Smog
Myślenice chcą przyspieszyć wymianę pieców
Myślenice kolejną małopolską gminą, która chce przyspieszyć wymianę pieców. Czasu jest niewiele, bo za niespełna dwa lata zacznie obowiązywać zakaz używania tak zwanych "kopciuchów".
Kampania "Bóg daje życie, smog je odbiera" - ulotki i plakaty w kościołach
"Bóg daje życie, smog je odbiera" - to hasło kampanii Polskiego Alarmu Smogowego i Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. - Organizacje połączyły siły, aby wprowadzić temat smogu do... kościołów - mówi Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego i dodaje, że może to przynieść dużą korzyść i przekonać wiele osób do walki ze smogiem. Do parafii w całej Polsce mają trafić plakaty i ulotki, informujące o zanieczyszczeniu powietrza, o uchwałach antysmogowych i możliwych dotacjach na wymianę pieca.
Alergia na smog? Tak! Naukowcy CMUJ mają na to dowody
Pył zawieszony okazał się alergenem. Krakowscy medycy po raz pierwszy zbadali reakcję krwi na pył zawieszony i udowodnili, że można mieć alergię na smog. Udowodnili, że komórki krwi, tzw. bazofile, które są źródłem histaminy – głównego mediatora odpowiedzialnego za reakcje alergiczne, aktywują się pod wpływem pyłu PM2,5.
Fatalne powietrze w Małopolsce, kilkukrotne przekroczenia norm
Jakość powietrza jest bardzo zła niemal w całym regionie. Najgorzej jest w Nowym Targu, gdzie norma przekroczona jest ponad czterokrotnie. Tylko nieznacznie lepiej jest w Zabierzowie. W Krakowie stacje monitoringu powietrza notują ponad dwukrotne przekroczenie normy.
Wicemarszałek Małopolski o ochronie jakości powietrza: Jedno z najpoważniejszych wyzwań
Ochrona jakości powietrza to dzisiaj jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed którymi stoi region - ocenił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. W poniedziałek Sejmik przyjął nowy Program ochrony powietrza (POP), który ma przyspieszyć działania antysmogowe we wszystkich gminach.
Tuchów otrzymał 4,5 miliona złotych na walkę ze smogiem
Tuchów otrzymał 4,5 miliona złotych z pilotażowego programu Ministerstwa Rozwoju STOP SMOG, który ma poprawić jakość powietrza w gminie, ale i komfort życia mieszkańców.
Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem
Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem złożą w poniedziałek w małopolskim urzędzie marszałkowskim przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego. W poniedziałek kończą się konsultacje społeczne nt. Programu ochrony powietrza.
Marszałek Małopolski o programie ochrony powietrza: do 15 czerwca analizowanie uwag, we wrześniu przyjęcie przez sejmik
Marszałek Małopolski Witold Kozłowski zapowiedział w porannej rozmowie Radia Kraków, że w związku z epidemią do 15 czerwca będą analizowane uwagi dotyczące projektu programu ochrony powietrza, a we wrześniu planowane jest przyjęcie programu przez sejmik. Konsultacje zakończyły się 10 kwietnia.
Zabierzów i Wielka Wieś chcą powołać międzygminną straż do kontroli palenisk
Do powołania międzygminnej straży, która kontrolowałaby paleniska przymierzają się dwie podkrakowskie gminy - Zabierzów i Wielka Wieś. O zorganizowanie tego typu kontroli od dawna apeluje małopolski urząd marszałkowski. Chodzi o to, by ograniczyć smog w tzw. krakowskim obwarzanku.
Zła jakość powietrza w Małopolsce
Przeszło dwukrotne przekroczenia pyłów PM10 notuje stacja monitoringu powietrza w podkrakowskim Zabierzowie.
Prof. Szarata: "ograniczenia to dobry pomysł, ale należy wprowadzać je stopniowo"
Intensywne działania związane z wymianą pieców oraz walka ze smogiem pochodzącym z zanieczyszczeń transportowych. To kluczowe założenia aktualizowanego Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski. Władze województwa zaproponowały pięć wariantów dotyczących tego, w jaki sposób ograniczyć zanieczyszczenia komunikacyjne. Jedne z nich stawiają na tworzenie stref Czystego Transportu w miastach powyżej 50 tysięcy, inne na ograniczenie wjazdu do centrum dla pojazdów z silnikami niespełniającymi określonych norm emisyjnych. Najbardziej restrykcyjna opcja zakłada, że po Krakowie mogłyby jeździć wyłącznie pojazdy elektryczne i napędzane wodorem.
Polski Alarm Smogowy przedstawił rekomendacje działań dla rządu i parlamentu
Rekomendacje, które mają prowadzić do poprawy jakości powietrza w Polsce dotyczą trzech obszarów: ogrzewania mieszkań, transportu i przemysłu.
Jakie zmiany czekają program Czyste Powietrze?
Słaba dystrybucja pieniędzy, oferta tylko dla domów jednorodzinnych oraz system refundacyjny - to, według działaczy antysmogowych, największe słabości rządowego programu Czyste Powietrze. Program związany m.in. z wymianą pieców ma objąć w ciągu 10 lat ok. 3 mln domów. O zmianach w programie Czyste Powietrze z gośćmi Radia Kraków - Piotrem Woźnym, prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Kazimierzem Koprowskim, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- rozmawiał Jacek Bańka.
Wczesnym rankiem Kraków się dusił!
Po porannych fatalnych odczytach pyłomierzy w Krakowie nieco poprawiła się jakość powietrza. Już nie czterokrotnie przekroczone są normy pyłów w Nowej Hucie - o 9 pył PM10 lekko przekracza dopuszczalne stężenie.Poprawiła się też sytuacja w Nowym Targu.
Ekodoradca o procesie wymiany pieca
Im szybciej, tym lepiej, bo czasu zostało coraz mniej. Zbliża się ostatni dzwonek na złożenie do swojego Urzędu Miasta lub Gminy wniosku o dotację na wymianę starego pieca. Te, w całym województwie, powinny zostać wymienione do końca 2022 roku. Później wejdzie w życie uchwała antysmogowa dla Małopolski i korzystanie z "kopciuchów" będzie już nielegalne. Jak to zrobić krok po kroku? O tym Tomasz Bździkot rozmawiał z ekodoradcą w podkrakowskich Świątnikach Górnych Aleksandrą Piegzą.
Zakaz palenia węglem także w Nowym Sączu?
Po Krakowie również Nowy Sącz chce wprowadzić zakaz palenia węglem. Niewykluczone, że już za trzy lata mieszkańcy nie będą mogli ogrzewać domów tym paliwem.
Są dodatkowe pieniądze na walkę ze smogiem w podkrakowskich gminach
Zarząd województwa przyjął uchwały dofinansowujące proekologiczne działania dla dziewięciu gmin w tak zwanym "krakowskim obwarzanku".
Krakowski Alarm Smogowy: Jeszcze długo nie będziemy „zieloną wyspą”. Wszystko przez „trujmiasto”
„Trujmiasto” - tak Krakowski Alarm Smogowy pieszczotliwie nazywa gminy ościenne, czyli tak zwany krakowski obwarzanek. Chociaż zakaz palenia w piecach węglem i drewnem w stolicy Małopolski odnosi pozytywne rezultaty - co było widać ostatnio na mapie smogowej, gdy Kraków jako jedyne miasto w metropolii zaświecił się na zielono - to w nocy i nad ranem krakowianie znów nie mieli czym oddychać. Skąd ten smog?
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 8
- 9
- 10
- ...
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
06:00
80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Relacja
-
20:03
Do Krakowa zjeżdżają delegacje przed obchodami 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz
-
19:26
Rekordu nie pobito, ale nie to jest najważniejsze
-
17:44
W Tatrach zaczynają się lęgi sokołów. Będą zamknięte drogi wspinaczkowe
-
16:31
Tak WOŚPuje Kraków!
-
15:56
Tarnów przypomniał o swoich obywatelach - Żydach. Wzruszające spotkanie na cmentarzu żydowskim
-
15:05
Jest reakcja władz miasta po ataku na działacza Sandecji. Koniec z dotacją dla stowarzyszenia kibiców
-
14:00
33. Finał WOŚP w Nowym Sączu
-
13:46
Król Karol III w Krakowie. Gdzie będzie można zobaczyć brytyjskiego monarchę?
-
12:28
Zima im niestraszna! Morsy dla WOŚP w Trzebini
-
09:06
Śledczy badają przyczyny śmierci młodego mężczyzny w miejscowości Breń koło Tarnowa
-
08:51
Silny wiatr w Tatrach pokrzyżował plany WOŚP