Radio Kraków

Smog

Fatalna jakość powietrza w powiecie nowotarskim. Apel do mieszkańców, by nie wychodzili z domu

Mieszkańcy powiatu nowotarskiego otrzymali we wtorek SMS-owe alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o bardzo złej jakości powietrza. Prognozuje się tam wysokie stężenie smogu. Specjaliści radzą mieszkańcom terenu objętego ostrzeżeniem, aby we wtorek unikali wychodzenia na zewnątrz.

Prezydent Krakowa zaapelował o zmiany w rządowych programach proekologicznych

Prezydent Krakowa zaapelował do minister klimatu i środowiska o pilne zmiany w programach proekologicznych – chodzi m.in. o zwiększenie dofinansowania w ramach programu „Stop smog” i poszerzenie zakresu realizowanych przedsięwzięć w programie „Ciepłe mieszkanie”.

W podkrakowskich gminach będzie zakaz używania paliw stałych? Jest rezolucja radnych

Radni Krakowa chcą zakazu używania paliw stałych w podkrakowskich gminach. Taką rezolucję zgłosili na sesji Rady Miasta radni Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem - podobnie jak w Krakowie - także i w "obwarzanku" powinno się używać jedynie paliw ekologicznych. Takie stanowisko stoi w sprzeczności z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego, który przedłużył wprowadzenie uchwały antysmogowej na terenie Małopolski.

Protest przeciw wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu. "Kraków jest nasz"

Kilkadziesiąt osób zebrało się przy placu Wszystkich Świętych w Krakowie, by protestować przeciwko wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu. Manifestujący przynieśli transparenty z napisami: "Kraków jest nasz", "Nie oddamy Krakowa", czy "Ekologia - tak, klimatyzm - nie".

Straż Miejska w Nowym Sączu będzie częściej kontrolować domowe paleniska

Chodzi o walkę z paleniem śmieciami w piecach. Wzrośnie także liczba badań próbek popiołu, pobieranych z kotłów.

KO chce od września 2026 r. zakazu spalania paliw stałych w gminach sąsiednich

Politycy Koalicji Obywatelskiej z Krakowa chcą, aby od 1 września 2026 r. w gminach sąsiadujących z tym miastem obowiązywał zakaz spalania paliw stałych – tak jak w stolicy Małopolski. Przygotowują rezolucję w tej sprawie, by przedłożyć ją zarządowi województwa małopolskiego.

Kraków chce weryfikacji przebiegu konsultacji w sprawie uchwały antysmogowej

Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się z wnioskiem do Wojewody Małopolskiego, Prokuratora Regionalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich o dokonanie weryfikacji prawidłowości przeprowadzenia konsultacji, opiniowania przez gminy i powiaty oraz samego przebiegu procesu legislacyjnego. Chodzi o zmianę w uchwale antysmogowej dla Małopolski wydłużającej do końca kwietnia 2024 roku termin wejścia w życie zakazu użytkowania tak zwanych kotłów bezklasowych.

Urszula Rusecka: gdybyśmy ten prąd, który produkujemy u siebie w kraju, mogli sprzedawać poza giełdą towarową, to byłaby możliwość obniżenia cen

To jeszcze jedna możliwość obniżenia cen za prąd - mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. A chodzi o projekt ustawy znoszący tzw. obligo giełdowe w sprzedaży energii elektrycznej. Projekt wprowadza też kary za prowadzenie manipulacji rynkowych.

Strefa Czystego Transportu to o 80 % mniej trujących gazów w mieście - twierdzą aktywiści

Aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego proponują, by nie czekać z wprowadzeniem SCT w Krakowie aż dwóch lat. Chodzi o planowane wyeliminowanie z ruchu najstarszych samochodów. Urzędnicy przedstawili pomysł, a po konsultacjach projekt uchwały dużo mniej radykalnej. Aktywiści polskiego Alarmu Smogowego przedstawiają swoje rekomendacje w tej sprawie...

Sejmik województwa małopolskiego wydłużył termin wymiany starych pieców węglowych do kwietnia 2024 roku

  • date_range 2022-09-26
W sejmiku województwa odbyła się sesja, na której zapadła decyzja o zmianie uchwały antysmogowej. Z pozaklasowych kotłów będzie można korzystać do końca kwietnia 2024 roku, czyli przez dwa sezony grzewcze. Za było 25 radnych, przeciw 11.

Kraków będzie pierwszym miastem ze strefą czystego transportu w Polsce? Decyzja w rękach radnych

Coraz bliżej wprowadzenia strefy Czystego Transportu w Krakowie. Trzy miesiące temu zaprezentowano wnioski z konsultacji społecznych i pierwsze wymagania, jakie miały być stawiane kierowcom. Proponowane przepisy uległy jednak zmianie. Decyzja leży teraz w rękach radnych.

Samorządy nadal czekają na pieniądze na dodatki węglowe

”Nadal nie mamy informacji zwrotnej z żadnego z ministerstw. Na razie bezradnie rozkładamy ręce” – mówi burmistrz Skawiny. Z małopolskimi samorządowcami o dodatku węglowym i sporach wokół uchwały antysmogowej rozmawiał Jacek Bańka. Gośćmi programu byli Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny i Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Czy uchwała antysmogowa pójdzie w odstawkę?

Już dzisiaj radni sejmiku wojewódzkiego zajmą się tematem kopciuchów. Czy uchwała antysmogowa pójdzie w odstawkę i nadal w Małopolsce będzie można palić kopciuchami?

Co dalej z małopolską uchwałą antysmogową: klamka zapadła?

Zbliża się czas podjęcia ostatecznej decyzji, czy od 1 stycznia przyszłego roku nadal będziemy mogli palić w Małopolsce kopciuchami. Zarząd województwa chce, aby wejście w życie uchwały antysmogowej przesunąć o rok, tłumaczy to między innymi złą sytuacją ekonomiczną. Pojawiają się też jednak głosy sprzeciwu.

Stanisław Bisztyga: jeśli chodzi o uchwałę antysmogową, mam nadzieję, że znajdziemy złoty środek

  • date_range 2022-09-12
- W sprawie uchwały antysmogowej zderzają się dwa skrajne stanowiska: dalej trzeba palić w piecach a mieszkańcy Krakowa uważają, że to dla nich koniec świata – powiedział na antenie Radia Kraków Stanisław Bisztyga, Radny Sejmiku Małopolskiego z Platformy Obywatelskiej. Czy uda się znaleźć rozwiązanie, które w obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego przyniesie dobre rozwiązanie?

Witold Kozłowski: W obecnej sytuacji nie ma szans, żeby zrealizować uchwałę antysmogową do końca roku

- Rekomendacja zarządu województwa w sprawie uchwały antysmogowej będzie taka, jak wynika z konsultacji społecznych - zapowiedział na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski, Witold Kozłowski. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że w konsultacjach społecznych mieszkańcy i samorządy opowiedzieli się za zmianą terminu zapisanego w uchwale antysmogowej. Chodzi o likwidację pozaklasowych kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z uchwałą antysmogową mają zostać zlikwidowane do końca roku. Zarząd województwa zaproponował przedłużenie tego terminu o rok. Sprzeciwiają się temu organizacje ekologiczne, aktywiści antysmogowi i samorządy największych miast. "Nasze stanowisko jest takie, że w ostatnim czasie zaszło bardzo dużo zmian i w związku z tym zaproponowaliśmy przedłużenie tego okresu. Tym bardziej że i tak nie ma szans, by uchwała została zrealizowana do 31 grudnia. Ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik województwa" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Krakowski Alarm Smogowy krytycznie o braku publikacji wyników konsultacji ws. uchwały antysmogowej

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych ws. zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.

Władze Małopolski: większość samorządów i mieszkańców za przesunięciem uchwały antysmogowej

Według władz Małopolski w zakończonych konsultacjach społecznych większość samorządów i mieszkańców regionu opowiedziała się za przedłużeniem o rok terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię