Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Do ucha": "Pomroka". Tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza

Na zakończenie cyklu czeka nas spotkanie z poezją noblisty. Tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza pt. "Pomroka" napisał, również na nasze zamówienie, współczesny poeta Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza. W rolę Poety i jego Muzy wcielą się Radek Krzyżowski - aktor Teatru Starego i Dominika Bednarczyk - aktorka Teatru im. Słowackiego.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj wypowiedzi poety Krzysztofa Siwczyka
"Pomroka", tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza

- To ciekawy i nieoczywisty tekst - mówił podczas nagrań Radek Krzyżowski, a Dominika Bednarczyk podkreśliła, że Miłosz zawsze był dla niej jednym z najważniejszych poetów. "Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w projekcie. Absolutnie ufam też tandemowi Olgi Brzezińskiej i Tomka Cyza - to gwarant jakości. Do tego tekst poety Siwczyka, wspaniała poezja Miłosza, oddech, możliwość fajnej współpracy" - podkreślała aktorka. "Mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju fantazją Krzysztofa Siwczyka. Cały scenariusz jest jakimś hipotetycznym spotkaniem Miłosza z jego muzą, partnerką, ponadczasową towarzyszką. To taka matrioszka, poeta w poecie" - dodał Krzyżowski. 

Oba słuchowiska reżyseruje Tomasz Cyz, realizacja radiowa Wojciech Gruszka. Premiera słuchowiska o Miłoszu w drugi dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia o 21.05.

Nasze słuchowiska spotkały się z pozytywną reakcją środowiska i recenzentów: "Słuchowiska Radia Kraków to próba przekucia życia i twórczości najwybitniejszych polskich poetów na rzeczywistość radiową. Jest w nich to, co najważniejsze tak w poezji, jak i w radiu - wrażliwość na słowo, jego dźwięczność, warstwy znaczeń" - podkreśla Łukasz Gazur, szef działu kultura Dziennika Polskiego.  

"Zakończyliśmy nagrania ostatnich słuchowisk z cyklu "Do ucha". Wszystko jeszcze jest bardzo świeże, a my nadal rozpaleni. Na gorąco mogę powiedzieć, że to była niezwykła praca i współpraca. Powstały cztery wyjątkowe produkcje - wyjątkowe przede wszystkim przez to, że poetyckie, a poezja potrafi bezwzględnie wymykać się próbom zamknięcia w formie dramaturgicznej. Wyjątkowe także przez grono twórców: autorów oryginalnych scenariuszy, kompozytorów, reżyserów i aktorów. Każdy dołożył do tej wielobarwnej mozaiki niepowtarzalny element. Teraz oddajemy efekt naszej pracy słuchaczom przekonani, że słuchowiska sprawią, że poezja Szymborskiej, Herberta, Miłosza i Tkaczyszyna Dyckiego będzie im jeszcze długo dźwięczeć w uszach. A my zabieramy się do dalszej pracy - przed nami otwarte kalendarze na 2018 rok i stos poetyckich książek autorów, którym chcemy oddać pokłon w kolejnych odsłonach cyklu "Do ucha". Zdradzę tylko tyle, że usłyszymy więcej poezji kobiet na gościnnej i przyjaznej antenie Radia Kraków" - podsumowuje Olga Brzezińska.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię