Smog
RCB alarmuje o prognozowanej złej jakości powietrza
Mieszkańcy Tarnowa, a także powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego otrzymali wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegającą przed smogiem. W tych miejscach prognozowane jest przekroczenie średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m.
Fatalna jakość powietrza w prawie całej Małopolsce
Najgorzej jest w Tarnowie przy ulicy księdza Romana Sitki i Zakopanem - stezenie pyłów PM10 i PM2,5 ponad 4-krotnie przekracza tam normę. Niewiele lepiej jest w Żegocinie w powiecie bocheńskim, Mszanie Dolnej na Limanowszczyźnie, Myślenicach czy Chełmcu i Podegrodziu na Sądecczyźnie.
Niepokojące wyniki pierwszej serii kontroli palenisk w Limanowej
Pierwsza seria kontroli palenisk w Limanowej pokazała, że nadal nie brakuje mieszkańców, którzy nie przejmują się zdrowiem swoim i sąsiadów. Próbki pobrane z jednego z kontrolowanych kotłów potwierdziły, że spalano w nim niedozwolone materiały. Kara w takim przypadku może sięgnąć 5 tys. zł.
Rozpoczął się sezon grzewczy pod Tatrami, pogarsza się jakość powietrza
Pod Tatrami rozpoczął się definitywnie sezon grzewczy - ostatniej nocy w Zakopanem termometry wskazały minus trzy stopnie. To niestety przekłada się na jakość powietrza.
Raport: Małopolskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych
Pięć małopolskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.
O blisko 40 procent spadła w małopolskich gminach liczba zgłoszeń o spalaniu śmieci
Takie dane przekazał Polski Alarm Smogowy. Mniej jest też kar nakładanych na osoby, które spalają nielegalnie odpady - średnio to zaledwie kilka procent wszystkich sprawdzonych przez służby palenisk. Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zwraca też uwagę, że Małopolska spadła w rankingu wymiany starych pieców węglowych z drugiego miejsca wśród województw na miejsce siódme.
Radni nie złagodzili uchwały antysmogowej
Termin wymiany pieców bezklasowych pozostaje w Małopolsce niezmienny – zdecydowali radni województwa w poniedziałek, którzy odrzucili projekt obywatelskiej uchwały wydłużającej czas wymiany kopciuchów do stycznia 2026 r.
Józef Gawron: projekt obywatelski o zmianie ustawy smogowej zostanie odrzucony
Sejmik nie zdemontuje obowiązującej uchwały antysmogowej, a obywatelski projekt o zmianie tego dokumentu zostanie odrzucony - tak zapewnia Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. Obywatelski projekt zakłada m.in. przesunięcie wejścia w życie zakazu używania kotłów pozaklasowych w Małopolsce na 1 stycznia 2026 roku i umożliwienie palenia w Krakowie biomasą. Jak tłumaczy Gawron, uchwała jest niezgodna z prawem, dlatego nawet gdyby sejmik ją przegłosował, to automatycznie powinien uchwałę unieważnić wojewoda.
Prezydent Krakowa zaapelował do sejmiku województwa w sprawie uchwały antysmogowej
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piśmie skierowanym do przewodniczącego oraz radnych sejmiku województwa zaapelował o nieprzychylanie się do projektu uchwały łagodzącej małopolską uchwałę antysmogową.
Specjalni operatorzy pomogą mieszkańcom Małopolski w wymianie pieców
Specjalni operatorzy będą od jesieni pomagać mieszkańcom Małopolski przejść procedurę wymiany starych pieców i ociepleń domów w ramach programu "Czyste Powietrze". W poniedziałek ruszył nabór wniosków dla organizacji, które chciałyby wskazać takich operatorów.
Kończy się sezon grzewczy. Czy ta zima była łagodniejsza niż ubiegłe dla powietrza w Małopolsce?
Jak przebiega wymiana starych pieców na nowe i na czym polega akcja "karny kopciuch"? O tym Bartłomiej Ziaja rozmawia z Magdaleną Cygan z Polskiego Alarmu Smogowego.
Możesz zgłosić, kto pali kopciuchem. Trwa akcja "Karny kopciuch"
"Karny kopciuch" to inicjatywa Fundacji 360 i Polskiego Alarmu Smogowego. Dzięki stronie internetowej można zgłosić osobę, która nielegalnie pali w starym piecu.
Kraków skierował do WSA skargę ws. zmiany uchwały antysmogowej
Prezydent złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.
Coraz lepiej oddycha się w Krakowie, smog dusi mniejsze miejscowości
W Krakowie oddycha się coraz lepiej. W ciągu 10 lat prawie trzykrotnie zmniejszyła się tutaj liczba dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń - podaje Krakowski Alarm Smogowy. Smog wciąż dusi jednak wiele małopolskich miejscowości. Pokazały to mobilne płuca, które "wędrowały" po regionie w ramach kampanii "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to".
Małopolska nie jest już jednym z liderów wymiany kopciuchów
W naszym regionie spadła miesięczna liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. Krakowski Alarm Smogowy jednoznacznie wskazuje winnego: to sejmik województwa, który wprowadził zmiany w uchwale antysmogowej. Gdzie obecnie wymiana kopciuchów idzie szybciej?
1 stycznia Skawina wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Mieszkańcy mówią, że zmianę już widać i czuć
Od Nowego Roku Skawina wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Pierwszym miastem w metropolii krakowskiej, które wprowadziło takie zapisy, był Kraków w 2019 roku. Tym samym skawiński samorząd z ponad rocznym wyprzedzeniem uchwalił przepisy, które na gminy nakłada małopolska uchwała antysmogowa.
Kraków zaskarży zmiany w uchwale antysmogowej dla Małopolski
Kraków wystąpi do sądu administracyjnego o zaskarżenie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski – poinformował we wtorek wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Władze miasta uważają, że wydłużenie terminu zakazu używania pieców bezklasowych jest szkodliwe dla mieszkańców.
Słaba jakośc powietrza w Małopolsce
Pyłomierze na znacznym obszarze pokazują przekroczenie norm smogowych. Normy smogowe przekroczone w Krakowie, Tarnowie, Szymbarku, Wadowicach i Nowym Targu.
- chevron_left
- 1
- 2
- 3
- ...
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
07:35
W tej katastrofie zginęło co najmniej 60 osób. Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej pamiętają
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 22.11
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa