• A
  • A

186. Wielkie Derby Krakowa na remis

• Sport
  • date_range Piątek, 2013.09.20 08:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:25 )
Wielkie Derby Krakowa zakończyły się wynikiem 1:1. Dominująca w pierwszej połowie Wisła zdobyła bramkę autorstwa Michała Chrapka. W drugiej Pasy pokazały jednak koncertową grę i Dawid Nowak zdobył wyrównująca bramkę.

fot: cracovia.pl

185. Wielkie Derby Krakowa
Archiwalne mecze Wisła Kraków - Cracovia

Pierwsza połowa dla Białej Gwiazdy, druga dla Pasów. Mecz Cracovia - Wisła zakończył się remisem 1:1. To spotkanie relacjonowaliśmy "minuta po minucie" Derby Krakowa na remis ZDJĘCIA .

Historycznie lepsza Wisła

Pod względem historycznym Kraków z całą pewnością ma się czym poszczycić. Mecze między Cracovią a Wisłą Kraków mają największą tradycję w naszym kraju. Pierwszy mecz, o którym wiemy z przekazów medialnych, odbył się 20 września 1908 roku, czyli w dwa lata po powstaniu obu klubów. Wtedy padł wynik 1-1. Wielu historyków futbolu uważa jednak, że mecze derbowe rozgrywano wcześniej. Brakuje jednak pewnych źródeł.

Do tej pory rozegrano aż 185 spotkań między krakowskimi klubami, z czego 92 mecze odbyły się w ramach oficjalnych rozgrywek. Bilans korzystniejszy jest dla zespołu „Białej Gwiazdy”. Wiślacy odnieśli w ciągu 105 lat aż 83 zwycięstwa. „Pasy” mogą się poszczycić 60 wygranymi. 42 razy mecze kończyły się remisami.

Najsłynniejszym do tej pory meczem pomiędzy rywalami z obu stron Błoń był pojedynek z roku 1948. Dokładnie 5 grudnia, na neutralnym stadionie krakowskiej Garbarni rozegrany został mecz decydujący o mistrzostwie kraju. Na koniec sezonu oba zespoły miały dokładnie taką samą ilość punktów. W tamtym meczu Cracovia wygrała 3-1 i to ona sięgnęła po tytuł.

184. Wielkie Derby Krakowa
Derby w XXI wieku

Najnowsza historia meczów derbowych nie jest zbyt okazała. Wszystko za sprawą długo trwającej sportowej degrengolady klubu z ulicy Kałuży. Przez długie lata Cracovia tkwiła w niższych ligach i nie było okazji, żeby emocjonować się meczami „Pasów” z „Białą Gwiazdą”. Wszystko zmieniło się po przejęciu Cracovii przez Janusza Filipiaka, dzięki któremu zespół awansował w 2004 roku do najwyższej ligi. Od tamtego czasu „Pasy” są obecne w ekstraklasie, z małą przerwą w poprzednim sezonie.

Od powrotu do ekstraklasy odbyło się 18 meczów derbowych. Także ten bilans przemawia jednoznacznie za Wisłą. Wiślacy wygrali 10 spotkań, natomiast Cracovia schodziła zwycięska z murawy tylko 2 razy. Do tego 6 razy padł remis.

Derby na trybunach

Mecze pomiędzy Wisłą a Cracovią są zawsze meczem najwyższego ryzyka. Co prawda na stadionach od pewnego czasu nie dochodzi do większych awantur na stadionach, ale ciągle niebezpiecznie jest na osiedlach. Wiąże się to z faktem powstania nowych aren piłkarskich w naszym mieście. Oba kluby dysponują nowoczesnymi obiektami ze sprawnym systemem monitoringu i identyfikacji osób. W trakcie meczu okolice stadionów są zwykle najbezpieczniejszym miejscem w mieście danego dnia.

Bójki ustały, ale nie ustały wyzwiska, które można usłyszeć na stadionach. Zarówno na stadionie przy ulicy Kałuży, jak i na obiekcie przy Reymonta, w trakcie derbów usłyszeć można wiele wulgaryzmów. O ile walczyć ze stadionową przemocą jest obecnie dosyć łatwo, o tyle wyplenienie słownej agresji wydaje się jak na razie niemożliwe.