Radio Kraków

Smog

Chcesz kupić nowy piec, ocieplić dom i wymienić okna? Sprawdź, jak otrzymać dofinansowanie

Programy wsparcia mieszkańców funkcjonują nie od dziś, skorzystało z nich już tysiące właścicieli domów. Każdy, kto myśli o zmianie źródła ciepła na bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska, lub szuka sposobu na obniżenie kosztów eksploatacji budynku, powinien zainteresować się możliwościami dofinansowania tego typu inwestycji ze środków publicznych.

Ważne terminy uchwały antysmogowej dla Małopolski – do kiedy należy wymienić kopciuchy?

Uchwała antysmogowa wprowadziła przyjazne środowisku regulacje dotyczące źródeł ogrzewania w naszym regionie. Co już powinniśmy zmienić, a na jakie działania mamy jeszcze czas? Jakie są ważne terminy wymiany urządzeń grzewczych?

Rozpoczęło się ogrzewanie domów, straż miejska kontroluje, czym palą w piecach gorliczanie

Po letniej przerwie, straż miejska w Gorlicach ponownie kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach. Mimo tego, że aura jest jeszcze całkiem sprzyjająca, to noce są już coraz chłodniejsze i rozpoczęło się na dobre dogrzewanie mieszkań.

Polski Alarm Smogowy: Stare diesle trują polskie miasta

Stare diesle trują polskie miasta – przypominają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego i publikują raport z badania pomiarów dwutlenku azotu, który jest emitowany z samochodowych rur wydechowych. Mierniki umieszczono w kilku największych miastach w Polsce, w tym w Krakowie. W stolicy Małopolski ustawiono 88 czujników. W ponad połowie punktów zmierzono wartość wyższą od dopuszczalnej.

Do połowy 2023 roku Nowy Sącz chce zrealizować plan likwidacji 1/4 węglowych palenisk

W zadaniu przede wszystkim ma pomóc miejski program, który pozwoli zlikwidować ponad 200 kopciuchów. Miasto pozyskało też dotację do działalności punktu konsultacyjnego pomagającego mieszkańcom w sięganiu po dotację z rządowego programu Czyste Powietrze.

Marek Anioł: kontrolujemy i nakłaniamy mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania

Na terenie Krakowa nadal jest ok. 590 nieruchomości, w których znajdują się piece na paliwo stałe. Problem w tym, że nie wiadomo, ile z tych palenisk jest nadal czynnych. Tymczasem uchwała antysmogowa dla Krakowa obowiązuje już od ponad 2 lat. O kontrolach pieców z Markiem Aniołem, rzecznikiem Straży Miejskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Nowy Targ jako pierwszy samorząd na Podhalu wprowadza zakaz palenia węglem

  • date_range 2021-10-21
Pierwsze zapisy uchwały smogowej zaczną obowiązywać już w styczniu. Wówczas w ścisłym centrum nie będzie można już montować pieców węglowych. Te stare i nieekologiczne będzie trzeba w kolejnych latach usuwać. Całkowity zakaz palenia węglem ma wejść w życie w 2030. Do tego czasu w centrum Nowego Targu będzie trzeba usunąć nawet pół tysiąca palenisk. Burmistrz Grzegorz Watycha mówi jednak, że biorąc pod uwagę położenie miasta, tylko radykalne rozwiązania mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza.

W centrum Krakowa powstał mural oczyszczający powietrze

  • date_range 2021-10-20
W centrum Krakowa, na rogu ulic Pawiej i Kurnik powstał mural, który ma oczyszczać powietrze. Jest on efektem kampanii „IT Heroes” prowadzonej przez firmę No Fluff Jobs. Ściana kamienicy pokryta jest antysmogową powłoką, której zadaniem jest oczyszczanie zanieczyszczeń z powietrza przez najbliższe dwa miesiące.

Będą kontrole pieców na paliwa stałe, które zostały jeszcze w Krakowie

W tym sezonie grzewczym każdy właściciel nieruchomości w Krakowie, posiadający jeszcze piec na paliwo stałe, zostanie skontrolowany przez strażników miejskich lub urzędników.

PAS: w tym tempie gminy krakowskiego obwarzanka nie zdążą wymienić wszystkich „kopciuchów”

W ciągu ostatniego półrocza w gminach krakowskiego obwarzanka wymieniono zaledwie 587 kopciuchów - poinformował Polski Alarm Smogowy. To zaledwie 2 procent pieców, które powinny zniknąć do końca 2022 roku.

Ważne przypomnienie dla właścicieli domów

Urząd miejski w Gorlicach przypomina o obowiązku składania deklaracji dotyczących rodzaju i liczby źródeł ciepła zainstalowanych i eksploatowanych w budynkach.

Jak w małopolskich gminach idzie wymiana kopciuchów?

W sporej części małopolskich samorządów wymiana starych pieców węglowych przy wykorzystaniu dostępnych dotacji idzie pełną parą, ale nie brakuje gmin, gdzie w ostatnim czasie nie zlikwidowano ani jednego kopciucha. Urząd marszałkowski wziął pod lupę działania samorządów w zakresie wdrażania programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. I, jak się okazuje, niekwestionowanym liderem w regionie są Liszki. Tam z kopciuchami w pierwszym półroczu pożegnało prawie 200 mieszkańców. Na drugim biegunie znalazł się między innymi Kraków, Nowy Sącz, czy gmina Niedźwiedź na Limanowszczyźnie.

Od nowego roku koniec dotacji do pieców węglowych w "Czystym powietrzu"

  • date_range 2021-05-21
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie "Czyste powietrze" - podał PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że zwiększone zostaną progi dochodowe w programie, by więcej osób mogło skorzystać z wyższego dofinansowania do termomodernizacji.

Gigantyczne zainteresowanie Myślenickim Programem Wymiany Pieców

  • date_range 2021-05-10
W poniedziałek ruszył nabór. Do podziału jest milion złotych z budżetu gminy. Mieszkańcy stoją przed urzędem od świtu.

Tomasz Urynowicz: Trzeba ujednolicić uchwały antysmogowe dla gmin

  • date_range 2021-04-09
W sierpniu sejmik województwa małopolskiego zajmie się uchwałami antysmogowymi dla Tarnowa, Oświęcimia, Skawiny, Rabki, Zabierzowa i Krzeszowic. Zakaz stosowania paliw stałych miałby obowiązywać w tym gminach od początku 2030 roku. O uchwałach antysmogowych dla 6 kolejnych gmin Małopolski z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem rozmawiał Jacek Bańka.

Znamy projekt ujednoliconej uchwały antysmogowej dla małopolskich gmin

  • date_range 2021-04-09
Zakaz używania nowych kotłów na węgiel od przyszłego roku i już istniejących od 2030 roku - to główne założenia projektu ujednoliconej uchwały antysmogowej dla małopolskich gmin. Zaprezentował go wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. Plan jest taki, żeby takie same przepisy były dla wszystkich gmin, które chcą wprowadzenia osobnych uchwał na ich terenie.

Podkrakowska Skała znów z niechlubnym rekordem smogowym

  • date_range 2021-03-07
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że roczna norma stężeń rakotwórczego benzoapirenu w Skale została przekroczona aż 13-krotnie! To oznacza, że mieszkańcy wdychali 1300 procent więcej tych groźnych zanieczyszczeń.

Co się stanie jeśli Małopolska nie zdąży z wymianą kopciuchów przed wejściem uchwały antysmogowej?

  • date_range 2021-02-26
- Liczymy się z tym, że Małopolska może nie zdążyć z wymianą pieców przed wejściem w życie uchwały antysmogowej - przyznał w rozmowie z Radiem Kraków Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste Powietrze. Przypomnijmy, że zostały niespełna dwa lata, a tymczasem w naszym regionie do wymiany jest ponad 300 tysięcy "kopciuchów".

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię