Smog
Jest zgoda Ministerstwa Zdrowia ws. ostrzejszych przepisów dotyczących alarmowania o smogu
Ministerstwo Zdrowia zgodziło się z propozycją resortu środowiska na obniżenie poziomów informowania i alarmowania o smogu - dowiedziała się w czwartek PAP. Społeczeństwo ma być częściej ostrzegane przed wysokimi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu.
Poziomy informowania i alarmowania o smogu mogą spaść o połowę
Resort środowiska przekazał Ministerstwu Zdrowia propozycję ostrzejszych przepisów antysmogowych, których konsekwencją ma być częstsze informowanie o dużych stężeniach zanieczyszczeń - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu mogą spaść o połowę.
Na kilka dni przed wejściem w życie uchwały antysmogowej w Krakowie
Ok. 4,5 tys.kontroli pieców planuje na przełomie roku krakowska straż miejska. Już od 1 września, czyli od momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej, na terenie miasta będzie obowiązywał całkowity zakaz używania paliw stałych. Rozmawiamy o tym z Adamem Młotem, komendantem Straży Miejskiej oraz Pawłem Ścigalskim, pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
W Krakowie wciąż nie udało się zlikwidować wszystkich pieców
Likwidacja pieca węglowego w Krakowie od 1 lipca... w całości na własną rękę i z własnej kieszeni. W niedzielę magistrat zamknął program dotacji na wymianę kotłów. W jego ramach przez pięć lat mieszkańcy miasta mogli dostać nawet całkowity zwrot kosztów związanych z zamianą dotychczasowego ogrzewania na ekologiczne. Mimo finansowego wsparcia ze strony władz miasta w Krakowie, nie udało się zlikwidować wszystkich pieców.
Władze gmin Metropolii Krakowskiej apelują o obowiązek rejestracji kotłów na paliwo stałe
O wprowadzenie obowiązku rejestracji i okresowych przeglądów kotłów na paliwo stałe apelują do premiera Mateusza Morawieckiego władze piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską.
Zdunowie nie ustają w walce o dopuszczenie w Krakowie możliwości używania kominków
Po raz pierwszy od dziesiątków lat obchodzili święto swego patrona - Floriana. Zdunowie z Krakowa,czyli specjaliści od budowy pieców i kominków udowadniają, że nie są ginącym zawodem, choć to trudny dla nich czas. Od września w Krakowie obowiązywał będzie zakaz palenia węglem i drewnem. Zdunowie twierdzą, że nowoczesne kominki są ekologiczne.
Dodatkowe finanse na wymianę pieców w gminie Niepołomice
Jest dodatkowy milion złotych na wymianę starych pieców w gminie Niepołomice. Pieniądze wystarczą, aby zlikwidować nieco ponad 160 kopciuchów w domach jednorodzinnych. Nabór wniosków o dotację był prowadzony przez gminę w ubiegłym roku.
Oświęcim: program dopłat dla mieszkańców, którzy wymienią piec węglowy
Oświęcim przygotował program dopłat dla mieszkańców, którzy wymienią piec węglowy na ogrzewanie ekologiczne. W środę sprawą zajmą się miejscy radni. Dofinansowanie - w przypadku przejścia na ogrzewanie gazowe - może wynieść do siedmiu tysięcy złotych.
Smog w Małopolsce: stare kotły, zły węgiel, mokre drewno. I brak kontroli
W osiemdziesięciu procent gmin w Polsce można bezkarnie palić śmieciami, bo nie ma realnej kontroli - alarmuje w Ogólnopolskim Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy. Średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to PÓŁ mandatu rocznie. Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda kontrola domowych kotłów i pieców w stu sześciu gminach w czterech województwach - w tym w Małopolsce. Skupiono się na egzekwowaniu przepisów dotyczących spalania odpadów, które obowiązują od dwudziestu lat.
Specjaliści apelują o wymianę "kopciuchów". "Walczymy o nasze życie i zdrowie"
W Dniu Czystego Powietrza Małopolanie mogą oddychać pełną piersią, cały region jest wolny od smogu. By jednak taki stan był codziennością, koniecznych jest wiele kroków - rozwiązanie problemu tak zwanej emisji komunikacyjnej, termomordenizacja ale przede wszystkim wymiana starych, kopcących pieców.
Smog w Krakowie. W niedzielę darmowa komunikacja
Ze względu na prognozę przekroczenia w dniu 11 listopada 2018 r. poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji w dniu 11 listopada 2018 roku od godz. 00.00 do godz. 24.00 dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Krakowie i pociągów POLREGIO.
"Biznes kontra Smog" - krakowskie firmy w walce o czyste powietrze
150 wolontariuszy, pracujących na co dzień w międzynarodowych korporacjach z branży usług wspólnych dla biznesu w Krakowie będzie edukować najmłodszych o problemach związanych z zanieczyszczeniem powietrza. W środę ruszył program "Biznes kontra smog".
Bardzo zły stan powietrza w Krakowie
W Krakowie jest bardzo zły stan powietrza - poinformował w czwartek na swoich stronach internetowych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
M. Wassermann zapowiada powołanie wiceprezydenta ds. walki ze smogiem
Małgorzata Wassermann, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa zapowiedziała w poniedziałek, że jeżeli wygra wybory, to powoła wiceprezydenta, który będzie odpowiadał za walkę z zanieczyszczeniem powietrza.
Polski Alarm Smogowy krytycznie o nowym rozporządzeniu określającym normy paliw
Rząd zakończył prace nad rozporządzeniem określającym normy jakości dla paliw stałych. Dokument ma wyeliminować z gospodarstw domowych paliwa nieprzystosowane do spalania, a tym samym powodujące smog. Do sprawy krytycznie odniósł się Polski Alarm Smogowy. "Walka o czyste powietrze w Polsce została odłożona o kolejne dwa lata" - twierdzi przedstawiciel organizacji Andrzej Guła.
W ten weekend w Krakowie akcja rozdawania roślin antysmogowych
Rośliny będzie można odebrać za darmo jutro od 9 do 17 w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy Wawrzyńca na Kazimierzu, a w niedzielę - w tych samych godzinach Nowohuckim Centrum Kultury.
Zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego nieskuteczny i kosztowny?
Nieskuteczne i kosztowne - tak ocenia zielone pochłaniacze smogu Krakowski Alarm Smogowy. To zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa. Ściany i konstrukcje porośnięte bluszczem mają stanąć w każdej dzielnicy Krakowa. Koszt takiej jednej instalacji i jej rocznego utrzymania to około stu tysięcy złotych. W Krakowie zainstalowano już natomiast zielone przystanki - znajdują się między innymi przy Centrum Kongresowym i Uniwersytecie Rolniczym.
W Krakowie nowe zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji w dni ze smogiem
Radni przyjęli nowe zasady wprowadzania w Krakowie bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni ze smogiem. Decyzja będzie podejmowania nie tylko w oparciu o prognozy jakości powietrza, ale o prognozy i pomiary ze stacji monitorujących stan powietrza. Z bezpłatnych przejazdów będzie mógł skorzystać każdy.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 9
- 10
- 11
- ...
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
13:43
Uwaga na marznące deszcze i gęste mgły!
-
11:35
Góralska pasterka pod gołym niebem
-
10:39
Są zarzuty w związku ze strzelaniną przy ul. Dietla
-
10:08
U tarnowskich bernardynów można już oglądać żywą szopkę [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
10:05
Dzisiaj łóżek nie ścielimy, czyli święta z Góralami Pienińskimi
-
08:19
"Mistrz krawiectwa" - reportaż Ewy Szkurłat
-
15:02
Tarnowskie maszkarony ogrzane na czas zimowy
-
14:39
Samotni, bezdomni i potrzebujący spotkali się na wspólnej Wigilii
-
14:01
Świąteczne potrawy mogą być groźne dla zwierząt
-
13:52
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
-
13:37
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
-
12:37
Jak co roku w Wigilię. Kwiaciarki z Rynku złożyły kwiaty pod pomnikiem A. Mickiewicza