Robert Konatowicz
Krakowskie Kansas City, czyli Osiecka z Boschem
Rok temu w Kansas City odnaleziono arcydzieło malarstwa -"Kuszenie świętego Antoniego" Boscha. Pięknie antycypowała te sytuację Agnieszka Osiecka, która 48 lat temu napisała tekst śpiewany przez krakowską legendę muzyczną - Skaldów - "Wieczór w Kansas City". Ten fragment znakomicie oddaje klimat obrazu odnalezionego obrazu :
Kompozytor i "łobuzy od historii"
64 lata temu (5 III 1953r.) zmarł jeden z największych „łobuzów od historii”- Stalin. Kilkadziesiąt minut przed nim odszedł jeden z największych kompozytorów - Sergiusz Prokofiew. W pogrzebie przywódcy „Imperium zła” brały udział miliony.
Pączek w radiu
Choć w kalendarzu mieszka luty, to nie śnieg sypie w Krakowie. To puder lub lukier z pączków.
Radio Kraków, czyli gitara Jowisza
W kalendarzu 15 lutego. Przypomniało mi się urocze polskie przysłowie na tę porę: ''„Dzisiaj po Walentym, kto nie kocha ten przeklęty” . Niech zatem zabrzmi ''Gitara miłości”.
Elżbiety mają szczęście do muzyki
Kończy się tydzień, który przyniósł 65. rocznicę panowania królowej Elżbiety II. Za jej panowania dokonała się ekspansja brytyjskiej muzyki. Za panowania jej imienniczki w czasach renesansu także pięknie kwitły ogrody muzyki.
A w Krakowie na Brackiej... Mozart
Na 261. urodziny Amadeusza Królowa Nocy, która jawi się na początku "Czarodziejskiego fletu" jako uosobienie Dobra, by okazać się później esencją Zła. Często nazywa się arie ''Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen" - “arią Królowej Nocy“. W istocie wcześniej pojawia się pierwsza znakomita aria tej postaci - "O zittre nicht, mein lieber Sohn". W "O zittre nicht, mein lieber Sohn" objawia się ona jako dobra postać błagająca Tamina o odnalezienie córki.
Vivat Sinfonietta!
19 grudnia gościłem w "Kole Kultury'' Radia Kraków szefa Sinfonietty Cracovii - Jurka Dybała oraz węgierskiego wirtuoza trąbki - Gábora Boldoczkiego.
Konieczny Czarny Anioł z Madonnami
Podobno dziś jest "blue monday", czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Znaczy się od jutra będzie tylko lepiej :)
Rondel i krakowskie powietrze
Piękny weekend się zaczyna. A dziś 13 w piątek (!) wznosimy toast za pamięć Feliksa Radwańskiego, który 200 lat temu uratował Barbakan i Bramę Floriańską. Otóż decyzją cesarza od 1806 r. przystąpiono do wyburzania historycznych murów miejskich Krakowa. Argumentem miało być zdrowie mieszkańców. Faktycznie austriackiemu władcy chodziło o zniszczenie fortyfikacji, które kiedyś jeszcze użyte mogły być przez Polaków.
Dobrego, "wielogarbnego" weekendu
I już się nam zaczął pierwszy długi, wielobarwny, ''wielogarbny", bo poniekąd wielbłądzi weekend.
A propos :
Sylwestrowe - bojaźń i drżenie
Jakieś 1700 lat temu (mniej więcej w porze herbatki) na tronie papieskim zasiadał późniejszy patron zwierząt domowych, a więc także Kliniki Zdrowego Chomika w Radiu Kraków - Sylwester.
Felix Austria
Felix Austria (20 XII 1192 i 21 XII 1867).
Sonata na fortepian, niebieski księżyc i pantograf
Księżyc -''uparty domokrążca'' czasem ( a zdarza się to średnio raz na dwa i pół roku) błękitnieje.' Nazwa tego zjawiska '-'Blue Moon''-nie pochodzi wcale od koloru tarczy Księżyca, a od angielskiego powiedzenia once in a blue moon, co możemy przetłumaczyć ''raz na niebieski księżyc''. Sformułowanie to oznacza coś rzadkiego, występującego raz na jakiś czas.
LUX
Wydaje mi się, że Lewis Caroll przewidział 145 lat temu stan wojenny. Jego wiktoriańską antycypacje odnajdujemy w wydanej w 1871 roku drugiej części przygód Alicji:
Carpaccio z nieba i lew
Ostatnio znów krakowskie niebo było tak krwiste, że można je było ciąć na carpaccio.
Bach Bachem w jesienną depresję
Znów w Małopolsce pogoda jest jak... miłość. Miłość z piosenki Ordonki - "okrutna i zła". Paskudna aura. Na coś takiego mów się czasem po włosku ''brutto come il peccato” (brzydkie jak grzech). Mówiło się kiedyś u nas -''pogoda pod psem”. I zgadza się, bo nawet psy w taką porę popadają w tak zwaną ''jesienną depresję”. Proszę spojrzeć na minę ukochanego buldożka mojego dobrego kolegi.
Muzyczne Katarzynki
Przed nami Andrzejki - czas wróżb, ale mało kto pamięta, że to czas wróżenia dla dziewcząt. Chłopcy mieli Katarzynki - i właśnie tej nocy 24/25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej - mogli sobie np. wywróżyć umiłowaną.
Chopin na Plantach w grającej szafie Cohena
Niektórzy dziwili się nieprzebranym tłumom, które w ostatnią niedzielę (20 listopada) żegnały w Krakowie ''idola dla szlachetnych'' - Leonarda Cohena.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 4
- 5
- 6
- 7
- chevron_right
Najnowsze
-
07:42
Diecezja Tarnowska pomaga dzieciom ze Strefy Gazy
-
07:24
Wilki znowu przestraszyły mieszkańców powiatu tarnowskiego. Będzie dodatkowy odstrzał?
-
07:11
Brakuje mebli i drobnego sprzętu medycznego. Hospicjum w Stróżach prosi o pomoc
-
06:53
Skąd w Małopolsce wział się zespół cmentarzy zachodniogalicyjskich?
-
06:36
Oświęcim: policja zatrzymała 38-latka, który znęcał się nad córkami
-
06:19
W środę będzie zimno. W górach może spaść śnieg i deszcz ze śniegiem
-
06:07
Kamienica nie chce, Szczawie pomoże więc Ropa
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 13.11
-
22:30
Janusz Majewski kręcił tam sceny do filmu „Miłość w przejściu podziemnym”, a bibliofile polują na „białe kruki”. Przypadek Stefana Kamińskiego.
-
20:41
Wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olkuszu. Winny... brak konkurencji