Smog
Władze Małopolski: większość samorządów i mieszkańców za przesunięciem uchwały antysmogowej
Według władz Małopolski w zakończonych konsultacjach społecznych większość samorządów i mieszkańców regionu opowiedziała się za przedłużeniem o rok terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi.
Krakowska Rada Miasta za utrzymaniem aktualnych przepisów uchwały antysmogowej w Małopolsce
Uchwała antysmogowa zakazuje używania kopciuchów od początku 2023 roku na terenie całej Małopolski. Zarząd Województwa Małopolskiego zastanawia się, czy nie przedłużyć czas wejścia uchwały o co najmniej rok i przeprowadził w sierpniu konsultacje społeczne w poszczególnych gminach w tej sprawie. Takim działaniom sprzeciwiają się krakowscy radni.
Grupa radnych Krakowa przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej
Grupa radnych Krakowa, na czele z przewodniczącym rady, przygotowała rezolucję, w której sprzeciwia się zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski. We wrześniu radni województwa mają zdecydować o tym, czy okres wymiany pieców zostanie wydłużony o rok.
Ile uwag zgłosili Małopolanie do zmian w uchwale antysmogowej? Szczegóły w przyszłym tygodniu
Najwcześniej w przyszłym tygodniu dowiemy się, ile uwag wpłynęło do zaproponowanych przez zarząd województwa zmian w uchwale antysmogowej. Chodzi o przedłużenie o rok możliwości ogrzewania domów piecami pozaklasowymi.
Zarząd Okręgu Małopolska Polskiego Klubu Ekologicznego przeciwny zmianom w uchwale antysmogowej
- Uważamy obrany wcześniej w postaci uchwały antysmogowej kierunek działań w walce ze smogiem za właściwy i słuszny. Nie należy podejmować jakichkolwiek prób obejścia tej uchwały i ulegać lobbystom i innym grupom nacisku, nie zawsze kierującym się ochroną najwyższej wartości, jaką jest zdrowie ludzkie, a to stanowi istotę walki ze smogiem i sens uchwały antysmogowej - napisał w swoim stanowisku Zarząd Okręgu Małopolska Polskiego Klubu Ekologicznego.
1300 podpisów z PAS przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej
1300 podpisów sprzeciwu zmianom w uchwale antysmogowej dla Małopolski przekazał we wtorek do Urzędu Marszałkowskiego Polski Alarm Smogowy. Konsultacje społeczne ws. wydłużenia o rok terminu wymiany pieców bezklasowych trwają jeszcze we wtorek i środę.
Władze gmin Metropolii Krakowskiej przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej
Władze gmin Metropolii Krakowskiej opowiedziały się przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej. Wspólne stanowisko samorządowców zostało przekazane Marszałkowi Województwa Małopolskiego. To odpowiedź na propozycję Zarządu Województwa Małopolskiego o odroczeniu o rok obowiązywania przepisów zakazujących używania bezklasowych kotłów – pieców poniżej klasy trzeciej.
Jak zdobyć dotację na wymianę pieca z programu Czyste Powietrze na nowych zasadach?
Tarnów zaprasza osoby zainteresowane wymianą pieca w ramach programu Czyste Powietrze na dzisiejsze konsultacje od godziny 11:30 do 14:00. Spotkanie odbędzie się na placu przy Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ulicy Wałowej 25.
Sądeckie samorządy apelują o odroczenie wejścia w życie uchwały antysmogowej nawet o dwa lata
W Małopolsce trwają konsultacje dotyczące wstrzymania zakazu używania kotłów bezklasowych jeszcze o rok. Wójtowie i burmistrzowie twierdzą jednak, że to ciągle jeszcze zbyt krótki czas na dostosowanie się do przepisów. Przykładowo, w Starym Sączu jest jeszcze do wymiany około ośmiuset kopciuchów. Do końca roku mieszkańcy wymienią jeszcze dwieście, korzystając z dostępnych dofinansowań.
Konsultacje ws. uchwały antysmogowej dla Małopolski potrwają jeszcze tydzień
Jeszcze tylko przez tydzień mieszkańcy Małopolski mogą wypowiedzieć się na temat przyszłych losów uchwały antysmogowej, która zakazywała od nowego roku ogrzewania lokali przy pomocy tak zwanych kopciuchów, oraz zabraniała używania domowych kominków.
Co dalej z kopciuchami w Małopolsce? Trwają konsultacje
Wydłużenie uchwały antysmogowej dla Małopolski może spowodować utratę pieniędzy z Uni Europejskiej, twierdzą politycy Porozumienia. Chodzi o 42 miliony złotych dofinansowania w ramach programu LIFE dotyczącego klimatu.
W Małopolsce ważą się losy kopciuchów. Od stycznia korzystanie z nich ma być zakazane, ale niewykluczone, że termin zostanie przesunięty o rok. W tej sprawie trwają konsultacje społeczne.
Piwniczna: są jeszcze dofinansowania na wymianę kopciuchów
Jeszcze kilkunastu mieszkańców Piwnicznej na Sądecczyźnie może zdobyć dotację z gminnego programu na wymianę kopciuchów. Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup nowego pieca na pellet lub gaz. Maksymalna wysokość dotacji to 14 tysięcy złotych jeśli ktoś zdecyduje się również na montaż paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła.
Ruszył program Czyste Powietrze Plus
Można już składać wnioski do programu Czyste Powietrze Plus. Program przewiduje dofinansowanie na wymianę starego pieca i termomodernizację budynku. W sumie można otrzymać do 79 tysięcy złotych. Polski Alarm Smogowy ostrzega jednak, że obecnie za dotację można wykonać nawet dwa razy mniej prac niż w 2018 roku. Program nazywa zabiegiem marketingowym.
W 220 budynkach w Krakowie jedynym źródłem ogrzewania są paleniska na węgiel lub drewno
W Krakowie pozostało 285 palenisk na paliwa stałe, będących jedynym źródłem ogrzewania, w 220 budynkach – poinformował PAP magistrat. Od września 2019 r. w mieście obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.
Strefa Czystego Transportu w Krakowie za dwa lata?
Kraków chce wprowadzić Strefę Czystego Transportu w czerwcu 2024 roku. Strefa ma objąć obszar II obwodnicy, czyli Starego Miasta, Kazimierza i Podgórza. Zwolnione z zakazu wjazdu mają być pojazdy techniczne, foodtrucki i samochody seniorów powyżej 70. roku życia. Projekt uchwały do Rady Miasta Krakowa ma być gotowy we wrześniu.
Projekt oświadczenia ws. działań antysmogowych wycofany z porządku obrad sejmiku
Miało być przyjęcie oświadczenia w sprawie realizacji uchwały smogowej, ale Sejmik Województwa Małopolskiego w poniedziałek się tym nie zajmie. Głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości projekt oświadczenia o dalszym wsparciu dla działań antysmogowych został zdjęty z porządku obrad.
Kończy się czas na pozbycie się kopciuchów w Małopolsce
Za niecały rok wszystkie małopolskie kopciuchy powinny trafić na złom. 1 stycznia 2023 roku w życie wejdzie zapis małopolskiej uchwały antysmogowej zakazujący ogrzewania domów najstarszymi piecami, określanymi przez urzędników jako "bezklasowe". 26 kwietnia stowarzyszenie gmin sąsiadujących z Krakowem - "Metropolia Krakowska" - podsumowało swoje dotychczasowe działania w tej kwestii.
Myślenice rezygnują z wprowadzenia lokalnej uchwały antysmogowej
Podkrakowskie Myślenice wycofują się z lokalnej uchwały antysmogowej. W zeszłym roku we wrześniu radni jednogłośnie opowiedzieli się za wprowadzeniem ograniczeń.
- chevron_left
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- ...
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
06:46
Uwaga kierowcy: zmiany na ul. Łowińskiego i Kocmyrzowskiej
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 24.01
-
22:05
Chrześcijański antysemityzm. Dwa tysiące lat pogardy, wypędzeń i zbrodni
-
20:42
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą"
-
18:52
Prezydent Krakowa o referendum ws. obszaru SCT: "To nie wchodzi w grę"
-
18:34
Ilu Polaków wróci do Polski z USA? Ekspert: „Nie spodziewałbym się masowych deportacji”
-
17:56
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
-
17:37
5 Wojskowy Szpital Kliniczny przygotowuje infrastrukturę i personel na wypadek "W"
-
17:36
Kierowcy wreszcie się doczekali. Dziś zostanie otwarty symboliczny początek nowej Sądeczanki
-
16:31
Jeszcze jeden medal Izabeli Marcisz w Turynie
-
16:13
Niedosyt Igi...
-
15:50
Badminton z Grzegorzem Turnauem i noc w Rydlówce. Jak Kraków wspiera WOŚP?