Edytuj
share
77. Tour de Pologne - informator kibica
154 kolarzy z całego świata. 22 drużyny. 5 dni i ponad 891 km do przejechania. Już w środę, punktualnie o godzinie 13:45 na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozpocznie się 77. Tour de Pologne. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, jednak o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej powalczą jak zawsze specjaliści od górskich podjazdów. Nasz narodowy tour będzie jednym z pierwszych wyścigów UCI World Tour, rozgrywanych po pandemicznej przerwie. Dla wielu zawodników będzie to okazja do sprawdzenia się przed chociażby Tour de France. Kto stanie na podium 77. Tour de Pologne przekonamy się już w najbliższą niedzielę - tuż przed godziną 19.
76. Tour de Pologne. Fot. Szymon Gruchalski / Tour de Pologne
Tegoroczny wyścig będzie wyjatkowy pod wieloma względami i przepełniony symboliką. 77. Tour de Pologne rozpocznie się w środę 5 sierpnia - dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci młodego zawodnika grupy Lotto Soudal - Bjorga Lambrechta, który zmarł po uderzeniu w betonowy przepust. Wielkie ściganie rozpocznie się minutą ciszy, która zostanie powtórzona w miejscu startu ostrego. Pamięć kolarza zostanie uczcona także poprzez ustanowioną specjalną klasyfikację jego imienia, o którą powalczą młodzieżowcy (do 23. lat). Ponadto już rok temu organizatorzy postanowili zastrzec numer 143, który nosił młody Belg.
– Bjorg będzie z nami już zawsze, nigdy go nie zapomnimy. Decyzja o tym, by zastrzec numer 143 zapadła już kilka miesięcy temu, jednogłośnie. Ale chcemy kultywować tę pamięć na wiele sposobów - tłumaczy Czesław Lang - dyrektor wyścigu.
Wyścig w cieniu obostrzeń
Inną wyjątkową kwestią będą obostrzenia, związane z pandemią koronawirusa. Nie ma jednak dobrych informacji dla kibiców, którzy chcieliby towarzyszyć kolarzom podczas ich zmagań. Z powodu reżimu sanitarnego miejsca startu i mety będą zabezpieczone, co wiąże się z zakazem wstępu dla fanów kolarstwa. Po raz pierwszy zabraknie takich elementów, jak strefa kibica, trybuny, koluna reklamowa, zabawy dla uczestników. Również pojazdy zawodników zostaną odseparowane od publiczności.
Te zmiany dotyczą nie tylko fanów, ale także samych zawodników, którzy nie będą mogli robić zdjęć, rozdawać autografów i zostaną odcięci także od bezpośredniego kontaktu z obsługą wyścigu. Taki element, jak chociażby podpisywanie listy startowej zostanie powierzone dyrektorom sportowym poszczególnych ekip.
Kolejną nowością będzie brak tak zwanej strefy bufetu, w której kolarze otrzymywali jedzenie i napoje od członków swojej ekipy. W tym roku żywność będzie rozdawana z wozów technicznych i dowożona przez poszczególnych kolarzy. Podobnie sprawa będzie wyglądać z odpadami, które zawodnicy będą musieli dostarczyć do samochodu. Poza dwoma strefami (tak zwanymi litter zone) na około 10-20 km przed metą zabronione będzie wyrzucanie odpadków i bidonów.
Zmieni się również sama ceremonia deokracji. Zarówno koszulka, jak i nagrody dla zwycięzców będą uprzednio dezynfekowane przez reprezentanta Lang Teamu. Nie trzeba dodawać, że będzie on musiał pracować w rękawiczkach i maseczce. Na podium stanie minimum osób - zabraknie hostess oraz organizatorów. Co najciekawsze: zawodnicy sami będą zabierać nagrody ze stolika i wkładać koszulki.
– Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić pewne niezbędne ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu do zasad podyktowanych tą wyjątkową sytuacją. Sport uczy szukać pozytywnych stron i chcemy, aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie – tłumaczy Czesław Lang.
Etap I: Stadion Śląski w Chorzowie - Katowice (195,8km)
Pomimo, że kibice nasz narodowy tour będą musieli podziwiać w innej formie, to jednak emocji nie zabraknie. Pierwszego dnia zawodnicy wystartują ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, aby przejeżdżając przez Piekary Śląskie, Ogrodzieniec, Sosnowiec i Siemianowice Śląskie finiszować w "świątyni sprintu" - Katowicach. Drugi co do długości etap (195,8km) powinien paść łupem najszybszego zawodnika TdP.
Etap II: Opole - Zabrze (151,5km)
Drugi etap ponownie będzie szansą dla sprinterów. Zawodnicy po starcie z Opola wjadą na Górę Świętej Anny, pokonają lotne premie w Strzelcach Opolskich oraz w miejscowości Ujazd, aby ostatecznie zafiniszować w Zabrzu.
Etap III: Wadowice - Bielsko-Biała (203,1km)
Najdłuższy odcinek tegorocznego Tour de Pologne rozpocznie się w Wadowicach. Tym samym organizatorzy chcą nawiązać do setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Będzie to przełomowy etap, ponieważ kolarze po raz pierwszy zmierzą się z górami. Na trasie czeka ich siedem górskich premii, w tym wspinaczka na Kocierz i Przegibek. Pokonają także lotne premie w Wilkowicach i Łodygowicach. Zwycięzcę etapu poznamy w Bielsku-Białej około godziny 16:30.
Etap IV: Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska (152,9km)
Decydującym etapem może być królewski odcinek w okół Bukowiny Tatrzańskiej - a na nim doskonale znane podjazdy pod Ścianą Harnaś i Ścianą Bukovina. Zawodnicy w morderczym wysiłku pokonają je po trzy razy. Tutaj nie tylko można wygrać wyścig, ale także sromotnie go przegrać.
Etap V: Zakopane - Kraków (188km)
Tegorocznego zwycięzcę Tour de Pologne poznamy w Krakowie - tuż przed godziną 19. Zanim to jednak następi kolarze będą musieli pokonać 188 km z Zakopanego. Po drodzee czeka na nich kilka górskich podjazdów (Ząb, przełęcz Krowiarki) oraz lotna premia w Czarnym Dunajcu. Płaski finisz powinien paść łupem sprintera. Powinien - ponieważ w Tour de Pologne wszystko jest możliwe.
Walka o koszulki
Podczas 77. Tour de Pologne do wygrania będą kolorowe koszulki w takich kategoriach, jak: klasyfikacja generalna Carrefour, najlepszy góral PZU, najlepszy sprinter Lotos, najaktywniejszy zawodnik Lotos, najlepszy Polak Lotos, zwycięzca etapu Drutex, klasyfikacja drużynowa Energra oraz klasyfikacja młodzieżowa im. Bjorga Lambrechta.
Czołowi zawodnicy
Według wstępnej listy startowej tegoroczny Tour de Pologne będzie się cieszył obecnością wielu znanych kolarzy. Wśród dnich wystarczy wymienić takie gwiazdy, jak Richard Carapaz, Dennis Rohan, Jakob Fuglsang, Mark Cavendish, Wout Poels, Pascam Ackermann, Maciej Bodnar, Rafał Majka, Luka Mezgec, Simon Yates, Tomasz Marczyński, Casper Pedersen, Diego Ulissi, Charles Planet i wielu innych. Swój team wystawiła także Reprezentacja Polski, w składzie której pojadą: Adrian Banaszek, Alan Banaszek, Paweł Bernas, Piotr Brożyna, Przemysław Kasperkiewicz, Maciej Paterski i Patryk Stosz.
Kto wygra 77. Tour de Pologne?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nasz narodowy wyścig od zawsze należał do tych najmniej przewidywalnych. Obstawianie zwycięzcy jest więc trochę jak granie na loterii. Na pewno w tak mocno obsadzonej gwiazdami stawce można wyróżnić zawodników, którzy z pewnością powalczą o triumf. Naszym zdaniem duże znaczenie mogą odegrać takie postaci, jak Remco Evenepoel (Deceuninck - Quick Step), Maximilian Schachmann (BORA - Hansgrohe), Richard Carapaz (Team INEOS), Rafał Majka (Bora - Hansgrohe), Simon Yates (Mitchelton-Scott), Jakob Fuglsang (Astana Pro Team), Esteban Chavez (Mitchelton-Scott) oraz Wout Poels (Bahrain - McLaren). Każdy z tych zawodników ma na pewno ogromną chęć do ścigania - zapowiada się więc ciekawa rywalizacja od samego początku.
Tour de Pologne na antenie Radia Kraków
Jak każdego roku relacje z Tour de Pologne będzie można śledzić na antenie Radia Kraków. Zapraszamy także do śledzenia zapowiedzi przed oraz relacji po każdym z etapów na radiokrakow.pl.
/Kamil Szyjka/