Radio Kraków

Smog

3061 kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej w sezonie grzewczym w Krakowie

3061 kontroli przestrzegania przepisów krakowskiej uchwały antysmogowej przeprowadzili strażnicy miejscy w ciągu sześciu miesięcy zakończonego sezonu grzewczego. Ujawnili oni 44 wykroczenia. Z roku na rok tego typu zgłoszeń jest coraz mniej.

Radni Myślenic jednak nie chcą lokalnej uchwały antysmogowej

Na ostatniej sesji myśleniccy radni niemal jednogłośnie uchwalili apel do władz województwa o wstrzymanie prac nad zakazem palenia węglem na terenie miasta. Tłumaczą to obecną sytuacją geopolityczną. Jak twierdzą, inflacja i rosnące ceny gazu sprawiają, że nie wszystkich mieszkańców będzie stać na wymianę ogrzewania.

Tuchów: kolejny nabór do programu STOP SMOG

Tuchów prowadzi kolejny nabór do programu STOP SMOG, w którym mieszkańcy mogą otrzymać na wymianę pieca i termomodernizacje nawet 53 tysiące złotych. Jest to możliwe dzięki dużemu rządowemu dofinansowaniu dla najbardziej zamieszczonych gmin w Europie. Położony w niecce Tuchów znalazł się na tej niechlubnej liście z 2016 roku. Żeby temu przeciwdziałać, dzięki rządowemu programowi STOP SMOG gmina może przyznać 121 dofinansowań do 53 tysięcy złotych. Tuchów na razie przyznał ich piętnaście i właśnie prowadzi kolejny nabór.

Strefa Czystego Transportu w Krakowie. Co? Gdzie? Kiedy?

Ten temat podnosi ciśnienie niejednemu krakowskiemu kierowcy. Miasto Kraków w czwartek rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenie w mieście Strefy Czystego Transportu. O propozycji przygotowanych przez urzędników i zaletach tego rozwiązania opowiadali dziś specjaliści w trakcie spotkania online z mieszkańcami.

Od rana fatalne powietrze w niemal całej Małopolsce

W Oświęcimiu, Krakowie, Zabierzowie, Niepołomicach i Skawinie dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są ponad dwukrotnie. W centrum Krakowa i w Nowej Hucie dodatkowo przekroczone są również dopuszczalne normy dla pyłu PM2.5. Wysokie stężenie PM10 także w Nowym Targu, Wadowicach, Zakopanem, Trzebinii i Rabce.

Kraków podsumowuje kolejne kontrole palenisk

  • date_range 2022-02-13
Ponad 2100 razy od początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy sprawdzali, czy przestrzegane są zapisy uchwały antysmogowej. Tylko w styczniu wykonano ich ponad czterysta.

W poniedziałek rusza kampania "Kraków w dobrym klimacie". Czy cokolwiek zmieni?

To ma być kolejny etap realizacji założeń wypracowanych podczas Krakowskiego Panelu Klimatycznego w czerwcu ubiegłego roku. W najbliższy poniedziałek magistrat wystartuje z nową całoroczną kampanią poświęconą zmianie przyzwyczajeń i edukacji mieszkańców. Chodzi o to, aby pokazać, jak w prosty sposób w codziennym życiu możemy przyczynić się do walki z negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Magistrat przekonuje, że kampania "Kraków w dobrym klimacie" pozwoli wyznaczać trendy wśród innych polskich miast. Tymczasem aktywiści uważają, że realne działania należy zacząć zaplanowania na nowo przyszłych działań na rzecz poprawy klimatu, które podejmie miasto.

Doskonały stan powietrza w Gorlicach. "Wynik badania nie jest do końca miarodajny"

Przez ostatnie 2 tygodnie mieszkańcy Gorlic mogli na własne oczy przekonać się, jakim powietrzem oddychają. Wszystko za sprawą specjalnej instalacji płuc.

Mieszkasz w Tarnowie? Pamiętaj o złożeniu deklaracji

Tarnowski Wydział Ochrony Środowiska przypomina mieszkańcom o obowiązku złożenia deklaracji o tym, czym i w jaki sposób ogrzewają swoje domy oraz mieszkania.

Władze Gorlic zachęcają mieszkańców do wymiany starych pieców na ekologiczne urządzenia

Władze Gorlic stawiają na ekologię. Jedną z takich form jest zachęcanie mieszkańców do wymiany starych urządzeń grzewczych zwanych popularnymi kopicuchami, na nowe piece.

Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego

Polski Alarm Smogowy zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania na rzecz podniesienie efektywności energetycznej gospodarstw domowych i rozszerzenie programu "Czyste Powietrze", tak, aby osoby, które skorzystały już z dofinansowania na wymianę źródeł ogrzewania, mogły powrócić do programu i ponownie skorzystać z pieniędzy na docieplenie domów. To, jak uważa Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, podniesie efektywność energetyczną i obniży rachunki przeciętnego właściciele domu jednorodzinnego.

Wicemarszałkowie ostrzegają przed poluzowaniem zapisów uchwały antysmogowej

Dwaj byli wicemarszałkowie województwa, Wojciech Kozak i Tomasz Urynowicz, alarmują, że obowiązujące w Małopolsce zapisy uchwały antysmogowej mogą zostać poluzowane. Jak mówią - podczas niedawnego posiedzenia komisji środowiska pojawiła się propozycja złagodzenia obowiązującego prawa. Tymczasem władze województwa zapewniają, że żadnych zmian nie będzie, a Polski Alarm Smogowy podkreśla, że już sama dyskusja na ten temat może przynieść więcej szkody niż pożytku.

"Władze województwa małopolskiego nie planują opóźnienia wejścia w życie uchwały antysmogowej"

Władze województwa małopolskiego nie planują opóźnienia wejścia w życie uchwały antysmogowej, która zakłada likwidację tzw. kopciuchów do końca bieżącego roku - tak zapewnia Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. Co więcej, samorząd małopolski szuka nowych sposobów na przyspieszenie procesu wymiany - dodaje Gawron. Rozmawiał z nim Jacek Bańka.

Kraków: za nami połowa sezonu grzewczego. Jak oceniono jakość powietrza?

W październiku i listopadzie powietrze w Krakowie było dobrej jakości, bez średniodobowych przekroczeń pyłu PM10. W grudniu powrócił smog – przekroczenia dobowych stężeń PM10 odnotowano w czasie czterech dni – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez magistrat.

Na wymianę "kopciuchów" w Małopolsce zostały 362 dni

  • date_range 2022-01-03
To ostatni rok, w którym można ogrzewać domy piecami węglowymi najgorszej klasy. Od stycznia 2023 roku będzie to zakazane. Tak wynika z Uchwały Antysmogowej przyjętej dla regionu przez sejmik. Czasu coraz mniej, a pracy sporo. Czy zdążymy?

Ogromne zainteresowanie gminnym programem dopłat do wymiany pieców w Trzebini

  • date_range 2022-01-03
Od poniedziałku przyjmowane są wnioski mieszkańców. Jeżeli ktoś stary piec wymieni na ogrzewanie gazowe, może dostać maksymalnie 4 tysiące złotych dotacji. Jeżeli wybierze pompę ciepła lub fotowoltaikę to maksymalne wsparcie wyniesie 3 tysiące złotych. Nabór wniosków ruszył o 7 rano, ale pierwsi chętni ustawili się w kolejce kilka godzin przed otwarciem urzędu.

W przyszłym roku Limanowa uruchomi nowe narzędzie walki ze smogiem

Miasto przystąpiło do programu Stop Smog, który będzie rozpisany na pięć lat. Najmniej majętni mieszkańcy będą mogli liczyć na pomoc w sfinansowaniu wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne. Potrzebę takich działań udowadniają badania próbek pobranych z palenisk w Limanowej. W ponad połowie przypadków potwierdzono, że do pieców trafiają odpady.

Smog dusi południe Małopolski

W Suchej Beskidzkiej dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 przekroczone są ponad trzykrotnie, w Rabce i Nowym Targu ponad dwukrotnie. Duże przekroczenia norm także w Nowym Sączu i Szczawnicy, niewielkie w Zakopanem i Myślenicach.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię