Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

XIII Jarmark Kasztelański „BARWY RZEKI SOŁY” w Oświęcimiu

  • Anna Słońska
  • Patronaty
  • date_range Środa, 2024.04.24 15:09 ( Edytowany Środa, 2024.04.24 15:21 )
  • Data wydarzenia: 2024-05-04 16:00 - 2024-05-05 19:00
  • money Wydarzenie darmowe
Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza 5 maja od 10.00 do 18.00 na XIII Jarmark Kasztelański zatytułowany „BARWY RZEKI SOŁY”. Tegoroczne wydarzenie swą tematyką nawiązuje do obchodzonego w mieście ROKU RZEKI SOŁY. Jarmark odbędzie się w przestrzeni urokliwych zielonych Bulwarów nad Sołą.

Podczas jarmarku organizatorzy zapraszają na niezwykłą podróż w czasie do świata Słowian, Wikingów i wczesnego średniowiecza. Nad brzegiem rzeki będzie można podziwiać słowiańskie obozowiska, szranki oraz pokazy sokolnicze i inscenizacje historyczne. Jednym z ciekawszych punktów programu będzie „Bitwa o Sołę” – atak na słowiańską osadę z łodzi Wikingów typu Drakkar.

Tradycyjnie wydarzenie rozpocznie się dzień wcześniej, czyli 4 maja 2024 roku. Wówczas nastąpi oficjalne otwarcie wystawy czasowej w Muzeum Zamek w Oświęcimiu zatytułowanej „Barwy rzeki Soły, Historia, Przyroda, Ekologia”, która przybliża i obrazuje  historię oświęcimskiej rzeki stanowiącej największą krajobrazową i przyrodniczą wizytówkę miasta. Tego dnia zostaną wręczone nagrody dla laureatów konkursu plastycznego „Barwy rzeki Soły – młodzi ekolodzy”.

Niedziela 5 maja 2024 roku to dzień XIII Jarmarku Kasztelańskiego, a głównym miejscem wydarzeń będą Bulwary nad Sołą. To właśnie tam grupa pasjonatów antyku w Polsce „HELLAS ET ROMA” zabierze uczestników w podróż do starożytnego świata, prezentując przebieralnię, mennicę czy starożytne domostwo, gdzie obejrzeć będzie można przedmioty codziennego użytku. Zaprezentują  również antyczną artylerię, a najmłodsi będą mieli okazję wstąpić do szkoły dla młodych gladiatorów, gdzie pod okiem mistrzów wprowadzeni zostaną w arkana świata mocarnych wojowników.

Atrakcja dla uczestników Jarmarku będzie Łódź "Mirasława" powstała w 2003 roku na podstawie wraku skandynawskiej łodzi farmerskiej używanej w latach 1130-1150. Ma 7,76 m długości i 1,66 m szerokości. Zbudowano ją w szkutni w Starych Jabłonkach na Mazurach. Stworzyła ją grupa Wikingowie Floty Jarmeryka.

Wikingowie Floty Jarmeryka - to najstarsza grupa rekonstrukcyjna w Polsce (początki sięgają 1968 roku). Flota posiada też największą w Polsce replikę duńskiej łodzi bojowej z 1030 roku, o nazwie "Morąg". Ma ona 18 m długości i obsadę 26 wioślarzy. Niestety nie dałoby się ją zwodować na Bulwarach nad Sołą.

Knara (knaar, knarr, knorr, l.mn. knörr) – statek wikingów, który umożliwiał im podejmowanie wypraw handlowych i kolonizacyjnych. Na knarach i byrdingach wiosła używane były głównie w porcie, więc liczba wioślarzy była dość mała i nie przekraczała 8 osób.

W czasie Jarmarku odwiedzić będzie można też wróżkę i średniowiecznego alchemika. Ponadto w programie: prezentacja uzbrojenia przy łodzi typu Drakkar oraz broni miotającej, wystawa ptaków drapieżnych, spektakl dla dzieci „Smok w Straszkach Wielkich”. Uczestnicy Jarmarku będą mieli także okazję, by w aktywny sposób wziąć udział w wydarzeniu rzucając toporem, strzelając z łuku i kuszy, a także ucząc się tkać. Dzieci jak co roku będą mogły wykonać ciekawe prace plastyczne podczas warsztatów manualnych. Dzień pełen wrażeń zwieńczy koncert zespołu „Żniwa” – duetu wykonującego muzykę inspirowaną wierzeniami, historią i legendami dawnych Słowian.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie jarmark rękodzieła artystycznego. Stoiska wypełnione będą wyrobami o charakterze ekologicznym, regionalnym, historycznym oraz rycerskim czy wojskowym (repliki umundurowania, wyposażenia). Nie zabraknie artykułów gastronomicznych i spożywczych takich jak: eco produkty, przekąski, potrawy regionalne. 

W dniu Jarmarku Muzeum Zamek, Wieża i Ratusz będą otwarte dla zwiedzających bezpłatnie. Będzie możliwość wzięcia udziału  m.in. w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie czasowej „Barwy rzeki Soły, Historia, Przyroda, Ekologia” w Muzeum Zamek,  spacerze „Wokół wzgórza zamkowego” oraz na wystawie stałej „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” w Ratuszu.

PROGRAM WYDARZENIA

SOBOTA  4 MAJA - MUZEUM ZAMEK (ul. Zamkowa 1):
16.00   Wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Barwy rzeki Soły - młodzi ekolodzy”
18.00   Otwarcie wystawy czasowej „Barwy rzeki Soły. Historia, przyroda, ekologia”.

NIEDZIELA  5 MAJA - BULWARY NAD SOŁĄ:
10.00   Jarmark na Bulwarach - stoiska historyczne i rękodzielnicze
12.00   Przemarsz grup rekonstrukcyjnych (Zamek - Bulwary)
13.00  Spektakl dla dzieci „Smok w Straszkach Wielkich” - Teatry Gry i Ludzie 
13.30  Pokaz Szkoły Gladiatorów - arena młodego Wojownika, trening, zabawa dla dzieci
14.00  Walki Wojowników Słowiańskich
15.30  „Bitwa o Sołę” - Drakkar Wikingów - atak na brzeg słowiańskiej osady.
16.00  Pokaz Sokolniczy
16.30  Pokaz legionistów rzymskich, Prezentacja artylerii scorpion, manuballista
17.00  Pokaz Sokolniczy
17.30  Walki drużyn słowiańskich
18.00  Koncert taneczny - zespół „Żniwa”

NIEDZIELA  5 MAJA - ZAMEK ul. Zamkowa 1, RATUSZ Rynek Główny 2

10.00 – 18.00 Zwiedzanie Muzeum Zamek w Oświęcimiu oraz Ratusza.
Dodatkowo zapraszamy na oprowadzania kuratorskie:
Wystawa czasowa „Barwy rzeki Soły. Historia, przyroda, ekologia” w Zamku: g. 11.00, g.14.00
Spacer wokół zamku: g. 15.00, g. 17.00
Wystawa stała w Ratuszu: g. 13.00, g. 16.00

 Kontakt:

Muzeum Zamek w Oświęcimiu, ul. Zamkowa 1
tel. 33 842 44 27
e-mail: [email protected]
www.muzeum-zamek.pl

Autor:
Anna Słońska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię