sytuacja w Ukrainie
Premier: apeluję do kanclerza Scholza, aby przekazanie Leopardów Ukrainie odbyło się jak najszybciej
Apeluję do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby przekazanie Leopardów Ukrainie odbyło się jak najszybciej. Rosja już wzmaga ofensywę na kilku odcinkach frontu, nie ma na co czekać - chcemy, by Ukraina mogła skutecznie kontratakować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Monachium.
300 dni od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trwają ataki rakietowe na Kijów, ale ofensywa rosyjska jest mało prawdopodobna
We wtorek mija 300 dni od początku inwazji Rosji na Ukrainę, czyli ogłoszenia przez Putina "specjalnej operacji wojskowej" mającej na celu "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy". Według analityków rosyjska armia ma ograniczoną zdolność do przeprowadzenia w najbliższych miesiącach skutecznej ofensywy.
Premier Morawiecki: Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i zawsze będziemy was wspierać
Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent dziękował Polsce za pomoc.
Jakie zniszczenia spowodował wczorajszy atak w Ukrainie i czy przekreśla on szanse na rozmowy pokojowe?
To był najbardziej zmasowany atak od początku wojny. Na Ukrainę spadło wczoraj około stu rakiet, wycelowanych głównie w obiekty infrastruktury energetycznej. To kolejny dowód na to, że Rosja chce wywołać katastrofę humanitarną, próbując pozbawić Ukraińców dostępu do prądu.
Jakie zniszczenia spowodował ten wczorajszy atak i czy przekreśla on szanse na rozmowy pokojowe? Między innymi o tym z Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie Wiaczesławem Wojnarowskim rozmawiała Joanna Porębska
Ukraina/ Media: eksplozja na moście na Krym to operacja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy
Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę, powołując się na źródła, że eksplozja, do której doszło rankiem na moście zbudowanym przez Rosję na anektowany Krym, była operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii.
Walka o wolność Ukrainy odbywa się również w mediach
Julia Kotwicka, Maria Kovbel, Julia Mazur, dziennikarki z międzynarodowego portalu SYMVOL Media informującego o napaści rosyjskiej i działaniach wojennych w Ukrainie.
Tarnowianie włączyli się do zbiórki śpiworów dla ukraińskiej armii
Już kilkadziesiąt śpiworów Tarnowianie podarowali ukraińskiej armii. Podczas wizyty w Tarnowie przewodniczącego Rady Miejskiej Tarnopola, Igora Hirchaka padła prośba o pomoc w postaci śpiworów, na których brak cierpią żołnierze walczący z rosyjską agresją na pierwszej linii frontu.
MSWiA: nie ma zagrożenia związanego z atakami na Zaporoską Elektrownię Jądrową, nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek jodku potasu
Tabletki z jodkiem potasu są przygotowane dla wszystkich, którzy w wypadku promieniowania radioaktywnego powinni je przyjąć. Obecnie nie ma takiego zagrożenia. Nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek wśród obywateli– powiedział w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego o niebezpieczeństwie konfliktu nuklearnego
- Nie mam stuprocentowej pewności i myślę, że niewiele osób byłoby w stanie zadeklarować, czy ta eskalacja nuklearna nastąpi. Niestety, wiele wskazuje, że może tak być - mówi Piotr Orłowski.
Paweł Kowal: Wojna i jej skutki zmieniły już świat. Czas się obudzić. Tego wygodnego, bezpiecznego świata już nie ma
W sprawie agresji Rosji na Ukrainę ta zima będzie decydująca - mówił w Radiu Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Kowal. Gość porannej rozmowy przyznał, że pojawiły się niebezpieczne dla Ukrainy okoliczności. Nie tylko w związku z tym, że Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża. Paweł Kowal dodaje, że Rosja może wykorzystać aneksję Chersonia i Zaporoża jako szantaż dla Zachodu i USA, ogłaszając, że wspieranie Ukrainy w dostawie broni - oznacza atak na jej terytorium.
Jak sprawdzane jest zagrożenie radiacyjne w Polsce?
Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Docierają do nas informacje dotyczące walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Mówi się o potencjalnym zagrożeniu. O tym jak sprawdzane jest zagrożenie radiacyjne w Polsce z dr. inż. Pawłem Gajdą z Wydziału Energetyki i Paliw z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozmawiał nasz reporter Hubert Strzelecki.
Protesty Rosjan w Polsce przeciwko Putinowi
Młode osoby, głównie Rosjanie mieszkający w Krakowie, protestowały w środę wieczorem przed konsulatem Federacji Rosyjskiej sprzeciwiając się wojnie w Ukrainie i częściowej mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina. Pikiety odbyły się również w kilku dużych miastach Polski.
MSWiA: odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela
Odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela - zapewniło MSWiA. Jak podało, ze względu na walki w rejonie elektrowni na Ukrainie tabletki z tym związkiem trafiły do strażackich komend powiatowych. To standardowa procedura, nie ma zagrożenia radiacyjnego - zaznaczył resort.
Ukraińscy ratownicy będą szkolić się pod okiem strażaków z Małopolski
Najpierw zajęcia teoretyczne, a po nich intensywna praktyka z profesjonalnym zespołem i nowoczesnym sprzętem - ponad 50 wyselekcjonowanych ratowników z Państwowej Służby Ukrainy do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych rozpoczęło szkolenia pod okiem instruktorów z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Debata w Radiu Kraków w Święto Narodowe Ukrainy. WIDEO
O solidarności z narodem ukraińskim, pomocy uchodźcom i bilansie trwającej od pół roku inwazji Rosji na Ukrainę rozmawialiśmy z gośćmi Radia Kraków.
Andrzej Duda: Ukraina potrzebuje przede wszystkim wsparcia militarnego
Nasza obecność w Ukrainie, moja i ministrów, na forum Platformy Krymskiej i w dniu flagi Ukrainy była bardzo ważna – ocenił prezydent Andrzej Duda. Prezydent dodał, że Ukraina potrzebuje obecnie wsparcia nie tylko humanitarnego, ale przede wszystkim militarnego.
Prezydent Andrzej Duda przybył do Kijowa na zaproszenie prezydenta Zełenskiego
Prezydent Andrzej Duda przybył do Kijowa na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Prezydenci mają rozmawiać na temat wsparcia Ukrainy pod względem militarnym, gospodarczym, humanitarnym i politycznym - wskazał.
Prezydent Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie - poinformowało w poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy.
- chevron_left
- 1
- 2
- 3
- ...
- 41
- 42
- chevron_right
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia