Smog
Opinia NSA ws. uchwały antysmogowej niebawem, a narzędzi do walki ze smogiem coraz więcej
25 września Naczelny Sąd Administracyjny zajmie się krakowską uchwałą antysmogową. Być może wtedy w końcu okaże się, czy jest ona ważna, czy też nie będzie mogła obowiązywać. Na decyzję z niecierpliwością czekają mieszkańcy, ale też władze Krakowa i krakowscy urzędnicy. Do Rady Miasta trafi wkrótce projekt zmian w uchwale. Nowością jest możliwość wymiany podwójnych palenisk, czyli starego kotła gazowego, elektrycznego lub olejowego, który działa wspólnie z piecem węglowym.
Nowy Sącz: jest plan walki ze smogiem. Potrzebne będzie 100 mln złotych
Realizację planu walki o czyste powietrze w Nowym Sączu przewidziano na najbliższe pięć lat. Ratusz, sądeckie firmy i spółdzielnie mieszkaniowe chcą zdobyć na to fundusze z Unii Europejskiej. Szanse są duże, bo Nowy Sącz jest w czołówce europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Do 2020 roku przed Urzędem Miasta stoi sporo wyzwań m.in. termomodernizacja wszystkich budynków publicznych - wymianę kotłowni z węglowych na gazowe, montaż kolektorów słonecznych.
Samorządowcy chcą walczyć ze smogiem i apelują o szybszą nowelizację prawa
Władze Krakowa i Krakowski Alarm Smogowy chcą, aby posłowie szybko uchwalili prawo, dzięki któremu to samorządy będą mogły ustalać "u siebie" normy zanieczyszczeń powietrza i regulować ruch aut w centrach miejscowości. Wszystko oczywiście po to, żeby wywietrzyć ze smogu Kraków, a ułatwić to może nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska.
Krótka historia walki ze smogiem
Władze Krakowa i Krakowski Alarm Smogowy chcą, aby posłowie szybko uchwalili prawo, dzięki któremu to samorządy będą mogły ustalać "u siebie" normy zanieczyszczeń powietrza i regulować ruch aut w centrach miejscowości. Wszystko oczywiście po to, żeby wywietrzyć ze smogu Kraków i nie tylko. W WOS-ie Radia Kraków mała powtórka z historii antysmogowych pomysłów w Krakowie.
Walka Krakowa ze smogiem. Jest plan na najbliższe 5 lat
Za 5 lat Kraków ma być wolny od smogu. Urząd miasta przedstawił dziś oficjalnie plan działania na najbliższe lata, który ma doprowadzić do znacznej poprawy jakości powietrza w mieście i zdjąć etykietkę Krakowa jako jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Wachlarz rozwiązań jest całkiem spory, począwszy od dalszych dopłat do wymiany pieców, a skończywszy na... częstszym myciu ulic.
Urzędnicy coraz wnikliwiej badają powietrze w Małopolsce
W regionie małopolskim pojawią się kolejne stacje pomiaru jakości powietrza. Pyłomierze zostaną umieszczone w najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach, m.in. Rabce i Muszynie.
Pobiegną ulicami Krakowa, bo nie godzą się na życie w smogu
Takiego biegu w Krakowie jeszcze nie było. W najbliższą niedzielę, 15 lutego, uczestnicy I Krakowskiego Biegu Antysmogowego przebiegną 4,5 km ulicami Starego Miasta w maseczkach przeciwpyłowych.
Kraków szuka metody na przewietrzenie miasta. Pomoże nowe urządzenie?
Urzędnicy kupili urządzenie, które mierzy prędkość i kierunek wiatru. Dokonuje ono pomiaru dzięki emitowaniu i odbieraniu fal dźwiękowych o częstotliwości od 1500 – 2600 Hz. Pomiary rozpoczęto przy ul. Gronostajowej 7 gdzie zlokalizowany jest ogródek meteorologiczny Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem pomiary będą realizowane w różnych punktach na terenie Krakowa. Całość pomiarów ma doprowadzić do zmniejszenia problemu smogu w mieście.
Miażdżący raport NIK w sprawie smogu w Małopolsce
Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła to, o czym wiele instytucji mówiło od lat. Miasta naszego regionu mają najgorsze powietrze w Polsce. Zdaniem NIK-u przez smog każdego roku na południu Polski umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. Z raportu wynika, że w Krakowie normy pyłu zawieszonego przekroczone są średnio przez 150 dni w roku. Nowy Sącz tymczasem jest niechlubnym liderem krajowym jeśli chodzi o zawartość benzo(alfa)pirenu w powietrzu. Normy tej rakotwórczej substancji przekroczone są tam średnio jedenastokrotnie.
O co chodzi w sporze o krakowski smog?
Jedna sprawa - dwie strony - chodzi o smog w Krakowie. W ubiegłym tygodniu Akademia Górniczo-Hutnicza zwróciła uwagę, że szkodliwość pieców węglowych może być przeceniana, bo Kraków boryka się ze smogiem zarówno zimą, jak i latem. Takie zdanie naukowców z AGH krytykuje m.in. Krakowski Alarm Smogowy.
Dwugłos w sprawie smogu w Krakowie?
Krakowski Alarm Smogowy i Urząd Marszałkowski krytykują AGH. Uczelnia w zeszłym tygodniu zwróciła uwagę, że zanieczyszczenia to też sprawa samochodów i przemysłu. Aktywiści i władze wojewódzkie twierdzą natomiast, że wzmożony ruch ma znikome znaczenie.
Zakopane: "Otwarcie sezonu smogowego"
Grupka zapaleńców oferując przechodniom maski przeciwgazowe chce w ten sposób pokazać, że nie tylko Kraków ale i Zakopane ma ogromny problem z czystością powietrza
Stanisław Gawłowski: "Możemy zmienić ustawę tak, żeby można było zakazać palenia węglem"
Jeśli skarga kasacyjna w sprawie uchwały antysmogowej nie przyniesie skutku to ministerstwo środowiska przygptuje takie zmiany ustawowe, żeby w Krakowie było możliwe wprowadzenie zakazu palenia węglem. Taką obietnicę złożył dzisiaj w Krakowie Stanisław Gawłowski, wiceminister resortu środowiska. W poniedziałek poznaliśmy uzasadnienie wyroku w sprawie uchylenia uchwały o zakazie palenia węglem w stolicy Małopolski. Teraz władze województwa mają 30 dni, aby się od tego wyroku odwołać.
Róża Thun: "Platforma będzie się trzymała swojej linii ws. smogu"
"W Krakowie to sprawa gardłowa. Marszałek Marek Sowa z pewnością jej nie zostawi" - przekonywała na antenie Radia Kraków europosłanka PO, Róża Thun. W poniedziałek władze województwa poznały uzasadnienie sądu w sprawie uchylenia ustawy antysmogowej w Krakowie. Według wojewódzkiego sądu administracyjnego sejmik małopolski przekroczył swoje kompetencje. Nie może on różnicować podmiotów, którym zakazuje palenia węglem. A uchwała różnicuje je na osoby fizyczne i przedsiębiorców.
Andrzej Guła: "Oby w walce ze smogiem wygrał zdrowy rozsądek"
"Ja bym chciał debaty kandydatów dotyczącej jakości powietrza w Krakowie. Kandydaci mogliby powiedzieć jakie są ich pomysły. Sytuacja z powietrzem jest dramatyczna." - mówił na antenie Radia Kraków Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Kraków: powstała pierwsza antysmogowa piosenka w Polsce
Muzyką chcą zmieniać postawę mieszkańców - krakowscy artyści stworzyli pierwszą antysmogową piosenkę. Pomysłodawcą projektu jest Marcin Bąk - Bzyk - z grupy Wu-HAE. Razem z nim w piosence zaśpiewał Zbigniew Wodecki i dzieci z chóru Filharmonii Krakowskiej.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 15
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
21:08
Rodzinę z Tarnowa uratował czujnik czadu. Stężenie było bardzo duże
-
20:00
Cavaliada: Niemiec Lahde wygrał GP Krakowa i klasyfikację generalną
-
18:25
Są ostrzeżenia przed marznącymi opadami. Dotyczą też Małopolski
-
17:05
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1556 z 23.02.2025
-
17:01
Rusza rozbudowa Zakopianki w Libertowie. Światła zastąpi tunel
-
16:30
Interesuje mnie opowiadanie historii z perspektywy robaczka - Jacek Świdziński o sztuce komiksu
-
16:26
KOMIKS | "Brzask" Jacka Świdzińskiego
-
15:52
Las kupię! Nadleśnictwa ruszają na zakupy
-
15:27
„Cały ten świat ma dzikość w sercu i szaleństwo na twarzy”. Jak David Lynch przekracza granice
-
10:00
"Dzikość serca" czyli pokręcony świat Davida Lyncha