Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Carramba! "Porwanie Baltazara Gąbki" w Radiu Kraków

W naszym nowym słuchowisku słyszymy głosy m.in. Anny Dymnej, Jacka Romanowskiego, Romana Gancarczyka, Radka Krzyżowskiego. "Porwanie Baltazara Gąbki" przygotowujemy we współpracy z Narodowym Starym Teatrem. Reżyseruje Waldemar Raźniak. Premiera 26 grudnia - w dwóch częściach o godz. 9:05 i 10:05.

Waldemar Raźniak, reżyser słuchowiska z Wojciechem Gruszką, realizatorem. Fot. Piotr Kubic

Posłuchaj rozmowy z reżyserem - Waldemarem Raźniakiem

- Z wielką radością przyjęłam to zaproszenie - Anna Dymna, narratorka słuchowiska dużo się uśmiecha pracując nad swoją rolą. - "Bardzo lubię pracować nad spektaklami dla dzieci, to wymagające, ale fantastyczne wyzwanie. Szczególnie dziś, w tych niespokojnych czasach, potrzebujemy pogodnych historii, ze szczęśliwym zakończeniem. A jako laureatka Medalu św. Jerzego jestem przekonana, że ze smokami nie należy walczyć, trzeba je oswajać".

Smok Wawelski wyrusza na wyprawę do Krainy Deszczowców, aby uwolnić znanego biologa, autora rozprawy o zakończeniach nerwowych w pysku ślimaka winniczka, profesora Baltazara Gąbkę. W trudach tej niebezpiecznej podróży towarzyszą mu kucharz Bartłomiej Bartolini i medyk doktor Koyot. Lecz ich śladem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, tajemniczy Don Pedro… Tak rozpoczynają się przygody kultowej serii książek pióra Stanisława Pagaczewskiego.

- Ta książka towarzyszyła naszemu pokoleniu w czasach dzieciństwa - tłumaczy reżyser spektaklu i autor adaptacji, dyrektor Starego Teatru Waldemar Raźniak, którego również usłyszymy w jednej z ról. "Sięgam więc po tę powieść z przyczyn nostalgicznych, trochę sentymentalnych, by zbudować rodzaj mostu między pokoleniami. Ale to nie jedyny powód. Cykl książek o przygodach Smoka Wawelskiego napisany został dla dzieci, ale to tekst szalenie "inteligencki" - bogaty językowo, pełen aluzji do ówczesnej, pełnej absurdów rzeczywistości.

W latach 60., kiedy powstawały powieści Pagaczewskiego, kręgi inteligenckie próbowały zachować niezależność i wolność myślenia, na przekór narzucanej wówczas ideologii. I o tym także jest ten tekst.

Baltazar Gąbka, Smok Wawelski, książę Krak, kucharz Bartolini to ulubieńcy kilku pokoleń czytelników. Realizując nowe słuchowisko Radia Kraków postawiliśmy na najlepszą obsadę. I tak w roli Narratorki usłyszymy Annę Dymną, radiowym Smokiem Wawelskim będzie Jacek Romanowski, a tytułowym Baltazarem Roman Gancarczyk. W postać "czarnego charakteru" Don Pedra wcieli się Radek Krzyżowski, a w roli Bartłomieja Bartoliniego usłyszymy Błażeja Peszka. Galerię barwnych postaci dopełnią Juliusz Chrząstowski, Michał Majnicz, Paweł Kruszelnicki, Krzysztof Stawowy.

- Jest to dla mnie podróż sentymentalna - opowiada odtwórca roli profesora Gąbki Roman Gancarczyk. - "Nie walczyłem na siłę z wyobrażeniem z młodości, tylko przyjąłem to jako dar. Każda taka podróż sentymentalna jest wejściem w przestrzeń pozytywną, swobodnym żeglowaniem w czasie, który już nie wróci".

W radiowym spektaklu pojawi się nawiązanie do animowanego serialu, wyreżyserowanego na przełomie lat 60. i 70. przez Władysława Nehrebeckiego. Usłyszymy charakterystyczny motyw muzyczny autorstwa Tadeusza Kocyby, skomponowany do słynnej kreskówki.

Oryginalną muzykę do radiowego "Porwania..." tworzy Justyna Skoczek. - Pisząc muzykę do Baltazara najwięcej myślałam o podróży. O różnych podróżach, z nadzieją na pozytywne zakończenie. Uwielbiam ruch w muzyce, "muzykę drogi" - taki prawie euforyczny nastrój - ruszamy na wyprawę, która będzie trwała długo, aż dojdziemy do celu. A potem - u kresu drogi - ktoś będzie czekał - przyjaciel z lunetą. I z równą przyjemnością wrócimy pod Tatry, do jaskini, do domu - mówi kompozytorka.

Cykl stworzony przez Stanisława Pagaczewskiego składa się z trzech powieści: "Porwanie Baltazara Gąbki", "Misja profesora Gąbki" oraz "Gąbka i latające talerze". Autor w mistrzowski sposób połączył elementy powieści przygodowej i szpiegowskiej z dawką oryginalnego humoru.

"Porwanie Baltazara Gąbki", wg. Stanisława Pagaczewskiego

Wystąpili:

Narratorka Anna Dymna

Smok Jacek Romanowski

Don Pedro Radosław Krzyżowski

Bartolini Błażej Peszek

Baltazar Gąbka Roman Gancarczyk

Salamandrus Juliusz Chrząstowski

Ekscelencja Paweł Kruszelnicki

Prokurator/Obcy/Kupiec Mżawka Krzysztof Stawowy

Strumyczek/Wir/Krak Michał Majnicz

Marysia - Ania Browarska

Koyot/Redaktor/Strażnik Waldemar Raźniak

Twórcy:

Scenariusz i reżyseria - Waldemar Raźniak

Konsultacja dramaturgiczna - Beniamin Bukowski

Muzyka - Justyna Skoczek

Realizacja akustyczna - Wojciech Gruszka

Opieka redakcyjna - Justyna Nowicka

Premiera na antenie Radia Kraków 26 grudnia

Część I godz. 9:05

Część II godz.10:05.

Partner słuchowiska:

1.jpg (73 KB)

2.jpg (66 KB)

3.jpg (83 KB)

emitel-logo-duze.jpg (42 KB)

Autor:
Justyna Nowicka

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię