- A
- A
- A
Lord Kantor
Jan Peszek jako komputer pokładowy Michel Commodore, Wiktor Loga Skarczewski jako pilot statku kosmicznego John 102 – razem przemierzają galaktykę stawiając czoła kosmicznym niebezpieczeństwom. Powtórka słuchowiska 11.12.2015 r. o 22.15. Następnie przypomnimy fragmenty książki Krystyny Czerni „Tadeusz Kantor. Spacer po linie”.W radiowej bibliotece „Tadeusz Kantor. Spacer po linie”
Setna rocznica urodzin Tadeusza Kantora w Cricotece
Zapis rozmowy Justyny Nowickiej z Janem Peszkiem i Mateuszem Pakułą.
Justyna Nowicka: Chwile temu rozpoczęły się nagrania do nowego słuchowiska „Lord Kantor”. Słuchowisko jest wymyślone i reżyserowane przez Mateusza Pakułę. Jan Peszek to wybitna i sztuczna inteligencja. Takiej roli pan jeszcze chyba nie zagrał.
Jan Peszek: Myślałem, że jestem normalną inteligencją. To jednak sztuczna inteligencja, ale bardzo ludzka. Mam uczucia, przeżycia i marzenia ludzkie. Przez to ten komputer jest mi bliski.
J.N: Komputer pokładowy obdarzony uczuciami. Kłania się „Odyseja Kosmiczna” i inne utwory. Ale uwaga. Słuchowisko będzie uświetniać uroczyste otwarcie nowej siedziby Cricoteki. Szukamy Tadeusza Kantora wśród gier komputerowych i nie możemy się nadziwić. Trzeba się wytłumaczyć.
Mateusz Pakuła: Oczywiście. To jest pozornie daleki świat. Kantor i science-fiction. Tak naprawdę to powłoka i konwencja, której używamy, ale sam tekst i przedstawienie wchodzi w głęboki dialog z myślą Kantora. Chodzi o jego pisma i całą twórczość.
J.N: Jakby państwo pomyśleli, że to czysta fantazja to jest to błędny trop. Jak ustaliliśmy, około 20% autorskiego tekstu napisanego przez Mateusza Pakułę to cytaty i parafrazy z Kantora.
M.P: Tak jest. Myślałem o tym, że słuchowisko z takiej okazji nie powinno być laurką. Kantor by sobie tego nie życzył. To nie ma być notka z wikipedii. To ma być dialog i dyskusja z nim. Jeśli współczesny twórca jest w stanie stworzyć coś własnego i żywego, inspirując się twórczością artysty nieżyjącego to on wtedy dalej żyje.
J.N: Postać i teatr Kantora jest istotna dla pana?
J.P: Jest i była istotna. Miałem szczęście oglądać większość działań Kantora, sam tam grywałem. To było w Muzeum w Oslo. Twórczość Tadeusza Kantora zawsze działała na mnie silnie. Miałem poczucie, że w jego twórczości jest nie drwina, ale głęboko osadzone poczucie humoru, które jest specyficzne. To dotyczy tego jak pisze Mateusz Pakuła. To ważny wątek. Kantor się nie kojarzy z poczuciem humoru. Jak obserwowałem dziwne incydenty, gdzie spektakl został przerwany w Teatrze Słowackiego i widziałem Kantora, który dawał znaki aktorom a potem sam wszedł na scenę. Widziałem, że jego to bawi i denerwuje jednocześnie. To była niezwykła osobowość, bardzo złożona. Taki pomost petardy i dystansu przerzuca się na irracjonalność w „Lordzie Kantorze”. To nie jest dosłowne. On był z innej planety. Mnie się wydaje, że to się asymiluje.
J.N: Jan Peszek i gry komputerowe. To jest nałóg?
J.P: Trafiła pani w dziesiątkę. To działalność ludzka, która jest mi obca. Dostałem polecenie, żeby sobie przybliżyć „Odyseję Kosmiczną”, ale nie jestem w stanie potraktować poważnie twórczości science-fiction. Jednak sam grałem w podobnych rzeczach. Zawsze mam wrażenie, że to jest skrót, że to zbyt daleko posunięta umowność.
J.N: Pana tekst to krytyka współczesnego świata przez pryzmat gier? Dobrze zrozumiałam ten tekst?
M.P: Nie wiem. Chciałem się jeszcze odnieść do słów Jana. To nas łączy. Nie byłbym w stanie zrobić na poważnie science-fiction. Dlatego w „Lordzie Kantorze” jest tyle ironii i dystansu.
J.N: Po „Gwiezdnych Wojnach” nie można już tego tematu traktować poważnie.
M.P: Absolutnie. Cała ta tematyka tak weszła w naszą mentalność, że trudno się odżegnać od tego.
Partner główny słuchowiska: Województwo Małopolskie
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze