Spór o PKL
Jest zgoda UOKiK na przejęcie Polskich Kolei Linowych
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na transakcję przejęcia Polskich Kolei Linowych (PKL), w tym kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach przez Polski Fundusz Rozwoju – poinformował PAP Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kupił część akcji Polskich Kolei Linowych
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) skorzystał z prawa pierwokupu i w piątek kupił 45 tys. akcji Polskich Kolei Linowych (PKL) – właściciela m.in. kolejki linowej na Kasprowy Wierch.
Nadal nie ma porozumienia w sprawie kolejki na Kasprowy Wierch
Wciąż nie ma porozumienia w sprawie kolejki na Kasprowy Wierch! Odbyły się kolejne mediacje między przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego a spółką Polskie Koleje Linowe. W sporze chodzi o pieniądze. TPN żąda bowiem od PKL-u zapłaty za używanie gruntu, nad którym przebiega trasa kolejki.
PKL chciały przejąć pomieszczenie parku narodowego na Kasprowym Wierchu
Pracownicy Polskich Kolei Linowych próbowali w piątek przejąć pomieszczenie w budynku stacji kolejki linowej na szczycie Kasprowego Wierchu, które użytkuje Tatrzański Park Narodowy. Po pertraktacjach odstąpili od przejęcia lokalu i zapowiedzieli wyjaśnienie sprawy przez prawników. „Rozumiem, że tego lokalu TPN nie przekazuje. Rozumiem, że władze parku posiadają stosowne umowy dzierżawy lokalu i to jest kość niezgody, którą prawnicy rozwiążą” – powiedział pracownik PKL, który chciał przejąć lokal.
Starosta tatrzański nie rezygnuje z dalszych starań ws. kupna PKL
"To była tylko oferta wstępna i nie rezygnujemy z dalszych starań" - tak odrzucenie propozycji kupna większości udziałów Polskich Kolei Linowych przez luksemburskiego właściciela komentuje starosta tatrzański - Piotr Bąk. To właśnie on, w imieniu tatrzańskich gmin, złożył ofertę zakupu kolejek, których właścicielem jest spółka. Chodzi między innymi o kolejkę na Kasprowy Wierch i na Gubałówkę. Oświadczenie PKL, mówiące o odrzuceniu tej oferty, według starosty nie kończy negocjacji.
Oferta kupna przez starostwo tatrzańskie majątku PKL została odrzucona
Oferta kupna przez starostwo tatrzańskie majątku Polskich Kolei Linowych została odrzucona. Na razie nie są prowadzone żadne rozmowy w tej sprawie - informuje zarząd PKL-u.
Zarząd powiatu tatrzańskiego złożył ofertę kupna Polskich Kolei Linowych
Zarząd powiatu tatrzańskiego złożył ofertę kupna 99,78 proc. akcji Polskich Kolei Linowych, w skład których wchodzi m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch. Kwota jest niejawna. Pieniądze na transakcję mają pochodzić z polskich banków – powiedział PAP starosta tatrzański Piotr Bąk.
Część nieruchomości kolejki linowej na Kasprowym Wierchu własnością Skarbu Państwa
Skarb Państwa przejął część nieruchomości kolejki linowej na Kasprowym Wierchu. Poinformował o tym w Zakopanem minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Nieoficjalnie: część majątku kolejek linowych na Kasprowy Wierch przejdzie do Skarbu Państwa
Część majątku kolejek linowych na Kasprowy Wierch, w tym górna stacja kolei głównej na szczycie oraz kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym, przejdzie na własność Skarbu Państwa – dowiedziała się nieoficjalnie PAP z dwóch różnych źródeł. Stosowna umowa ma być podpisana w środę. Powrót kolejek linowych na Kasprowy Wierch „w polskie ręce” zapowiadali przed wyborami zarówno prezes PiS Jarosław Kaczyński, jaki i prezydent Andrzej Duda.
Właściciel PKL zapłaci nawet kilka milionów złotych rocznie za dzierżawę infrastruktury na Kasprowym Wierchu
Nawet kilka milionów złotych rocznie za dzierżawę infrastruktury na Kasprowym Wierchu mogą zapłacić Polskie Koleje Linowe. Obecna stawka to jedynie pięćdziesiąt tysięcy złotych. Wynika to z tego, że poprzednia umowa była zawarta pomiędzy dwiema instytucjami należącymi do państwa. "Jest konieczność zawarcia nowej umowy dzierżawy i uporządkowania spraw na Kasprowym Wierchu" - zapowiada w rozmowie z Radiem Kraków starosta tatrzański Piotr Bąk.
Zakopane: po raporcie NIK spór samorządowców ws. utraty wpływu na kolejki linowe
Samorządowcy z Zakopanego spierają się o odpowiedzialność za utratę przez miasto wpływu na działalność Polskich Kolei Linowych. Były szef rady Zakopanego obwinia o to poprzedniego burmistrza miasta. Raport w tej sprawie opublikowała niedawno NIK.
Jest nagły zwrot w sprawie prywatyzacji PKL. Sąd administracyjny uchylił zgodę
Aby majątek kolei linowych został przejęty przez zagraniczny fundusz, konieczna jest zgoda MSW. Taką decyzję jeszcze w ubiegłym roku nowy właściciel PKL-u otrzymał. Odwołał się jednak od niej starosta tatrzański. Teraz sąd administracyjny uchylił zgodę i nakazał sprawę rozpatrzyć jeszcze raz.
Spór o prywatyzację PKL: samorządowcy zadowoleni z zapowiadanej kontroli resortu Infrastruktury
Zarówno władze Zakopanego jak i Powiatu Tatrzańskiego z zadowoleniem przyjęły informację, że ministerstwo prześwietli kontrowersyjną prywatyzację kolejek linowych. Teoretycznie nowym właścicielem PKL-u stała się spółka Polskie Koleje Górskie założona przez samorządy z Podhala. Ale szybko okazało się, że faktycznym właścicielem majątku został zagraniczny Fundusz MID Europa Partners, który obecnie posiada aż 99.77 procent akcji PKL-u.
Resort infrastruktury analizuje zasadność sprzedaży Polskich Kolei Linowych
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizuje materiały, na podstawie których Walne Zgromadzenie PKP zgodziło się na sprzedaż akcji spółki Polskie Koleje Linowe (PKL), w skład których wchodzi kolej linowa na Kasprowy Wierch. PKL zostały sprzedane we wrześniu 2013 r. i są teraz bezpośrednio kontrolowane przez luksemburską spółkę Altura. Powrót kolejek „w polskie ręce” zapowiadał PiS podczas kampanii wyborczej.
Ponowne zamieszanie wokół kolejki linowej na Kasprowy Wierch
Jak informuje reporter Radia Kraków - starosta tatrzański twierdzi, że teren, na którym stoi górna stacja należy do niego. I tłumaczy, że PKP, sprzedając Polskie Koleje Linowe zagranicznemu funduszowi, sprzedało kolejkę w Tatrach bez uregulowania jej własności. Teren bowiem należy do Skarbu Państwa i PTTK, a nie do PKP, które sprzedało kolejkę. A starosta wpisał się do ksiąg wieczystych jako właściciel.
Głośne "nie" samorządowców z Podhala dla PKL w rękach zagranicznego kapitału
Samorządowcy z Podhala nadal mówią jednym głosem w sprawie połączenia Polskich Kolei Linowych z Polskimi Kolejami Górskimi! I jest to głośne "nie!". Zielone światło dla połączenia dwóch firm dał Minister Spraw Wewnętrznych. Starosta tatrzański odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i tłumaczy, że połączenie spółek umożliwi zagranicznemu funduszowi sprzedaż majątku PKL-u - poszczególnych kolei linowych.
Samorządy były "listkiem figowym" w procesie prywatyzacji PKL?
Kolejna awantura o PKL, a raczej o nowego właściciela, czyli samorządową spółkę PKG. Kolejki linowe w tym Kasprowy Wierch kupiła spółka założona przez samorządy, ale pieniądze wyłożył zagraniczny inwestor MID Europa Partners. Poprzednie władze Zakopanego w nowej spółce - Polskich Kolejach Górskich reprezentował Łukasz Chmielowski. Po zmianie burmistrza, nowy włodarz Zakopanego Leszek Dorula zdecydował, że chce mieć innego przedstawiciela. Dowiedział się od przewodniczącego Rady Nadzorczej, że taka zmiana jest... niemożliwa.
Jest odpowiedź ministerstwa ws. prywatyzacji PKL
Minister Spraw Wewnętrznych odpowiada samorządom w sprawie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych i chce by władze Powiatu Tatrzańskiego uzasadniły, dlaczego mają być stroną w postępowaniu. Przypomnijmy, starosta tatrzański zażądał, aby zgoda MSW na przejęcie kolejek linowych przez luksemburską spółkę Altura została unieważniona. Minister podjął taką decyzję na początku roku mimo sprzeciwu samorządów z Podhala jak i dawnych właścicieli terenów w Tatrach.
Najnowsze
-
20:41
Wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olkuszu. Winny... brak konkurencji
-
20:20
Oświęcim: unikatowy zabytek będzie wyeksponowany w centrum miasta
-
17:37
Prof. Andrzej Szarata: metro musi być bezkolizyjne. Reszta jest mniej ważna
-
16:59
Czeska grupa sprzedała swoje polskie elektrownie węglowe, w tym jedną w Skawinie
-
16:47
Wykorzystywali niepełnosprawnych do żebractwa. Na razie zarzut usłyszała jedna osoba
-
16:41
Na Grzegórzkach trwa wyścig z czasem. Czy uda się powstrzymać budowę wysokich bloków?
-
16:29
"Chcę być lobbystą całej krakowskiej kultury"
-
15:51
Muzyka jest tutaj na pierwszym planie - Olga Chajdas o swoim filmie "Imago"
-
15:48
Spacer historyczny śladami I wojny światowej w Chrzanowie
-
15:35
Pomiędzy pewnościami tego świata, czyli "Konklawe" Edwarda Bergera