Smog
Wojewoda Małopolski: nie jest przesądzone, czy program "Czyste Powietrze" będzie kontynuowany
- To, czy program "Czyste powietrze" będzie kontynuowany, nie jest przesądzone - mówi Krzysztof Klęczar, wojewoda Małopolski. Do tej pory rząd oficjalnie informował, że program na pewno będzie kontynuowany, a jego zawieszenie jest tymczasowe i "Czyste powietrze" powróci wiosną.
Antysmogowe restrykcje w Oświęcimiu: będą patrole
Władze Oświęcimia zapowiedziały bardziej restrykcyjne podejście do mieszkańców, którzy używają pieców pozaklasowych. Od października strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami wydziału ochrony środowiska skontrolują posesje. W mieście jest jeszcze 112 kopciuchów.
Będą zmiany w ustawie o opłacie klimatycznej? Chcą tego radni Zakopanego
Zakopiańscy radni wystąpili do Sejmu i kancelarii premiera o zmianę ustawy dotyczącej pobierania opłaty miejscowej, tzw. klimatycznej, od turystów. Chodzi o wymagane normy jakości powietrza, które wg obecnej ustawy uśredniane są z całego regionu, a nie tak, jak chcą radni, tylko z danych kurortów.
Bezpłatna komunikacja miejska w czasie smogu? Kraków zbiera głosy mieszkańców
Czy krakowska komunikacja miejska w Krakowie będzie jeszcze darmowa w czasie smogu? W środę ruszają w tej sprawie konsultacje społeczne. Głosy mieszkańców będą zbierane do 9 sierpnia.
Jakim powietrzem oddychamy? "Kraków wyróżnia się na tle innych dużych miast"
10 z 12 zanieczyszczeń, które wpływają na ocenę jakości powietrza, osiągnęły w zeszłym roku w Krakowie wartości normatywne. Pozostałe dwa: dwutlenek azotu i benzo(a)piren miały przekroczenia. Według władz miasta Kraków wyróżnia się pod względem redukcji emisji spośród innych dużych miast w Polsce.
Ekspert: "Polski smog" to nowy, niechlubny produkt regionalny. Jest szczególnie groźny dla układu krążenia
Ze względu na skład fizykochemiczny, "polski smog” jest szczególnie niebezpieczny dla układu krążenia, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu – powiedział PAP kardiolog dr hab. Łukasz Kuźma. Jego zdaniem jest to nasz "nowy, niechlubny produkt regionalny".
Z wymianą kopciuchów przed 1 maja nie zdążymy. Czy po wyborach czekają nas zmiany w uchwale?
Niespełna dwa tygodnie do wejścia w życie uchwały antysmogowej w Małopolsce. Już wiemy, że z wymianą wszystkich kopciuchów nie zdążymy. Obecnie w całym województwie zostało jeszcze około 50 tysięcy starych pieców. Czy po wyborach czekają nas zmiany w uchwale?
Za 2 tygodnie Małopolska Uchwała Antysmogowa wejdzie w życie. Co dokładnie zmieni się 1 maja?
W Małopolsce pozostały niespełna dwa tygodnie na wymianę pieców bezklasowych i poniżej trzeciej klasy. Mowa oczywiście o tzw. kopciuchach. Według danych Urzędu Marszałkowskiego jest jeszcze do wymiany około 50 000 kotłów.
Polski Alarm Smogowy: woj. śląskie i małopolskie walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie
Województwa śląskie i małopolskie poprzez wymiany starych urządzeń grzewczych walczą ze smogiem lepiej niż mazowieckie - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego.
130 tysięcy pieców do wymiany w Małopolsce. Czy to się może udać?
To brzmi jak zadanie, którego nie uda się już wykonać! Za dwa miesiące zacznie obowiązywać Małopolska Uchwała Antysmogowa. W województwie jest jeszcze 130 tysięcy pieców poniżej 3. kategorii. I choć w części gospodarstw nie stanowią one jedynego źródła ciepła, to problem starych pieców wciąż jest ogromny.
Krakowski Alarm Smogowy: W metropolii jest prawie 12 tys. kopciuchów
Prawie 12 tys. pieców bezklasowych na węgiel i drewno, określanych kopciuchami, jest w gminach metropolii krakowskiej – poinformował w czwartek Krakowski Alarm Smogowy (KAS), przypominając, że zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową od 1 maja kotły takie nie będą mogły być używane.
Ponad 7,6 tysiąca pieców wymieniono z ekodoradcami w gminach Metropolii Krakowskiej
Ponad 7,6 tysiąca pieców niespełniających norm wymieniono przy wsparciu tzw. ekodoradców w gminach zrzeszonych w Metropolii Krakowskiej - poinformowało stowarzyszenie, podsumowując czteroletni projekt "Eko team". Jego celem było wsparcie mieszkańców m.in. wymianie nieekologicznych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków.
Jakie są najważniejsze postulaty antysmogowe na obecną kadencję Sejmu?
7 postulatów dotyczących poprawy jakości powietrza, które zostały przekazane przedstawicielom rządu, można z powodzeniem zrealizować w ciągu jednej kadencji - tak przekonuje Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego. Wśród 7 zadań wskazywanych przez Alarm znalazło się m.in. odblokowanie programu Czyste Powietrze, reforma inspekcji ochrony środowiska, rozwój programów finansujących termomodernizację, a także rozbudowa państwowego monitoringu powietrza. O antysmogowych postulatach z Andrzejem Guła rozmawiał Jacek Bańka.
Nowy Sącz nie wykorzystał pełnej dotacji na wymianę starych pieców. Pieniądze trzeba zwrócić
Nowy Sącz musi zwrócić ponad dwa miliony złotych dotacji, jaką samorząd zdobył na wsparcie mieszkańców przy wymianie starych kotłów na nowe ekologiczne. W sumie miasto zdobyło na ten cel ponad 5 milionów złotych. Zainteresowanie mieszkańców dofinansowaniem nie było jednak tak duże, by wykorzystać całą kwotę.
Zostały trzy miesiące na wymianę najstarszych pieców w Małopolsce
Trzy miesiące zostały w Małopolsce na wymianę pieców bezklasowych i poniżej 3 klasy, zwanych kopciuchami. Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w województwie takich kotłów jest prawie 129 tys., przy czym 42 tys. urządzeń stanowi jedyne źródło ciepła budynku. Piece takie wyjdą z użytkowania 1 maja na mocy uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego.
99 dni do wprowadzenia w Małopolsce uchwały antysmogowej
Na 99 dni przed wprowadzeniem w Małopolsce uchwały antysmogowej tylko na terenie metropolii krakowskiej, czyli 14 gmin przylegających do Krakowa, jest ponad 12 tysięcy niespełniających norm pieców.
Smog dusi Małopolskę. Lekarze apelują, by zrezygnować ze spacerów
Prawie w całym regionie jakość powietrza jest fatalna. Dla Nowego Sącza, powiatów myślenickiego, nowotarskiego i suskiego obowiązuje trzeci stopień ryzyka wystąpienia wysokiego stężenia zanieczyszczeń, a dla Krakowa, powiatu chrzanowskiego, krakowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego i wielickiego drugi stopień.
I Konferencja Antysmogowa dla nauczycieli i uczniów
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie organizuje w środę I Konferencję Antysmogową dla nauczycieli i uczniów. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani, chociaż liczba miejsc jest ograniczona.
- 1
- 2
- ...
- 16
- 17
- chevron_right
Najnowsze
-
22:10
Kochany pamiętniczku, jestem dziś w Polsce… Amerykanka zatrzymana na lotnisku w Balicach
-
21:39
Pracownicy Elektrowni Siersza w Trzebini jadą protestować do Warszawy
-
21:18
Zmarł Wacław Janicki, współtwórca Teatru Cricot 2, aktor spektakli Kantora
-
20:57
Dariusz Nowak, były policjant: Być może na Olszy mamy do czynienia ze zorganizowaną przestępczością
-
18:51
Urzędnicy z powiatu nowotarskiego, w tym były starosta, oskarżeni o łapówkarstwo
-
18:16
Dziki Zachód na krakowskiej Olszy - włamania, kradzieże, pobicia. Kto zaprowadzi porządek?
-
17:14
Ślimakami do nowego parkingu P&R w Bronowicach. Aktywiści: to zniechęci kierowców
-
15:31
Waży 600 ton, ma 5 metrów średnicy i przybyła aż z Chin, żeby wydrążyć kolejowy tunel
-
15:20
W gminie Niedźwiedź pora na niedźwiedzie
-
12:10
Co przyniesie nam 2024 rok i jak będą wyglądać konsumpcyjne zwyczaje Polaków?
-
10:40
2025 to numerologiczna 9, czyli koniec zmartwień i trosk
-
10:00
"Jeśli poradziłeś sobie w życiu, pomóż też innym". Lekarze Nadziei po godzinach swojej pracy pomagają ubogim