Smog
Czterokrotnie przekroczone normy powietrza to efekt awarii pyłomierza? Komentarz WIOŚ i KAS
Czy w środę doszło do awarii pyłomierza w Nowej Hucie? Tak odczyty ze stacji pomiarowej przy ul. Bulwarowej komentuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Punkt pomiaru, zlokalizowany przy nowohuckim kombinacie, wskazywał czterokrotne przekroczenie dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń.
Krakowscy radni PO kierują apel do ministra środowiska ws. programu LIFE
Krakowscy radni Platformy Obywatelskiej apelują do ministra środowiska w sprawie programu LIFE. Rezolucja trafiła na środową sesję Rady Miasta. LIFE miał pomóc Małopolsce walczyć ze smogiem, między innymi dzięki ekodoradcom. Ostatecznie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wycofał się z przyznania 20 milionów złotych na ten cel.
W Laskowej zachorowalność na raka wzrosła o 200%. "Sami siebie zabijamy!"
Zanieczyszczenie powietrza i wzrost liczby zachorowań na nowotwory to już nie tylko problem dużych miast. Zagrożenie dostrzegają również małe miejscowości, a statystyki coraz bardziej niepokoją. W gminie Laskowa w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby zachorowań na nowotwory aż o 200 proc. Zdaniem kierownika lokalnego ośrodka zdrowia jedną z głównych przyczyn jest zanieczyszczenie powietrza. Posłuchaj:
Smog w Zielonkach taki jak w Krakowie. PAS: "Uchwałę antysmogową powinny też przyjąć okoliczne gminy"
Powietrze, którym oddychają mieszkańcy podkrakowskich Zielonek, jest równie zanieczyszczone, jak to w Krakowie. Świadczą o tym wyniki pomiarów, przez dwa tygodnie prowadzonych przez Polski Alarm Smogowy. Stojący w Zielonkach pyłomierz wskazał, że stężenia zanieczyszczeń przez 11 dni były w Zielonkach wyższe, niż na Alejach Trzech Wieszczów w centrum Krakowa. Tak jest niestety, nie tylko w Zielonkach. Dlatego, według działaczy Alarmu Smogowego, uchwała, która zakazuje palenia w piecach w Krakowie, nie rozwiąże problemu. Podobne rozwiązania powinny przyjąć podkrakowskie gminy.
Wymiana pieców węglowych w Krakowie: wreszcie ma być łatwiej i bezgotówkowo
Po licznych apelach i interwencjach, m.in. Radia Kraków, magistrat przygotował plan usprawnienia procesu wymiany pieców węglowych w Krakowie. Ma być szybciej, łatwiej i - co najważniejsze - taniej dla mieszkańców. Możliwa będzie bowiem bezgotówkowa wymiana pieców, a dofinansowanie ma zostać zwiększone.
Smog w Krakowie: uchwała o darmowej komunikacji dla kierowców będzie zaskarżona? Prezydent komentuje
Przyczynił się do unieważnienia pamiętnej pierwszej małopolskiej uchwały antysmogowej, teraz wziął na celownik uchwałę o darmowej komunikacji miejskiej w Krakowie, obowiązującą w "smogowe" dni. Kierowcy mogą wówczas za darmo jeździć miejskimi autobusami i tramwajami, na podstawie dowodu rejestracyjnego. Zdaniem mecenasa uchwała jest niesprawiedliwa, bo krzywdzi tych, którzy na co dzień jeżdżą komunikacją miejską i za nią płacą. Skargę mecenasa Liguzińskiego komentuje w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Darmowa komunikacja w czasie smogu będzie możliwa już od 26 grudnia
Uchwała Rady Miasta Krakowa o bezpłatnej komunikacji miejskiej w czasie smogu wejdzie w życie... w najbliższą sobotę, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Dokument właśnie ukazał się w dzienniku urzędowym wojewody, a to oznacza, że zacznie obowiązywać za trzy dni.
W Krakowie działa kolejna stacja monitoringu powietrza
Pyłomierz zamontowany na ulicy Dietla koło Hali Targowej wskazuje teraz, że poziom PM10 nieznacznie przekracza dopuszczalną normę. Pomiary z nowego urządzenia można już śledzić na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
W akcji z bezpłatną komunikacją miejską w czasie smogu chodzi tylko o "efekt wizerunkowy"?
Prawdopodobnie od nowego roku wejdzie w życie darmowa komunikacja miejska dla kierowców w Krakowie. Zmotoryzowani będą mogli bez kasowania biletów wsiąść do tramwaju lub autobusu, jeśli w powietrzu będzie się utrzymywał smog. Ma to być sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Co ważne, za darmo pojadą tylko ci, których... samochody zarejestrowano w Krakowie lub w gminie, do której dojeżdża krakowska komunikacja miejska.
Smogowy alarm w Krakowie: kto skorzysta z bezpłatnej komunikacji miejskiej?
Krakowscy radni podjęli decyzję o bezpłatnej komunikacji wprowadzanej w dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy. Uchwała w tej sprawie została podjeta na dzisiejszej sesji Rady Miasta. Zacznie obowiązywać od 1. stycznia przez trzy miesiące, do końca sezonu grzewczego.
Dzięki grupie zakupowej gaz dla Krakowa i okolicznych gmin będzie tańszy?
Krakowska grupa zakupowa gazu obejmie gminy wchodzące w skład aglomeracji krakowskiej, a w przyszłości także indywidualnych odbiorców - mówił w Radiu Kraków Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Dzięki wspólnym zakupom cena gazu jest znacznie niższa niż w wypadku, gdy umowa obowiązuje każdego odbiorcę z osobna.
Jacek Majchrowski: w gminach ościennych powinny zostać wprowadzone normy jakości dla pieców
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, by w gminach ościennych wprowadzić normy jakości dla pieców. W Zielonkach nie mają wątpliwości, że w najbliższych latach, korzystając z unijnych pieniędzy stare piece będą wymieniane. Podobnego zdania są także władze Wadowic i Jordanowa.
Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy
Nie tylko Kraków. "Prezydent miasta proponuje by zakaz palenia węglem obowiązywał także w okolicznych gminach" - mówił w Radiu Kraków marszałek małopolski, Jacek Krupa. Sejmik województwa uchwałą antysmogową ma się zająć 30 grudnia. "Jeśli wtedy nie uda się jej przyjąć, sejmik Małopolski zajmie się nią 15 stycznia" - mówił marszałek w porannej rozmowie Radia Kraków.
Trzy nowe stacje pomiaru zanieczyszczeń będą kontrolowały krakowskie powietrze
Kolejne stacje pomiaru będą badać zanieczyszczenie w Krakowie. Sprzęt zakupiło miasto, a będzie z nich korzystać Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nowe urządzenia staną na ulicy Dietla na wysokości skrzyżowania z ulicą Wielopole. Dodatkowo niebawem będziemy znać także pomiary z osiedla Piastów i Bronowic. Obecnie w Krakowie działają trzy stacje pomiaru pyłu zawieszonego: na alei Krasińskiego, w Nowej Hucie i Kurdwanowie.
Polska zapłaci surową karę za zanieczyszczone powietrze?
Kraków szykuje się do rozwiązania problemu smogu, a tymczasem Komisja Europejska złożyła skargę na jakość powietrza w Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Komisja wzięła pod uwagę jakość powietrza w ostatnich pięciu latach. Bruksela uznała, że podejmowane dotychczas działania, mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia, są niewystarczające.
Kraków: 4 tys. komentarzy do uchwały antysmogowej. Czy sejmik zdąży zagłosować w tym roku?
"Chciałbym, żeby uchwała antysmogowa została podjęta na ostatniej w tym roku sesji sejmiku, 30 grudnia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. Do projektu uchwały wpłynęło ponad 4,5 tysiąca uwag od mieszkańców. W tej chwili trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczy rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Tymczasem Polski Alarm Smogowy złożył w urzędzie marszałkowskim 4,5 tysiąca podpisów pod petycją, aby... uchwałę jak najszybciej przegłosować.
Władze Nowego Sącza nie ustają w walce o czyste powietrze
W przyszłorocznym budżecie miasta na ograniczenie niskiej emisji zarezerwowano aż sześć milionów złotych. Będą to przede wszystkim dopłaty do wymiany starych pieców.
Uchwała antysmogowa publicznie odczytana. Co o niej sądzą mieszkańcy?
Na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odczytano publicznie uchwałę antysmogową. W ten sposób mieszkańcy mogli poznać szczegóły projektu, mogli też zgłosić swoje zastrzeżenia i zadać pytania urzędnikom. "Kraków jest w dramatycznej sytuacji i nie może sobie pozwolić na półśrodki. Konieczny jest całkowity zakaz palenia nie tylko węglem, ale też drewnem w kominkach" - powiedział przy prezentowaniu projektu nowej uchwały antysmogowej w Krakowie wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
20:10
Fatalne odkrycie na plebanii w Pisarzowej koło Limanowej
-
16:53
Kto będzie kierował MOCAK-iem? Jest konkurs na nowego dyrektora
-
14:41
Seniorze, oszuści wiedzą o tobie wszystko. Uważaj na „amerykańskich żołnierzy” i „samochód zastępczy”
-
13:43
„Zabijając Kasię, zabiłem siebie”. Najgłośniejsze zbrodnie Podhala
-
13:35
Wojewoda dopiął swego. Andrzej Hawranek nowym szefem małopolskiego Sanepidu
-
13:13
Kilka interwencji TOPR podczas świąt. Nocne poszukiwania turysty na Ciemniaku
-
12:57
Jaki będzie 2025 rok dla polskiego eksportu?
-
12:17
Drogie towary zmieniał w tanie. 52-latek wpadł w ręce policji
-
12:12
Prawnik: Działania w sprawie Romanowskiego poza naszym krajem? Mielibyśmy wojnę polsko-węgierską
-
11:56
Superbohaterowie na glinianych nogach. Serial "Franczyza" rozlicza Hollywood
-
11:50
Co Wyczynem, co Blamażem 2024 roku? ZAGŁOSUJ