Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Nietoty" Jana Klaty

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.12.16 08:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:00 )
„Nietoty” to kolejne słuchowisko Radia Kraków. Opowiada zapomnianą historię nazywaną „Hańbą Podhala”. .

fot: Paweł Krawczyk

Jan Klata reżyseruje słuchowisko "Nietoty" w Radiu Kraków
Komiks inspirowany słuchowiskiem "Nietoty"

Po wielkim radiowym eksperymencie – słuchowisku „Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii”, dyrektor Narodowego Starego Teatru sięga po tekst Sebastiana Majewskiego, inspirowany historią zdrady - Goralenvolk.
Goralenvolk to jeden z najbardziej zaskakujących, wciąż niechętnie wspominanych epizodów z czasów II wojny światowej na ziemiach polskich, nazywany czasem „hańbą Podhala”. To temat - zdaniem reżysera - fascynujący, który do tej pory nie został opowiedziany za pomocą spektaklu teatralnego czy radiowego.
Punktem wyjścia naszego słuchowiska są fakty, natomiast jest to forma artystycznie przetworzona. – mówi Jan Klata – Sebastian, zwłaszcza w drugiej części słuchowiska, popuszcza wodzę wyobraźni
i zastanawia się nad uniwersalną figurą zdrajcy – zdrajcy bez twarzy i tego, jak w różnych miejscach,w różnych narodach i różnych państwach może on być wykorzystywany.



Nie chciałbym opowiadać o kolaboracji górali z punktu widzenia roku 1945, bo nie mam prawa oceniać tych wydarzeń
- podkreśla z kolei autor tekstu Sebastian Majewski - Dlatego wybrałem formę groteskową, trochę baśniową. Różne formy zarzutów o kolaborację są bardzo istotną częścią naszej historii i towarzyszą nam od dawna. Spotkać je można i dziś, w 2013 roku.


Słuchowisko Radia Kraków, choć zostało zainspirowane faktami historycznymi, nie jest dokumentem, To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia
i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, momentami surrealistycznej opowieści.


- mówi Majewski.



Bohaterami słuchowiska są Witalis Wieder (Roman Gancarczyk), najmniej znany z inicjatorów i ideologów Goralenvolk, Włodzimierz Ilicz Lenin (Adam Nawojczyk) oraz tajemnicza Wolna Elektrona (Katarzyna Krzanowska), która umożliwi bohaterom swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.



„Nietoty” to jednak nie tylko słuchowisko, ale także niezwykła opowieść wizualna oparta na teście Sebastiana Majewskiego. Jej autorem i autorem oprawy graficznej słuchowiska jest jeden z najzdolniejszych młodych krakowskich artystów, twórca eksperymentalnych komiksów Kuba Woynarowski.


Tekst słuchowiska jest bardzo metaforyczny, posługuje się abstrakcyjnymi figurami, językiem symboli
- mówi Woynarowski - Starałem się wykorzystywać te symbole na poziomie wizualnym i odnieść się do ikonosfery związanej z jednej strony z Podhalem, z drugiej strony z nazizmem. Konkretna historyczna sytuacja została wyniesiona na poziom uniwersalny i tak też będę chciał to podkreślić w swoim komiksie.

RECENZJA Łukasza Drewniaka
Klata z Majewskim tworzą seans dźwiękowy na pograniczu magii i performensu, opowiadają w nim historię alternatywną, ukazując losy polskich zdrajców po nieprzegranej przez hitlerowców wojnie. Mamy do czynienia jakby z transmisją z górskiej przełęczy, w odbiornikach radiowych huczy wicher a powieszony na haku nad przepaścią dynda sobie Witalis Wieder, trzeci obok Szadkowskiego i Krzeptowskiego przywódca „gockich górali”, flirtujących z Hansem Frankiem i III Rzeszą. "Nietoty" - recenzja Łukasza Drewniaka

ZOBACZ PLAKAT SŁUCHOWISKA:


Projekt plakatu słuchowiska zrealizował Kuba Woynarowski - absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i wykładowca w Pracowni Rysunku Narracyjnego w ASP, niezależny kurator, twórca książek, animacji i eksperymentalnych komiksów, artysta, który wraz z Instytutem Architektury wygrał właśnie konkurs na Polski Pawilon na przyszłorocznym Biennale Architektury w Wenecji.

E. Ziembla: "Nietoty" to nie jest prawdziwy dokument

Na tym jednak nie koniec - Kuba Woynarowski narysował dla nas komiks, inspirowany treścią słuchowiska "Nietoty".
Nietoty - trwają prace nad słuchowiskiem w reżyserii Jana Klaty
Komiks inspirowany słuchowiskiem "Nietoty"

Zobacz film z nagrania słuchowiska:







Partner prasowy:








Jan Klata znów reżyseruje w Radiu Kraków
Goralenvolk - zapomniana karta historii?
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię