#TogetherWeRemember
Kwiecień obchodzony jest na całym świecie jako Genocide Awareness Month (Miesiąc Świadomości o Ludobójstwie). Żydowskie Muzeum Galicja miało zaszczyt uczestniczyć w akcji #TogetherWeRemember – 24-godzinnym czuwaniu, w ramach którego niemal 50 organizacji z całego świata, poprzez działania artystyczne i edukacyjne, przypominało o ofiarach ludobójstw.
Żydowskie Muzeum Galicja, wspólnie z Jewish Museum Milwaukee, zorganizowało czytanie pamiętnika Rywki Lipszyc z łódzkiego getta. Pamiętnikowi i jego autorce, poświęcona była nasza wystawa czasowa „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”, prezentowana obecnie w Milwaukee.
Pamiętnik pisany przez nastoletnią Rywkę Lipszyc w łódzkim getcie między październikiem 1943 a kwietniem 1944 roku został znaleziony przez radziecką lekarkę w 1945 r. w wyzwalanym obozie Auschwitz-Birkenau. To świadectwo żydowskiej dziewczynki, która straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia, nie straciła nadziei. Po ponad 60 latach od odnalezienia, pamiętnik trafił od Stanów Zjednoczonych, gdzie został przetłumaczony z języka polskiego, opatrzony historycznymi komentarzami i wydany w formie książki. W języku polskim ukazał się w 2017 roku.
Dziś przypominamy świadectwo Rywki. Do przeczytania i nagrania fragmentów jej pamiętnika zaprosiliśmy mieszkającą w Izraelu rodzinę Rywki, badaczki, które opracowały jej pamiętnik, współtwórców wystawy poświęconej Rywce, pracowników Jewish Museum Milwaukee oraz naszych współpracowników i przyjaciół mieszkających w różnych częściach świata, od Stanów Zjednoczonych po Mongolię.
Nagranie przygotowane w ramach akcji #TogetherWeRemember znajdziecie poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=YifPYYkmW-A&feature=youtu.be
---
Wirtualne zwiedzanie terenu dawnego KL Plaszow (w języku angielskim)
Pomiędzy ulicami Wielicką i Kamińskiego leży obszar, który był w czasie II wojny światowej miejscem tragicznym i strasznym. Dziś pozostało tam niewiele śladów dawnego obozu i popełnionych w nim zbrodni. Podczas wirtualnego oprowadzania, na które Państwa zapraszamy, przybliżymy topografię i historię dawnego obozu płaszowskiego, pokazując to, czego nie zobaczylibyśmy gołym okiem, zwiedzając jego teren.
Śledźcie naszą stronę na Facebooku i kanał na YouTubie – nagranie wirtualnego zwiedzania będzie dostępne od 10.05.2020.
Przewodnik: Bartosz Wencel
W języku angielskim.
----
„Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów” (Wydawnictwo Czarne 2020)
Z prof. Janem Grabowskim rozmawia dr hab. Anna Zapalec prof. UP
„Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji – to w końcu, jak można sądzić, nasze „wewnętrzne sprawy”, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady – jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie. […] Tak się jednak składa (czego starałem się dowieść na stronach tej książki), że granatowa policja miała niebagatelny udział w wymordowaniu polskich Żydów i wchodzi tym samym w pole zainteresowania badaczy Holokaustu. Więcej, granatowa policja stanowiła istotny, niekiedy niezbywalny element niemieckiej strategii eksterminacji europejskich Żydów. Na dodatek polscy policjanci często mordowali Żydów na własną rękę, wykazując się przy tym ogromną inicjatywą. Żal tylko, że w sporze o polską niewinność mało kto pamięta o niepoliczonych dziesiątkach, setkach tysięcy żydowskich ofiar granatowej policji, ludziach, którzy mogli ocaleć, którzy mieli sporą szansę na przeżycie wojny, ludziach, o których pamięć bezskutecznie upominał się Emanuel Ringelblum”
– prof. Jan Grabowski
„Długo pocieszaliśmy się, że nie mieliśmy rodzimego SS, jak w Łotwie czy w Ukrainie. Dzięki książce Jana Grabowskiego dowiadujemy się, że było gorzej – granatowi policjanci, wywodzący się z Policji Państwowej II RP, uczestniczyli w Holokauście. Eskortowali, wyłapywali i mordowali Żydów. Jürgen Stroop był im wdzięczny – wzięli udział w pacyfikacji powstania w getcie warszawskim. Autor dotarł do nieznanych wcześniej świadectw i materiałów. Jego książka to najważniejsza pozycja od czasów „Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa”
– prof. Marcin Zaremba (UW)
Śledźcie naszą stronę na Facebooku i kanał na YouTubie – nagranie rozmowy będzie dostępne od 11.05.2020.
Partner: Wydawnictwo Czarne
W języku polskim.
--
Czwartek, 14.05.2020, godz. 19.00
Wykład Ambasadora RP w Izraelu, Marka Magierowskiego
W 2020 roku przypada 30. rocznica odnowienia stosunków polsko-izraelskich. Z tej okazji zapraszamy na specjalny wykład JE Ambasadora RP w Izraelu Pana Marka Magierowskiego, który połączy się z nami NA ŻYWO z Izraela. Opowie m.in o tym, jak wygląda praca ambasadora od kuchni, jakie są najważniejsze wyzwania w relacjach między Polską i Izraelem oraz jak wygląda życie codzienne w Izraelu.
Przed wydarzeniem będziecie mieli możliwość zadania pytań Panu Ambasadorowi, na które postara się odpowiedzieć w swoim wykładzie. Szczegóły wkrótce na Facebooku.
Transmisja wykładu odbędzie się 14.05.2020 o godz. 19.00 na facebookowym profilu Żydowskiego Muzeum Galicja.
Wydarzenie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Dni Izraela w Krakowie (Israeli Days in Krakow).
W języku polskim.
---
Międzynarodowy Dzień Muzeów: różnorodność i integracja
Wirtualne oprowadzanie po wystawie stałej
Żydowskiego Muzeum Galicja „Śladami pamięci”
Stała wystawa Żydowskiego Muzeum Galicja „Śladami Pamięci” (zaktualizowana w 2016 r.) to bogactwo tematów, motywów, wątków związanych z polsko-żydowską historią i dziedzictwem. To także wiele punktów widzenia i niemal nieskończone możliwości interpretacji. Zapraszamy do uważnego odkrywania „Śladów pamięci”.
Na pierwszy z sześciu odcinków wirtualnego zwiedzania, obejmujący wprowadzenie do historii i kultury Żydów w Polsce oraz wprowadzenie do wystawy, zapraszamy już 18.05.2020.
Znajdziecie go na facebookowej stronie muzeum i na naszym kanale na YouTubie.
W języku polskim.
---
Spotkanie ze świadkiem historii, Mirosławą Gruszczyńską
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z wyjątkową osobą: krakowianką, świadkiem historii, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Pani Mirosława Gruszczyńska opowie o Krakowie w latach II wojny światowej, o okupacyjnej rzeczywistości, a przede wszystkim o tym, jak – wraz z mamą i siostrą – uratowała od śmierci nastoletnią Żydówkę, Miri. Rodzinna historia pani Mirosławy to opowieść o trudnych decyzjach, o pokonywaniu strachu, o empatii, o najwyższych wartościach.
Śledźcie naszą stronę na Facebooku i kanał na YouTubie – nagranie spotkania będzie dostępne od 20.05.2020.
W języku polskim.
---
CHCIWOŚĆ? Mienie „(po)żydowskie” w Polsce
Dyskusja w ramach cyklu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”
Kto przejmował mienie polskich Żydów podczas okupacji i tuż po niej? Jakie były mechanizmy i okoliczności przejmowania żydowskich nieruchomości i ruchomości? W jaki sposób posiadanie żydowskiego mienia wpływało na postawę jego dysponentów wobec Żydów? Jak przebiegało po wojnie odzyskiwanie mienia przez polskich Żydów ocalałych z zagłady i ich potomków? Z jakimi problemami wiąże się dziś restytucja?
Paneliści: Paweł Piotr Reszka, dr Łukasz Krzyżanowski, Nawojka Cieślińska-Lobkowicz
Prowadzenie: Adam Szostkiewicz („Polityka”)
Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Koret Foundation, Evens Foundation
Partner merytoryczny: Instytut Judaistyki UJ
Patroni medialni: „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, „Chidusz”, „New Eastern Europe”, Radio Kraków, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Kraków”
Śledźcie naszą stronę na Facebooku i kanał na YouTubie – nagranie dyskusji będzie dostępne od 25.05.2020.
W języku polskim.
---
Relacje izraelsko-irańskie. Od przyjaźni do wrogości
Wykład dr Liory Hendelman-Baavur
Zapraszamy na wykład dr Liory Hendelman-Baavur z Centrum Irańskich na Uniwersytecie w Tel Awiwie (Alliance Center for Iranian Studies, Tel Aviv University), podczas którego ekspertka poruszy szereg zagadnień związanych z relacjami izraelsko-irańskimi i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak przebiegał proces eskalacji wrogości między wspomnianymi krajami. Co tak naprawdę myśli ulica w Teheranie i Jerozolimie na temat wzajemnych relacji?
Śledźcie naszą stronę na Facebooku i kanał na YouTubie – nagranie wykładu będzie dostępne od 27.05.2020.
Wydarzenie organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Dni Izraela w Krakowie (Israeli Days in Krakow).
Przed wykładem będziecie mieli możliwość zadania pytań naszej ekspertce, na które postara się odpowiedzieć podczas wykładu. Szczegóły wkrótce na Facebooku.
W języku angielskim.
---
Wirtualne zwiedzanie terenu getta krakowskiego
Brutalna akcja deportacyjna w getcie krakowskim, często określana jako „czerwcowa”, rozpoczęła się już pod koniec maja 1942 roku. W rocznicę tych wydarzeń zapraszamy na wirtualne zwiedzanie terenu dawnego getta w Podgórzu. Poprzez archiwalne i współczesne fotografie oraz mapy przybliżymy Państwu topografię i historię getta od jego powstania w marcu 1941 roku do likwidacji w marcu 1943 roku.
Śledźcie naszą stronę na Facebooku i kanał na YouTubie – nagranie wirtualnego zwiedzania będzie dostępne od 29.05.2020.
Przewodnik: Bartosz Wencel
W języku polskim.
---
Wasza Lokomotywa!
„Lokomotywę” słyszało każde dziecko, a na pamięć zna ją lepiej lub gorzej niemal każdy rodzic i dziadek. Wiersz Tuwima od dekad łączy pokolenia, tak jak tytułowa lokomotywa łączy kolejne wagony z poetyckim ładunkiem.
Jedne z najpiękniejszych ilustracji do „Lokomotywy” stworzył Jan Marcin Szancer, wybitny polsko-żydowski ilustrator, któremu poświęcona będzie wystawa przygotowywana właśnie przez Żydowskie Muzeum Galicja – „Szancer, wyobraź sobie!”. Przy tej okazji chcemy dołączyć do Tuwimowskiego składu jeszcze jeden wagon – wypełniony Waszymi głosami. Podzieliliśmy „Lokomotywę” na krótkie fragmenty. Czasami jest to tylko jedno słowo („lokomotywa”), czasami krótka fraza („Stoi na stacji…”). Prosimy Was o nagranie i przesłanie do nas wideo, na którym czytacie jeden z takich okruchów. Możecie czytać sami lub w grupie wykrzyczeć: „Buch – jak gorąco!”.
Wszystkie fragmenty ułożymy w kompletną „Lokomotywę” i opublikujemy na naszej stronie internetowej, w newsletterze oraz oczywiście na portalu Facebook.
Jeżeli chcecie razem z nami ruszyć w tę podróż, napiszcie na adres: [email protected]
Wybierzemy dla Was konkretny fragment wiersza. Jeżeli macie już ulubiony – dajcie nam znać.
Puff – zaczynamy…
https://www.youtube.com/watch?v=V9NbmIP57Sc&feature=youtu.be