepić przeciw COVID-19, a 86,9 proc. opowiada się za powrotem do nauki stacjonarnej. 54 proc. uważa, że szkoły są dobrze przygotowane na powrót uczniów – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.
Tarnowskie szkoły gotowe na przeprowadzenie programu szczepień przeciwko Covid-19
Zgodnie z zapowiedziami rządu, w szkołach w całym kraju od września mają być realizowane programy edukacyjne dla uczniów i rodziców, które mają zachęcić do przyjęcia szczepionki.
MEiN: jesteśmy w kontakcie ze szkołami i rodzicami, przygotowujemy informacje o szczepieniach
Resort edukacji przygotowuje się do nauki w szkole w trybie stacjonarnym. Jesteśmy w kontakcie z nauczycielami i rodzicami, szkoły otrzymają materiały edukacyjne dotyczące ochrony przed zakażeniem koronawirusem – poinformowało MEiN.
We wtorek rozpocznie się dodatkowa sesja maturalna
We wtorek o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. Przystąpią do nich ci maturzyści, którzy nie mogli ich zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych.
W poniedziałek wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej
W poniedziałek wygasają dotychczasowe przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki ograniczające naukę stacjonarną w szkołach dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Chodzi o rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które weszło w życie 4 maja. Zgodnie z nim uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, od 17 do 30 maja uczą się w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się w szkole, a połowa w domu. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych rozpoczęli naukę stacjonarną 4 maja. Przedszkola pracują stacjonarnie od 19 kwietnia.
W poniedziałek powrót do szkół klas 1-3 z 11 województw, w tym z Małopolski
Coraz mniejsza liczba zakażeń koronawirusem i nieco lepsza sytuacja w szpitalach pozwala na łagodzenie restrykcji pandemicznych w 11 województwach w kraju, w tym w Małopolsce. Resort zdrowia zaczął m.in. od szkół. Od poniedziałku w trybie hybrydowym wracają do szkół uczniowie klas 1-3 w szkołach podstawowych.
MEiN: Egzamin ósmoklasisty przebiega spokojnie, bez problemów
Próbny egzamin ósmoklasisty w całej Polsce przebiega spokojnie, bez problemów - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska. Zapewniła, że MEiN jest w stałym kontakcie z CKE i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi.
Rok od wprowadzenia nauki zdalnej. Jak sobie radzą uczniowie, rodzice i nauczyciele?
Dla niektórych dzieci był to pierwszy powrót do szkoły od września. Ósmoklasiści rozpoczęli pisanie próbnych egzaminów. W środę odbył się egzamin z języka polskiego. To już mniej więcej rok od kiedy lekcje odbywają się zdalnie lub hybrydowo. Przypomnijmy, wszystkie szkoły przeszły na nauczanie zdalne w połowie marca ubiegłego roku. Dzieci do szkół powróciły dopiero pierwszego września. Jednak nieco po ponad miesiącu placówki ponownie zamknięto. Dopiero 18 stycznia 2021 roku do szkolnych ławek mogły wrócić dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Pozostała część dzieci i młodzieży nadal uczy się przez internet.
W Krakowie ruszają testy przesiewowe dla uczniów szkół podstawowych
600 uczniów z najmłodszych klas pięciu krakowskich szkół podstawowych przejdzie testy na przeciwciała przeciw SARS-CoV-2. Uruchomiony i finansowany przez miasto program pilotażowy ma pomóc w oszacowaniu, ile dzieci przeszło COVID-19 bezobjawowo. Testy rozpoczynają się w poniedziałek, są dobrowolne i będą prowadzone za zgodą rodziców. Program badań ma charakter pilotażowy. Jego pomysłodawcą był krakowski radny Łukasz Wantuch, do którego zgłaszali się rodzice.
Ostatni dzień szczepień nauczycieli pierwszą dawką przeciw COVID-19
W niedzielę kończą się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. Szczepienia tej grupy rozpoczęły się 12 lutego. Nauczyciele otrzymują preparat firmy AstraZeneca, który wymaga podania dwóch dawek.
Minister Czarnek: Powrót do nauki stacjonarnej możliwy w kwietniu
Jeżeli uda się powstrzymać trzecią falę epidemii, realny jest scenariusz, że w kwietniu uczniowie powrócą do szkół - przyznał w czwartek rano w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
- 1
- 2
- ...
- 4
- 5
- chevron_right
Najnowsze
-
19:32
Wizyta Karola Nawrockiego w Nowym Sączu
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!