Smog
Krakowscy radni PO kierują apel do ministra środowiska ws. programu LIFE
Krakowscy radni Platformy Obywatelskiej apelują do ministra środowiska w sprawie programu LIFE. Rezolucja trafiła na środową sesję Rady Miasta. LIFE miał pomóc Małopolsce walczyć ze smogiem, między innymi dzięki ekodoradcom. Ostatecznie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wycofał się z przyznania 20 milionów złotych na ten cel.
W Laskowej zachorowalność na raka wzrosła o 200%. "Sami siebie zabijamy!"
Zanieczyszczenie powietrza i wzrost liczby zachorowań na nowotwory to już nie tylko problem dużych miast. Zagrożenie dostrzegają również małe miejscowości, a statystyki coraz bardziej niepokoją. W gminie Laskowa w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby zachorowań na nowotwory aż o 200 proc. Zdaniem kierownika lokalnego ośrodka zdrowia jedną z głównych przyczyn jest zanieczyszczenie powietrza. Posłuchaj:
Smog w Zielonkach taki jak w Krakowie. PAS: "Uchwałę antysmogową powinny też przyjąć okoliczne gminy"
Powietrze, którym oddychają mieszkańcy podkrakowskich Zielonek, jest równie zanieczyszczone, jak to w Krakowie. Świadczą o tym wyniki pomiarów, przez dwa tygodnie prowadzonych przez Polski Alarm Smogowy. Stojący w Zielonkach pyłomierz wskazał, że stężenia zanieczyszczeń przez 11 dni były w Zielonkach wyższe, niż na Alejach Trzech Wieszczów w centrum Krakowa. Tak jest niestety, nie tylko w Zielonkach. Dlatego, według działaczy Alarmu Smogowego, uchwała, która zakazuje palenia w piecach w Krakowie, nie rozwiąże problemu. Podobne rozwiązania powinny przyjąć podkrakowskie gminy.
Wymiana pieców węglowych w Krakowie: wreszcie ma być łatwiej i bezgotówkowo
Po licznych apelach i interwencjach, m.in. Radia Kraków, magistrat przygotował plan usprawnienia procesu wymiany pieców węglowych w Krakowie. Ma być szybciej, łatwiej i - co najważniejsze - taniej dla mieszkańców. Możliwa będzie bowiem bezgotówkowa wymiana pieców, a dofinansowanie ma zostać zwiększone.
Smog w Krakowie: uchwała o darmowej komunikacji dla kierowców będzie zaskarżona? Prezydent komentuje
Przyczynił się do unieważnienia pamiętnej pierwszej małopolskiej uchwały antysmogowej, teraz wziął na celownik uchwałę o darmowej komunikacji miejskiej w Krakowie, obowiązującą w "smogowe" dni. Kierowcy mogą wówczas za darmo jeździć miejskimi autobusami i tramwajami, na podstawie dowodu rejestracyjnego. Zdaniem mecenasa uchwała jest niesprawiedliwa, bo krzywdzi tych, którzy na co dzień jeżdżą komunikacją miejską i za nią płacą. Skargę mecenasa Liguzińskiego komentuje w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Darmowa komunikacja w czasie smogu będzie możliwa już od 26 grudnia
Uchwała Rady Miasta Krakowa o bezpłatnej komunikacji miejskiej w czasie smogu wejdzie w życie... w najbliższą sobotę, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Dokument właśnie ukazał się w dzienniku urzędowym wojewody, a to oznacza, że zacznie obowiązywać za trzy dni.
W Krakowie działa kolejna stacja monitoringu powietrza
Pyłomierz zamontowany na ulicy Dietla koło Hali Targowej wskazuje teraz, że poziom PM10 nieznacznie przekracza dopuszczalną normę. Pomiary z nowego urządzenia można już śledzić na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
W akcji z bezpłatną komunikacją miejską w czasie smogu chodzi tylko o "efekt wizerunkowy"?
Prawdopodobnie od nowego roku wejdzie w życie darmowa komunikacja miejska dla kierowców w Krakowie. Zmotoryzowani będą mogli bez kasowania biletów wsiąść do tramwaju lub autobusu, jeśli w powietrzu będzie się utrzymywał smog. Ma to być sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Co ważne, za darmo pojadą tylko ci, których... samochody zarejestrowano w Krakowie lub w gminie, do której dojeżdża krakowska komunikacja miejska.
Smogowy alarm w Krakowie: kto skorzysta z bezpłatnej komunikacji miejskiej?
Krakowscy radni podjęli decyzję o bezpłatnej komunikacji wprowadzanej w dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy. Uchwała w tej sprawie została podjeta na dzisiejszej sesji Rady Miasta. Zacznie obowiązywać od 1. stycznia przez trzy miesiące, do końca sezonu grzewczego.
Dzięki grupie zakupowej gaz dla Krakowa i okolicznych gmin będzie tańszy?
Krakowska grupa zakupowa gazu obejmie gminy wchodzące w skład aglomeracji krakowskiej, a w przyszłości także indywidualnych odbiorców - mówił w Radiu Kraków Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Dzięki wspólnym zakupom cena gazu jest znacznie niższa niż w wypadku, gdy umowa obowiązuje każdego odbiorcę z osobna.
Jacek Majchrowski: w gminach ościennych powinny zostać wprowadzone normy jakości dla pieców
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, by w gminach ościennych wprowadzić normy jakości dla pieców. W Zielonkach nie mają wątpliwości, że w najbliższych latach, korzystając z unijnych pieniędzy stare piece będą wymieniane. Podobnego zdania są także władze Wadowic i Jordanowa.
Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy
Nie tylko Kraków. "Prezydent miasta proponuje by zakaz palenia węglem obowiązywał także w okolicznych gminach" - mówił w Radiu Kraków marszałek małopolski, Jacek Krupa. Sejmik województwa uchwałą antysmogową ma się zająć 30 grudnia. "Jeśli wtedy nie uda się jej przyjąć, sejmik Małopolski zajmie się nią 15 stycznia" - mówił marszałek w porannej rozmowie Radia Kraków.
Trzy nowe stacje pomiaru zanieczyszczeń będą kontrolowały krakowskie powietrze
Kolejne stacje pomiaru będą badać zanieczyszczenie w Krakowie. Sprzęt zakupiło miasto, a będzie z nich korzystać Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nowe urządzenia staną na ulicy Dietla na wysokości skrzyżowania z ulicą Wielopole. Dodatkowo niebawem będziemy znać także pomiary z osiedla Piastów i Bronowic. Obecnie w Krakowie działają trzy stacje pomiaru pyłu zawieszonego: na alei Krasińskiego, w Nowej Hucie i Kurdwanowie.
Polska zapłaci surową karę za zanieczyszczone powietrze?
Kraków szykuje się do rozwiązania problemu smogu, a tymczasem Komisja Europejska złożyła skargę na jakość powietrza w Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Komisja wzięła pod uwagę jakość powietrza w ostatnich pięciu latach. Bruksela uznała, że podejmowane dotychczas działania, mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia, są niewystarczające.
Kraków: 4 tys. komentarzy do uchwały antysmogowej. Czy sejmik zdąży zagłosować w tym roku?
"Chciałbym, żeby uchwała antysmogowa została podjęta na ostatniej w tym roku sesji sejmiku, 30 grudnia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. Do projektu uchwały wpłynęło ponad 4,5 tysiąca uwag od mieszkańców. W tej chwili trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczy rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Tymczasem Polski Alarm Smogowy złożył w urzędzie marszałkowskim 4,5 tysiąca podpisów pod petycją, aby... uchwałę jak najszybciej przegłosować.
Władze Nowego Sącza nie ustają w walce o czyste powietrze
W przyszłorocznym budżecie miasta na ograniczenie niskiej emisji zarezerwowano aż sześć milionów złotych. Będą to przede wszystkim dopłaty do wymiany starych pieców.
Uchwała antysmogowa publicznie odczytana. Co o niej sądzą mieszkańcy?
Na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odczytano publicznie uchwałę antysmogową. W ten sposób mieszkańcy mogli poznać szczegóły projektu, mogli też zgłosić swoje zastrzeżenia i zadać pytania urzędnikom. "Kraków jest w dramatycznej sytuacji i nie może sobie pozwolić na półśrodki. Konieczny jest całkowity zakaz palenia nie tylko węglem, ale też drewnem w kominkach" - powiedział przy prezentowaniu projektu nowej uchwały antysmogowej w Krakowie wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.
W Rabce Zdrój powietrze jest złe, a opłata uzdrowiskowa... wyższa
W Rabce-Zdroju turyści zapłacą nieco więcej za pobyt w hotelach i pokojach noclegowych. Władze gminy zadecydowały, że wzrośnie tam "opłata uzdrowiskowa" - z 3,50 do 3,60 dla dorosłych i z 1,50 do 1,60 dla uczniów i studentów. Tymczasem, jak wykazały badania pyłomierzem Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego, powietrze w tej gminie chwilami jest nawet gorsze niż w Krakowie. Ostatnio norma dobowa pyłu PM10 przekroczona była tam czterokrotnie.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
19:14
Bez happy-endu w Warszawie. Pasy wracają bez punktów
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
18:02
Tradycyjne osadzenie Chochoła
-
17:58
Barwny korowód i tradycyjne osadzenie Chochoła. I tak od 55 lat
-
17:08
Tomek Wachnowski
-
17:00
Narciarze doczekali się rozpoczęcia sezonu zimowego. ZDJĘCIA
-
16:20
Kandydat niezależny… z poparciem PiS. Poznamy go w niedzielę w Krakowie
-
12:00
Grzegorz Smułek i Damian Kordian Kawecki: Festiwal Miejsc i Podróży Geografica
-
13:30
Rzeczywistość powyborcza - jak będzie wyglądał budżet Bochni w 2025 roku?
-
22:30
"Od Sanu do Donu" - dlaczego aż tam? // «Від Сяну до Дону» — чому аж туди?