Radiowa biblioteka
Z radiowej biblioteki: Juliusz Chrząstowski czyta "Opis obyczajów" Jędrzeja Kitowicza
Jak jadano i pito w dawnej Polsce, jakie zasady obowiązywały przy stole, co działo się w czasie uczt, nie tylko świątecznych, w szlacheckich dworach. jak przyjmowano gości, jakie potrawy cieszyły się największym uznaniem i co do nich popijano. Jak spędzano wolny czas, szczególnie zimą, jakie szopki budowano i kto organizował jasełka. A to wszystko opisane soczystą, piękną, pełną zapomnianych już słów i zwrotów polszczyzną.
Prof. Marta Wyka: "Chciałam napisać książkę, a nie wspomnienia"
W nowej książce prof. Marty Wyki "Przypomniałam sobie" znajdziemy różne miejsca, czasy, ludzi, gatunki i tematy. Każdy rozdział to niespodzianka. Są opowieści o bliskich jej twórcach,, o Domu Literatów na ul. Krupniczej, Domu Pracy Twórczej "Astoria" w Zakopanem i pewnym rodzinnym albumie fotograficznym. Z autorką w literackim "Kole Kultury" rozmawiała Barbara Gawryluk. Posłuchaj:
Z radiowej biblioteki: Marta Wyka "Przypomniałam sobie"
W cyklu z radiowej biblioteki wspomnienia prof. Marty Wyki. Czyta Dorota Pomykała z udziałem autorki. Słuchamy od 14 do 18 grudnia o 11:45. Zapraszamy!
Z radiowej biblioteki: „Tadeusz Kantor. Spacer po linie”
W cyklu "Z radiowej biblioteki" przedpremierowo prezentujemy fragmenty książki znanej krakowskiej historyczki sztuki Krystyny Czerni „Tadeusz Kantor. Spacer po linie” w interpretacji Autorki. Słuchamy od 30 listopada do 11 grudnia (od poniedziałku do piątku) o 11:45.
Z radiowej biblioteki: "Kucając" Andrzeja Stasiuka
Świat widziany z pozycji "słowiańskiego przykucu" w refleksyjnych tekstach Andrzeja Stasiuka, w znakomitym wykonaniu Marka Kondrata.
Z radiowej biblioteki: opowieść o powojennym Krakowie
Fragmentów opowieści "Wtedy. O powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier słuchamy w rewelacyjnej interpretacji Doroty Segdy. Od poniedziałku do piątku o 11.45. Zapraszamy!
W radiowej bibliotece "Kroniki zakopiańskie"
Autor tej książki to jeden z ludzi gór. Zakopiańczyk, przewodnik górski, dziennikarz. Kto lepiej niż on mógłby przedstawić historię swojej małej ojczyzny? Historię miejsca, w którym każdy Polak był chociaż raz, a większości zdaje się, że Zakopane znają doskonale.
Z radiowej biblioteki: Ewa Kaim czyta "Silva rerum"
Litewsko-polska historia, szlachecka rodzina i tajemnice siedemnastowiecznego Wilna, czyli "Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaite. Fragmentów powieści słuchamy w znakomitej interpretacji Ewy Kaim.
Z radiowej biblioteki: Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak
Niezwykły życiorys, artystyczny Kraków, słynna rodzina. W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów biografii Simony Kossak w interpretacji Anny Radwan-Gancarczyk. Przypominamy też unikatowe nagrania bohaterki dokonane w studiu Radia Kraków w 1991 roku.
Z radiowej biblioteki: Jan Peszek czyta prozę Zygmunta Haupta
W Radiu Kraków prezentujemy prozę jednego z najciekawszych i prawie zupełnie zapomnianego polskiego autora, tworzącego w XX wieku - Zygmunta Haupta. Radiowa biblioteka od poniedziałku do piątku o 11.45. Od 29 marca do 8 kwietnia.
Z radiowej biblioteki: Anna Polony czyta fragmenty "Tajemnicy Domu Helclów"!
Pierwsza jesienna premiera w radiowej bibliotece. Po wakacjach przygotowaliśmy dla słuchaczy intrygujące tytuły w mistrzowskich wykonaniach. A na początek najbardziej krakowska z krakowskich książek, jakie się ostatnio ukazały.
Z radiowej biblioteki: "Słodkie życie" czyli kulinarne podróże po świecie
W naszym menu: orientalne, oryginalne, smakowite opowieści o podróżach i kuchniach świata! Odwiedzimy Toskanię, Prowansję i Sycylię. Zaglądniemy do krakowskich kawiarni i do garnków naszych słowiańskich przodków. Rozsmakujemy się w tekstach Doroty Masłowskiej i Marka Bieńczyka. Wakacyjna kuchnia w Radiu Kraków jest pełna najlepszej literatury, najciekawszych podróży i najsmakowitszych potraw. Na stole pojawią się bułeczki rozmarynowe, smażone czereśnie w miodzie, bakłażany z parmezanem, karczochy duszone z miętą. W lipcu i sierpniu apetyczne fragmenty książek o podróżach i kuchniach świata czytają Urszula Grabowska i Marcin Czarnik. Premierowe odsłony codziennie o godz. 11.45. Powtórka wszystkich odcinków w Kole Kultury, w każdy piątek o godz. 22.05
W radiowej bibliotece: "Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert
Tym razem Małgorzata Szejnert swoją opowieść poświęca krainie dla współczesnych Polaków bardzo egzotycznej, chociaż niedalekiej i geograficznie i historycznie - Polesiu. Fragmentów książki słuchamy w interpretacji Iwony Bielskiej: od poniedziałku do piątku o 11.45 i 22:50.
Najsłynniejsza pisarka dla dzieci i wyjątkowa biografia
Od 1 czerwca Anna Dymna czyta w Radiu Kraków fragmenty książki o Astrid Lindgren. Słuchajcie o 11:45 i 22:50!
W radiowej bibliotece: "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej
O tej książce głośno w mediach, ma znakomite recenzje, a czytelnicy doceniają ogrom pracy włożonej w nią przez autorkę. W Radiu Kraków od 18 maja przez dwa tygodnie słuchamy fragmentów książki Magdaleny Grzebałkowskiej "1945. Wojna i pokój". Słuchajcie o 11:45 i 22:50.
W radiowej bibliotece felietony Tadeusza Nyczka
"Nawozy sztuczne dla artystów i sprzątaczek" - felietony Tadeusza Nyczka - na antenie Radia Kraków od 20 kwietnia do 1 maja. Czyta autor. Słuchajcie o 11:45 i 22:50.
"Świat według Janki"
O niezwykłym życiu i o ratowaniu życia. O pokonywaniu barier fizycznych, logistycznych i politycznych. O grozie wojny i losie po kataklizmach. Fragmenty najnowszej książki Janiny Ochojskiej "Świat według Janki" (Znak) od 7 do 17 kwietnia w radiowej bibliotece.
Tydzień z "Tygodnikiem Powszechnym"
Od poniedziałku tydzień z "Tygodnikiem Powszechnym", a to z okazji 70. rocznicy powstania tego, jak kiedyś mawiano, jedynego od Łaby po Ural wolnego pisma. Tydzień rozpoczął się już w ostatni piątek rozmową Michała Olszewskiego z młodymi redaktorami "Tygodnika". Zakończymy w piątek 27 marca, kiedy to gościem programu "Przed Hejnałem" będzie redaktor naczelny Piotr Mucharski. Codziennie w radiowej bibliotece będziemy słuchali specjalnie wybranych przez redakcje historycznych tekstów tygodnikowych autorów. Przypomnimy fragmenty artykułów m.in. Jerzego Turowicza, księdza J. Tischnera i księdza Adama Bonieckiego. Zapraszamy do słuchania o 11:45 i 22:50.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 5
- 6
- 7
- 8
- chevron_right
Najnowsze
-
19:32
Wizyta Karola Nawrockiego w Nowym Sączu
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!