Jeśli możecie sobie obecnie pozwolić na luksus niewychodzenia z domu, Nowohuckie Centrum Kultury spieszy z prawdziwie kulturalną pomocą, jeśli dopadłaby Was nuda! Nie tylko serdecznie polecamy standardowe (ale jakże miłe!) domowe aktywności takie jak: nadrabianie zaległych lektur, długie maratony filmowe (z pyszną herbatą i mruczącym kotem), ogrywanie bliskich w planszówki, ale również nasze kolorowanki, https://nck.krakow.pl/nie-ma-nudy-w-domu-2/ wirtualne spacery po wystawach NCK, czy też spektakle i koncerty online – przypominające wydarzenia, które odbyły się na Scenie NCK.
W tym tygodniu do tej listy dodajemy także:
#throwbackthursday z Orkiestrą Wieniawa i gośćmi! – odsłona 4
W najbliższy czwartek, 23.04.2020 r. o godzinie 20.00 przypomnimy na naszym Facebooku fragmenty koncertu krakowskich gwiazd z udziałem Orkiestry Wieniawa i Chóru Fermata!
Wyjątkowe aranżacje uwielbianych utworów, mnóstwo kolorów i muzycznej energii!
Orkiestra pod batutą Jarosława Ignaszaka zagrała na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie wiosną 2017 r. W koncercie wzięli udział: Lidia Jazgar z Zespołem Galicja, Andrzej Sikorowski, Mateusz Ziółko, Orkiestra Wieniawa, Chór Fermata wraz z solistami.
(czwartek, 23 kwietnia 2020 r.)
DOMOWE ZABAWY SENSORYCZNE – webinar Klubu Super Mam - 24.04., g. 11.00
Czy zabawy sensoryczne wymagają specjalistycznych i drogich sprzętów? Jaki wpływ mają zabawy na rozwój dziecka? Na wykładzie dowiemy się jakie zabawy sensoryczne można zorganizować dziecku w domu za pomocą rekwizytów codziennego użytku. Nauczymy się organizować mądre aktywności i kreować sensorycznie przyjazną przestrzeń dla maluchów. Będzie można także zadawać pytania do specjalisty na żywo.
Z widzami, w przestrzeni wirtualnej, spotka się mgr Joanna Krysiak.
(piątek, 24 kwietnia 2020 r., g. 11.00)
CZARNOBYLSKA STREFA WYKLUCZENIA I MIASTO - WIDMO PRYPEĆ
webinar Klubu Podróżników NAVIGATOR – 24.04., g. 18.00
Interesując się historią Ukrainy nie sposób ominąć tego tragicznego w skutkach dnia, 26 kwietnia 1986 roku. Awarię w czarnobylskiej elektrowni jądrowej uważa się za największą w całej historii energetyki jądrowej. Ucierpiało przez nią i nadal cierpi miliony ludzi. Część Ukrainy nie nadaje się do dnia dzisiejszego do dalszego zamieszkania i będzie tak przez kolejne dziesiątki lub setki lat.
Aby zrozumieć rozmiary katastrofy w czarnobylskiej elektrowni, nie wystarczy tylko zapoznać się ze źródłami, które są ogólnie dostępne. Bezwzględnie należy również odwiedzić zamkniętą do dnia dzisiejszego strefę wykluczenia, która jest w pewnym sensie symbolem porażki naszej cywilizacji. Organizowane przez nas slajdowisko ma zachęcić do bliższego poznania tego miejsca, zachęcić do bliższego poznania historii miast i wsi, które ucierpiały w skutek awarii podobnie jak ich mieszkańcy, których przymusowo ewakuowano z rodzinnych domów.
Slajdowisko online poprowadzi Borys Tynka – podróżnik, autor przewodników po ukraińskich miastach (m.in. Odessie, Lwowie, Kijowie), a także po Ukrainie Zachodniej oraz zamkniętej czarnobylskiej strefie wykluczenia. Przewodniki wydane po polsku na terenie Ukrainy są obecnie tłumaczone na język rosyjski, ukraiński, niemiecki, angielski oraz francuski. Przewodnik po Odessie ma doczekać się również tłumaczenia na język chiński oraz grecki.
(piątek, 24 kwietnia 2020 r., g.18.00)
OTWARCIE WIRTUALNEJ GALERII ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO W NCK – 24.04., g.20.00
Zapraszamy na wirtualny spacer po Galerii Zdzisława Beksińskiego, a w nim 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. To wówczas powstawały jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.
Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają…
Galeria Zdzisława Beksińskiego działa w NCK od 2016 roku.
(sobota, 25 kwietnia 2020 r., g. 20.00)
Oczywiście wszystko - w przestrzeni wirtualnej!
Wstęp wolny!