Ferie w MEK? Z natury rzeczy!
W czasie ferii zimowych wyruszymy na Syberię. Przez bezmiar tajgi i bezkresne połacie tundry, aż po wybrzeża Oceanu Arktycznego, poprowadzą nas zaskakujące i unikatowe przedmioty z syberyjskiej kolekcji MEK oraz odkrycia, przygody i doświadczenia osób związanych z projektem badawczym Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie.
Od poniedziałku do piątku, wraz z członkami grup nieformalnych i zorganizowanych, podążymy szlakiem wędrujących reniferów, zaś w każdą niedzielę będziemy odkrywać potencjał pracy etnografa na warsztatach dla dzieci w wieku 6-9 – zawsze przy ulicy Krakowskiej 46, wśród przedmiotów z dalekiej Północy, w twórczej atmosferze i specjalnie zaaranżowanej przestrzeni.
DLA UCZESTNIKÓW INDYWIDUALNYCH
Przedmiot (z) opowieści
16.01.2022 r. godz. 12.30-14.30
Warsztat opowiadaczki i opowiadacza – o opowieściach z dalekiej Północy, w których występują przedmioty z kolekcji MEK i syberyjskich historiach, które mogłyby opowiedzieć obiekty znajdujące się w Muzeum.
W programie m.in. pełna Słońca i gwiazd piłka z Czukotki, praca z ruchem, rytmem i wyobraźnią, tworzenie instrumentów, których dźwięk współgra ze słowem.
Prowadząca: Barbara Mołas
Natura kolekcjonera
23.01.2022 r. godz. 12.30-14.30
Warsztat kolekcjonerki i kolekcjonera – o ludziach z krwi i kości, których kolekcje dały początek syberyjskim zbiorom MEK oraz potrzebie kolekcjonowania i związanych z nią wyzwaniach.
W programie m.in. niezwykle łyżki Cecylii Chrzanowskiej, odkrywanie właściwości naturalnych materiałów i twórcza praca w glinie.
Prowadząca: Zuzanna Surma
Zatrzymać chwilę
30.01.2022 r. godz.12.30-14.30
Warsztat dokumentalistki i dokumentalisty – o zapiskach z podróży, rysunkach, zdjęciach i modelach oraz innych metodach dawnych i współczesnych badaczy Syberii – do wykorzystania przez każdego.
W programie m.in. ćwiczenia z uważnego patrzenia i fotografowania oraz wykonanie osobistych notatników rzemieślniczymi technikami introligatorskimi.
Prowadząca: Zuzanna Surma
Informacje praktyczne:
- Miejsce: Dom Esterki, ul Krakowska 46
- Wiek uczestników: 6-9 lat
- Cena: 20 PLN (pierwsze dziecko) + 15 PLN (drugie i kolejne), płatność w kasie. Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.
- Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 3 stycznia poprzez formularz dostępny na stronie www.etnomuzeum.eu.
DLA GRUP
Wędrówki reniferów
Eko- i Etno- logiczna podróż w czasie i przestrzeni do świata reniferów oraz ludzi z nimi związanych. Odkrywanie wpływu położenia geograficznego i warunków przyrodniczych na sposoby rozumienia i organizowania swojego otoczenia. Doświadczanie konsekwencji przeobrażeń klimatycznych i zmian w ekosystemie. Poszukiwanie konstruktywnych strategii radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami.
Informacje praktyczne:
- Miejsce: Dom Esterki, ul Krakowska 46
- Cena: grupa do 11 osób - 110 PLN, każda kolejna osoba +10 PLN
- Honorujemy: Karta Dużej Rodziny - 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę; Krakowska Karta Rodzinna - 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę; Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym dzieckiem - 50% zniżki dla uczestnika posiadającego kartę
- Maksymalna ilość osób: 25
- Rekomendowany wiek uczestników: 6 - 12 lat
- Na warsztaty zapraszamy grupy zorganizowane oraz nieformalne grupy rodziny, przyjaciół i znajomych
- Szczegółowe informacje i rezerwacje: Anna Sereda, tel. 12 430 60 23, pn.-pt. w godz. 9.00 –16.00.
Patronat medialny:
Radio Kraków