Radio Kraków

Smog

Małopolska przykryta szczelną czapą smogu

  • date_range 2023-12-08
Powrót do listy 08.12.2023, 09:00 Kraków (PAP) Małopolskie/ Kolejny dzień z bardzo złą jakością powietrza Trzeci dzień z rzędu w Małopolsce jest bardzo zła jakość powietrza. W piątek w Krakowie, powiecie krakowskim oraz w Nowym Sączu obowiązuje 3. najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza.

RCB alarmuje o prognozowanej złej jakości powietrza

  • date_range 2023-12-07
Mieszkańcy Tarnowa, a także powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego otrzymali wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegającą przed smogiem. W tych miejscach prognozowane jest przekroczenie średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m.

Fatalna jakość powietrza w prawie całej Małopolsce

Najgorzej jest w Tarnowie przy ulicy księdza Romana Sitki i Zakopanem - stezenie pyłów PM10 i PM2,5 ponad 4-krotnie przekracza tam normę. Niewiele lepiej jest w Żegocinie w powiecie bocheńskim, Mszanie Dolnej na Limanowszczyźnie, Myślenicach czy Chełmcu i Podegrodziu na Sądecczyźnie.

Niepokojące wyniki pierwszej serii kontroli palenisk w Limanowej

Pierwsza seria kontroli palenisk w Limanowej pokazała, że nadal nie brakuje mieszkańców, którzy nie przejmują się zdrowiem swoim i sąsiadów. Próbki pobrane z jednego z kontrolowanych kotłów potwierdziły, że spalano w nim niedozwolone materiały. Kara w takim przypadku może sięgnąć 5 tys. zł.

Rozpoczął się sezon grzewczy pod Tatrami, pogarsza się jakość powietrza

  • date_range 2023-11-09
Pod Tatrami rozpoczął się definitywnie sezon grzewczy - ostatniej nocy w Zakopanem termometry wskazały minus trzy stopnie. To niestety przekłada się na jakość powietrza.

Raport: Małopolskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych

Pięć małopolskich miast jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, jeśli chodzi o średnioroczny poziom stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Listę otwiera jednak Nowa Ruda z Dolnego Śląska – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) za 2022 rok.

O blisko 40 procent spadła w małopolskich gminach liczba zgłoszeń o spalaniu śmieci

Takie dane przekazał Polski Alarm Smogowy. Mniej jest też kar nakładanych na osoby, które spalają nielegalnie odpady - średnio to zaledwie kilka procent wszystkich sprawdzonych przez służby palenisk. Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zwraca też uwagę, że Małopolska spadła w rankingu wymiany starych pieców węglowych z drugiego miejsca wśród województw na miejsce siódme.

Radni nie złagodzili uchwały antysmogowej

Termin wymiany pieców bezklasowych pozostaje w Małopolsce niezmienny – zdecydowali radni województwa w poniedziałek, którzy odrzucili projekt obywatelskiej uchwały wydłużającej czas wymiany kopciuchów do stycznia 2026 r.

Józef Gawron: projekt obywatelski o zmianie ustawy smogowej zostanie odrzucony

Sejmik nie zdemontuje obowiązującej uchwały antysmogowej, a obywatelski projekt o zmianie tego dokumentu zostanie odrzucony - tak zapewnia Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. Obywatelski projekt zakłada m.in. przesunięcie wejścia w życie zakazu używania kotłów pozaklasowych w Małopolsce na 1 stycznia 2026 roku i umożliwienie palenia w Krakowie biomasą. Jak tłumaczy Gawron, uchwała jest niezgodna z prawem, dlatego nawet gdyby sejmik ją przegłosował, to automatycznie powinien uchwałę unieważnić wojewoda.

Prezydent Krakowa zaapelował do sejmiku województwa w sprawie uchwały antysmogowej

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piśmie skierowanym do przewodniczącego oraz radnych sejmiku województwa zaapelował o nieprzychylanie się do projektu uchwały łagodzącej małopolską uchwałę antysmogową.

Specjalni operatorzy pomogą mieszkańcom Małopolski w wymianie pieców

Specjalni operatorzy będą od jesieni pomagać mieszkańcom Małopolski przejść procedurę wymiany starych pieców i ociepleń domów w ramach programu "Czyste Powietrze". W poniedziałek ruszył nabór wniosków dla organizacji, które chciałyby wskazać takich operatorów.

Kończy się sezon grzewczy. Czy ta zima była łagodniejsza niż ubiegłe dla powietrza w Małopolsce?

Jak przebiega wymiana starych pieców na nowe i na czym polega akcja "karny kopciuch"? O tym Bartłomiej Ziaja rozmawia z Magdaleną Cygan z Polskiego Alarmu Smogowego.

Możesz zgłosić, kto pali kopciuchem. Trwa akcja "Karny kopciuch"

"Karny kopciuch" to inicjatywa Fundacji 360 i Polskiego Alarmu Smogowego. Dzięki stronie internetowej można zgłosić osobę, która nielegalnie pali w starym piecu.

Kraków skierował do WSA skargę ws. zmiany uchwały antysmogowej

Prezydent złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych do 30 kwietnia 2024 roku - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Coraz lepiej oddycha się w Krakowie, smog dusi mniejsze miejscowości

W Krakowie oddycha się coraz lepiej. W ciągu 10 lat prawie trzykrotnie zmniejszyła się tutaj liczba dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń - podaje Krakowski Alarm Smogowy. Smog wciąż dusi jednak wiele małopolskich miejscowości. Pokazały to mobilne płuca, które "wędrowały" po regionie w ramach kampanii "Zobacz, czym oddychasz. Zmień to".

Małopolska nie jest już jednym z liderów wymiany kopciuchów

  • date_range 2023-01-11
W naszym regionie spadła miesięczna liczba wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. Krakowski Alarm Smogowy jednoznacznie wskazuje winnego: to sejmik województwa, który wprowadził zmiany w uchwale antysmogowej. Gdzie obecnie wymiana kopciuchów idzie szybciej?

1 stycznia Skawina wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Mieszkańcy mówią, że zmianę już widać i czuć

Od Nowego Roku Skawina wprowadziła zakaz palenia w kopciuchach. Pierwszym miastem w metropolii krakowskiej, które wprowadziło takie zapisy, był Kraków w 2019 roku. Tym samym skawiński samorząd z ponad rocznym wyprzedzeniem uchwalił przepisy, które na gminy nakłada małopolska uchwała antysmogowa.

Kraków zaskarży zmiany w uchwale antysmogowej dla Małopolski

Kraków wystąpi do sądu administracyjnego o zaskarżenie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski – poinformował we wtorek wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk. Władze miasta uważają, że wydłużenie terminu zakazu używania pieców bezklasowych jest szkodliwe dla mieszkańców.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię