Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

T.R., R.P., tukan toko, Bóg i bób. Listy Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego

Tytuł słuchowiska to „T.R., R.P., tukan toko, Bóg i bób. Listy Tadeusza Różewicza i Ryszarda Przybylskiego”. Premiera odbyła się 9 maja o godz. 15.05.

Dominika Bednarczyk i Tomasz Cyz. Fot. Piotr Kubic

Z Tomaszem Cyzem rozmawia Justyna Nowicka
Nowe słuchowisko Radia Kraków. Trwają nagrania

Nowego słuchowiska Radia Kraków mogli Państwo posłuchać na antenie Radia Kraków 9 maja o godz. 15.05. Usłyszeli Państwo głosy Dominiki Bednarczyk, Tomasza Międzika i Feliksa Szajnerta. Reżyserował Tomasz Cyz, muzyka Paweł Sołtys Pablopavo.

Tomasz Cyz i Wojciech Gruszka. Fot. Piotr Kubic

„Kochany Rysiu” - zaczynał najczęściej Tadeusz Różewicz. „Serce moje” - czytał najczęściej w odpowiedzi od Ryszarda Przybylskiego, kiedy już przeszli na „ty”. Pisali do siebie prawie pół wieku: o poezji (jej powinnościach i niemożliwościach), o malarstwie (Nowosielski!), o Bogu, duchowości, metafizyce, o jedzeniu i piciu, o wizytach w ZOO i spacerach. Byli złośliwi, piekielnie inteligentni, szczerzy do bólu, piękni w wolności i niezależności. Słuchowisko „T.R., R.P., tukan toki, Bóg i bób” jest zapisem tej fascynującej przyjacielskiej korespondencji dwóch wybitnych intelektualistów przełomu wieków, a Feliksowi Szajnertowi (T.R.) i Tomaszowi Międzikowi (P.R.) towarzyszyła - jak kontrapunkt, przypis - Ona, czyli Dominika Bednarczyk oraz dźwięki stworzone przez Pawła Sołtysa.

Tomasz Cyz. Fot. Piotr Kubic

Jeden z największych polskich poetów Tadeusz Różewicz i wybitny humanista, historyk literatury polskiej i rosyjskiej Ryszard Przybylski są bohaterami książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa SIC!. W tomie korespondencji "Listy i rozmowy 1965-2014", zredagowanym przez Krystynę Czerni, respondenci rozmawiają o literaturze, ale także o malarstwie, świecie współczesnym, życiu codziennym. Przede wszystkim jednak te listy świadczą o głębokiej przyjaźni, która połączyła poetę i historyka literatury. Nowe słuchowisko Radia Kraków powstaje na kanwie tej publikacji.

Tomasz Międzik. Fot. Piotr Kubic

"Wiesz o tym, że Cię kocham – pisze Przybylski – i to nie tylko za teksty, w które się przemieniłeś, lecz również za to, że z krwi i kości jesteś taki, jaki jesteś: sam dla siebie, jak piękne drzewo na samotnej górce (4 IV 1986). Obaj wspólnie przeżywają żałobę po rodzicach i przyjaciołach, dzielą się smutkiem i melancholią, niekiedy złością. Łączy ich wzajemna troska o kruche zdrowie, wsparcie w chorobach, lecz także przekonanie o wulgarności współczesnego życia społecznego. W 1990 roku na egzemplarzu Homilii na Ewangelię dzieciństwa Przybylski składa dedykację: „Tadeuszowi wraz z podziękowaniem / za równą i posilną przyjaźń, / rzecz może najcenniejszą w tym/ narodowym burdelu”. Dla Różewicza Przybylski był czytelnikiem idealnym, może najwnikliwszym, jakiego spotkał. Pewnie dlatego poeta niemal od początku do niego przylgnął, powierzając mu swoje poetyckie i życiowe rozterki. (ze wstępu Krystyny Czerni).

Feliks Szajnert. Fot. Piotr Kubic

Ryszard Przybylski (1928-2016) – eseista, tłumacz, historyk literatury polskiej i rosyjskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; badacz tradycji klasycystycznej w literaturze polskiej.

Tadeusz Różewicz (1921-2014) - poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta,


Premiera odbyłą się 9 maja o godz.15.05

wystąpili

TR_ Feliks Szajnert
PR_ Tomasz Międzik
ONA_ Dominika Bednarczyk

scenariusz i reżyseria Tomasz Cyz
muzyka Paweł Sołtys Pablopavo/Patryk Kraśniewski
realizacja radiowa Wojciech Gruszka
opieka redakcyjna Justyna Nowicka

rk

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię