Setna rocznica odzyskania niepodległości
Dokument potwierdzający pierwszeństwo Tarnowa w odzyskaniu niepodległości do oglądania w muzeum
Tylko do końca listopada w tarnowskim muzeum okręgowy można zobaczyć dokument, który potwierdza pierwszeństwo Tarnowa w odzyskaniu niepodległości. To protokół z obrad Rady Miasta z 30 października 1918 roku, podczas której burmistrz Tadeusz Tertil oddał Tarnów poleceniom polskiego rządu tworzącego się w Warszawie. Później doszło do bezkrwawego przewrotu wojskowego i Tarnów formalnie odzyskał niepodległość już o poranku 31 października.
Tysiące biało-czerwonych flag na marszu "Dla Ciebie Polsko”
Od przemówienia prezydenta i odśpiewania hymnu państwowego rozpoczął się Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
11.11.2018 - Kraków świętował setną rocznicę odzyskania niepodległości
Pochód, msza na Wawelu, wspólnie śpiewanie hymnu, apel i wojskowa defilada - tak wyglądały w Krakowie oficjalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestniczyło w nich kilkanaście tysięcy osób.
11 listopada 1918 r. Koniec I wojny światowej, w Polsce początek ery Piłsudskiego
Koniec I wojny światowej, w Polsce początek ery Piłsudskiego i – chyba właśnie wtedy –zaprzepaszczenie szans na dalszą ekspansję rewolucji bolszewickiej. Świat miał niewiele tak ważnych dni jak poniedziałek 11 XI 1918 r .
100 na 100. Muzyczne dekady wolności
Tradycyjny koncert, organizowany rokrocznie przez Filharmonię Krakowską w dniu 11 listopada, w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości nabiera wyjątkowego charakteru i oprawy. W najbliższą niedzielę, 11 listopada 2018 roku o godz. 11.00 w gmachu przy Zwierzynieckiej w ramach projektu 100 na 100.
Spot na 100-lecie odzyskania niepodległości z Melem Gibsonem
Spot opowiadający o odzyskaniu niepodległości przez Polskę powstał we współpracy i z udziałem słynnego aktora i reżysera Mela Gibsona - poinformowała w sobotę Polska Fundacja Narodowa.
Prezes IPN: to z Krakowa popłynął niepodległościowy impuls
Kraków ma szczególne prawo do posiadania galerii mężów stanu; to stąd popłynął niepodległościowy impuls - napisał prezes IPN Jarosław Szarek w liście, odczytanym podczas sobotniej uroczystości odsłonięcia popiersi ojców niepodległości w krakowskim parku Jordana.
11 listopada w Krakowie - pochody, biegi, uroczystości. Sprawdź, jakie będą utrudnienia
Weekend w Krakowie pełen wydarzeń z okazji Święta Niepodległości. Sprawdź, które drogi będą zamknięte, objazdy oraz kursowanie komunikacji miejskiej.
"Rekord dla Niepodległej". Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał w szkołach w całej Polsce
Prawie 5 milionów uczniów i pół miliona nauczycieli, dokładnie o 11:11, odśpiewało hymn w całej Polsce. Wszystko w ramach akcji "rekord dla Niepodległej" z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wystawa o „architekturze niepodległości” w Europie Środkowej – w MCK
„Architektura niepodległości w Europie Środkowej” – to tytuł nowej wystawy w Międzynarodowy Centrum Kultury w Krakowie. Architektura, właściwie do czasu wynalezienia telewizji, była jednym z najważniejszych mediów służących do budowania tożsamości – podkreśla jej kurator.
Małopolska świętuje 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Sprawdź, jak Małopolanie będą świętować ten wyjątkowy jubileusz.
Obchody 100-lecia niepodległości Polski w Małopolsce zachodniej. SPRAWDŹ
Sprawdź, jakie wydarzenia w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano w Oświęcimiu, Wadowicach i Chrzanowie.
Tarnów - pierwsze niepodległe. 100-letni protokół z obrad rady miejskiej będzie można zobaczyć w muzeum
To będzie historyczne wydarzenie w Tarnowie. 11 listopada w tarnowskim muzeum okręgowym zostanie zaprezentowany protokół z obrad Rady Miejskiej w Tarnowie z 30 października 1918 r., w którym odnotowane zostało oddanie miasta pod władzę rządu warszawskiego. Będzie to pierwszy publiczny pokaz tego dokumentu. Stanowi on własność Archiwum Narodowego w Krakowie.
Gorlice szykują się na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Oficjalne obchody rocznicy miasto rozpoczęło 8 listopada od stworzenia żywej flagi na płycie rynku. Każdy uczestniczący w wydarzeniu gorliczanin został uwieczniony na fotografii, która została wykonana z wieży ratusza.
Na Wawelu złożono kapsułę czasu z listami do przyszłości
100 listów na 100-lecie niepodległości znalazło się w kapsule czasu, którą w środę zakopano na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Autorami listów są laureaci konkursu „Listy do przyszłości”, w którym uczestniczyło ponad 12 tys. uczniów z 279 szkół podstawowych.
100 biało-czerwonych kotylionów na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Członkinie koła robótek ręcznych przy Polskim Związku Głuchych stworzyły 100 kotylionów, bo chcą w ten sposób nietypowo uczcić zbliżające się święto.
Śladem galicyjskich Sokolni
Znany pisarz Michał Bałucki, doktor Henryk Jordan, który wyprowadził młodzież z sal na świeże powietrze, Stanisław Rowiński – inicjator tworzenia polowych drużyn Sokolich, które przygotowywały młodzież do podjęcia walki zbrojnej o niepodległą Polskę. To tylko niektóre nazwiska członków Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Ale towarzystwo, które liczy ponad 150 lat, to nie tylko sport. To także działania patriotyczne, jak choćby słynny Zlot Grunwaldzki w 1910 roku, czy bitwa pod Rokitną, w której zasłynął II szwadron ułański, a byli to członkowie Oddziału Konnego „Sokoła” krakowskiego. Towarzystwo Gimnastyczne Sokół to w końcu przepiękne budynki.
Pełen wydarzeń weekend stulecia niepodległości Polski
Kraków świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W weekend 10-11 listopada mnóstwo wydarzeń w całym mieście! Ty też włącz się w świętowanie. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach.
Najnowsze
-
14:52
Kto będzie zarządzał Centrum Kongresowym ICE?
-
14:04
Apartamentowiec zamiast modernistycznego biurowca. Rozpoczęto rozbiórkę
-
13:52
Tajemniczy świat szeptuch - o uzdowicielkach i uzdowicielach
-
13:42
W ciągu dnia zagłębie kiczu, ale nocą...
-
13:37
Służba w wojsku w regionie tarnowskim wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem
-
13:35
Litewsko - polska tożsamość
-
13:12
Koszty dodatkowe przy kredycie hipotecznym: Na co trzeba się przygotować?
-
13:05
Bilety kolejowe za złotówkę, atrakcje dla dzieci w mieście. Ferie bez nudy w Małopolsce
-
13:00
Jak dobrać kolor szminki do ust? Poznaj praktyczne wskazówki
-
12:50
Co jeść zimą? Kalarepa, jarmuż, warzywa bulwiaste – dieta sezonowa jest dla nas najzdrowsza