Smog
Ryszard Petru: apelujemy do rządu o raport z tego, co robi ws. smogu
Kolejni politycy przypomnieli sobie o problemie smogu. Nowoczesna złożyła poprawkę do budżetu państwa na 100 milionów złotych na przygotowanie pilotażowego programu wymiany pieców węglowych dla Małopolski i Śląska. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod Wzgórzem Wawelskim, przewodniczący partii - Ryszard Petru podkreślał, że do tej pory program smogu był bagatelizowany przez kolejne rządy.
W Krakowie zlikwidowano w 2016 roku 4,2 tys. pieców i kotłów węglowych
4 tys. 200 pieców i kotłów węglowych zlikwidowali mieszkańcy Krakowa w zeszłym roku, dzięki 63 mln zł udzielonym w formie dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji - poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Miasta. Przyznano także 770 dotacji (16,5 mln zł) na wymianę pieców, które będą likwidowane w tym roku.
Małopolska bez smogu – czas przestać truć!
Kolejna Otwarta Debata Radia Kraków na podsumowanie akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego "Małopolska bez smogu".
W walce z krakowskim smogiem pomogą drony? Taki pomysł ma klub radnych Przyjazny Kraków
Drony wyposażone w specjalny czujnik sprawdzą, w których piecach spalane są śmieci. To pomysł klubu Przyjazny Kraków, który przygotował uchwałę kierunkową w tej kwestii. Urządzenia latające nad kominami miałyby zbierać dane, a w przypadku wykrycia substancji pochodzących ze spalonych śmieci - alarmować straż miejską. Przez to kontrole pieców byłyby bardziej efektywne.
Konstrukcja z mchem pochłaniającym smog najlepszym pomysłem Smogathonu
Konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog autorstwa niemieckiego zespołu uznano za najlepsze rozwiązanie drugiej edycji Smogathonu w Krakowie. Jego uczestnicy przez dobę szukali najlepszych rozwiązań w walce ze smogiem.
Kolejna „biała niedziela” w ramach akcji „Małopolska bez smogu” - spirobus stanął w Wieliczce
To już druga „biała niedziela” w ramach akcji „Małopolska bez smogu” Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Tym razem specjalny spirobus stanął w przed budynkiem Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce. Poziom stężeń niebezpiecznego pyłu PM10 poszybował w górę. W Wieliczce i Zabierzowie, gdzie razem z Alarmem Smogowym badamy jakość powietrza, dopuszczalna norma poziomu zanieczyszczeń została przekroczona dwukrotnie.
Smog dusi Małopolan. Czy będzie uchwała antysmogowa dla całego województwa?
98% Małopolan oddycha rakotwórczym powietrzem - alarmuje urząd marszałkowski. Bo choć województwo wymieniło już ponad 3 tysiące starych pieców, 10 tysięcy nowych, tzw. "kopciuchów" zostało zainstalowanych. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podjął inicjatywę, która ma na celu zapobiec takim praktykom. Chodzi o uchwałę antysmogową dla całego województwa. Województwo zainaugurowało też kampanię „Dymem z pieca zabijasz”.
Wolontariusze tłumaczą dzieciom z sądeckich szkół jak groźny jest smog
Stu wyszkolonych wolontariuszy wyruszyło do sądeckich szkół, by uczyć dzieci jak groźne dla zdrowia jest spalanie śmieci w piecach. W ciągu 10 dni przeszkolą ponad 2 700 trzecioklasistów z 60 szkół. Zdaniem organizatorów akcji „Kotlina Sądecka w czystej atmosferze” tylko przez edukację dzieci można dotrzeć do rodziców, którzy palą śmieci.
Biała niedziela z Radiem Kraków dla mieszkańców Liszek
6 listopada zapraszaliśmy na Rynek w Liszkach na bezpłatne badania spirometryczne.
„Małopolska bez smogu”. Badamy jakość powietrza w krakowskim "obwarzanku"
Od 31 października do 9 grudnia wspólnie z z Polskim Alarmem Smogowym sprawdzamy jakość powietrza w 9 gminach sąsiadujących z Krakowem. Dane z pyłomierzy prezentujemy poniżej, a o całej akcji słuchajcie na antenie Radia Kraków.
Krakowski Alarm Smogowy zapytał mieszkańców Małopolski, jak im się oddycha
Małopolanie nie mają wątpliwości - powietrze w regionie jest brudne. Krakowski Alarm Smogowy zapytał mieszkańców Małopolski jak postrzegają jakość powietrza w regionie. Z ankiety wynika, że 81 procent Małopolan ocenia stan powietrza jako zły lub bardzo zły.
Nietypowa studniówka w Krakowie. Od stu dni w stolicy Małopolski nie było smogu
W tym tygodniu płuca krakowian obchodzą swoje święto. Przez 100 dni w Krakowie nie było smogu! Od wiosny poziom zanieczyszczeń utrzymuje się w normie.
Krakowski magistrat przeprowadzi własne badanie powietrza w mieście
Krakowski Urząd Miasta postanowił przeprowadzić własne badanie dotyczące stanu powietrza w mieście. To już kolejna taka analiza, swój raport na ten temat co trzy lata aktualizuje między innymi Urząd Marszałkowski. Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska, Ewa Olszowska-Dej, w rozmowie z Kroniką Krakowską stwierdziła, że te analizy "są mało wiarygodne". Jak prostuje jednak Witold Śmiałek, prezydencki doradca do spraw jakości powietrza, nowa analiza ma być uzupełnieniem dla znanych już opracowań. Pojawiają się jednak pytania, czy kolejne badanie jest potrzebne?
Kraków: za nami kolejne pół roku działania Programu Ograniczania Niskiej Emisji
Jest lepiej, niż w poprzednich latach, ale wciąż pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Urząd Miasta Krakowa podsumował kolejne pół roku działania Programu Ograniczania Niskiej Emisji, czyli dofinansowania z miejskiej kasy wymiany domowych pieców węglowych. Tylko do połowy lipca złożonych zostało ponad 2 tysiące trzysta wniosków o udzielenie wsparcia finansowego. Udzielono też dwa i pół tysiąca dotacji o łącznej wartości pięćdziesięciu milionów złotych. To niemal dwa razy więcej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku.
Polskie miasta apelują o skuteczne narzędzia prawne do walki ze smogiem
Włodarze 16 polskich miast podpisali w czwartek w Krakowie apel do władz państwowych, w którym wnoszą o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu stworzenie skutecznych i kompleksowych narzędzi prawnych do walki ze smogiem.
Prezydent Krakowa: dbałość o zieleń sposobem walki ze smogiem
Dbałość o zieleń miejską jest jednym ze sposobów walki ze smogiem - przyznał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu działalności Zarządu Zieleni Miejskiej w stolicy Małopolski.
Gmina Kraków i Tauron wspólnie na rzecz ograniczenia niskiej emisji
W Krakowie do wymiany jest jeszcze około dwudziestu tysięcy pieców węglowych. Trzeba zdążyć do 2019 roku. Władze miasta podpisały umowę z Tauronem, która ma to zadanie ułatwić. Mieszkaniec nie będzie musiał już załatwiać uciążliwych formalności.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w województwie ruszył projekt LIFE
Ponad 70 milionów złotych otrzymają małopolskie gminy na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w województwie ruszył projekt LIFE. Zakłada on między innymi stworzenie sieci eko-doradców, którzy zadbają o przygotowanie i realizację lokalnych programów ochrony powietrza.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 12
- 13
- 14
- ...
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
15:33
Święta nie tylko za stołem, stawiamy na aktywność
-
14:28
Zawsze w Święta tłumnie przybywają tu krakowianie i turyści
-
14:22
To już tradycja!
-
12:50
Otwórz serce… i dom. Na rodziny zastępcze tylko w Tarnowie czeka niemal 20 dzieci
-
12:26
Abp Jędraszewski ostro o władzach państwowych. Apeluje o "wsparcie w czasie tacy mszalnej"
-
11:38
Nie takie spokojne… policja publikuje pierwsze świąteczne statystyki
-
11:22
Świąteczny stół aż się ugina? Można się podzielić
-
10:03
W pożarze domu w Chrzanowie zginęła jedna osoba
-
09:40
Świąteczny i magiczny Kraków
-
09:30
Szopki Bożonarodzeniowe w sądeckich kościołach
-
18:20
Świąteczne kalorie najlepiej spalić na stoku narciarskim
-
18:18
Żywa Szopka w Biegonicach