
Szkoła kotów
Z języka koreańskiego przełożyły Edyta Matejko - Paszkowska i Choi Sung Eun
Kwiaty Orientu
W Światowym Dniu Kota - "Szkoła kotów". Tomów ma być pięć. Tyle w każdym razie zapowiada wydawca czyli Kwiaty Orintu, oficyna specjalizująca się w literaturze koreańskiej. Chociaż książka "Szkoła kotów" to propozycja dla dzieci, na pewno znajdzie czytelników wśród dorosłych.
Jest efektem pracy dwóch koreańskich mistrzów. Autor tekstu to Kim Jin - kyung. Stworzył tę historię dla własnych dzieci. W jednym z wywiadów mówi: „Historia Szkoły Kotów rozpoczęła się od opowieści, którą pocieszałem córki po śmierci naszego kota - Saliksa. Saliks nie umarł, on odszedł, by żyć w świecie przeznaczonym wyłącznie dla kotów. Byłem pod wrażeniem tego, że koty umierają same, w ciszy, że idą tam, gdzie nikt nie zobaczy ich odchodzenia. A może jednak koty nie umierają, ale idą w inne miejsce, gdzie mogą się uczyć, przeżywać przygody? – pomyślałem wtedy. Wyobraziłem sobie takie miejsce”.
Ilustrator Szkoły Kotów – Kim Jae-hong, to uznany i nagradzany w Korei oraz w świecie autor książek i ilustracji (Espace Enfants, Le Prix des Incorruptibles, BIB). Jego credo brzmi: „Natura i człowiek to jedność”.
"Szkoła kotów" to historia pełna magii, odniesień do mitologii, starożytnej filozofii in i yang. Koty po śmierci opuszczają swoje domy i udają się do Szkoły Kotów. Mają się tam wyuczyć sztuki życia w świecie. W szkole pobierają rozmaite lekcje – w tym magii i historii, oraz uczą się alfabetu ludzi, poznają mowę roślin i zwierząt.Jest tam też Kryształowa Grota, miejsce tajemnicze, niebezpieczne, związane z zagadkową historią z przeszłości.
Zachód ma swojego Harrego Pottera, a Wschód Szkołę Kotów. Książkę rekomendują koreańskie instytucje edukacyjne. Doceniono ją w Japonii, Chinach, na Tajwanie oraz we Francji, gdzie zdobyła prestiżową nagrodę - Le Prix des Incorruptibles.
W tomach i tomikach przedstawiamy część pierwszą pt. "Tajemnica Kryształowej Groty".