WYSTAWY CZASOWE
Śpij spokojnie, dobrze śnij
do marca 2025
Dom Esterki
Wystawa „Śpij spokojnie, dobrze śnij” jest próbą spojrzenia etnografów na fenomen snu
i śnienia. To opowieść o tym, jak próbujemy sobie radzić ze spaniem i bezsennością, poczynając od przygotowania otoczenia do bezpiecznego spoczynku, poprzez działania mające zapewnić ochronę przed tym, co nieznane. Wystawa ukazuje także bogatą i złożoną
symbolikę snu i marzeń sennych.
Kruche obrazy
kwiecień-wrzesień 2025
Dom Esterki
Wystawa obrazów na szkle z kolekcji MEK. Będzie to wybór około 100 najciekawszych
i najcenniejszych przykładów pośród 800 obrazów gromadzonych od początku powstawania kolekcji, pochodzących z Polski, Słowacji, Ukrainy, Czech, Niemiec, Rumunii i Hiszpanii. Najliczniej reprezentowany jest obszar pogranicza polsko-słowackiego, związanego z regionem Orawy i Spiszu, a także z Dolnym Śląskiem, Morawami i Bawarią. Inne ciekawe przykłady związane są z Pokuciem na Ukrainie i rumuńskim Marmarosz. Z uwagi na wrażliwość tych obrazów są one muzealiami niewypożyczanymi poza MEK. Wystawa będzie realizowana we współpracy z Fundacją Trójmorza działającą przy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Oprócz prezentacji muzealiów w scenariusz zostanie włączone spojrzenie zaproszonych współczesnych artystów z kilku krajów Trójmorza. Ze strony UKEN koordynatorem projektu będzie prof. Łukasz Murzyn.
Aranżacja plastyczna: Marzena Kolarz
Kuratorzy: Grzegorz Graff, Maria Działo-Nosal; zaproszeni artyści z obszaru działań Fundacji Trójmorza przy UKEN.
Architektura w nowym krajobrazie
maj -lipiec 2025
Dom Esterki
Wystawa realizowana we współpracy z dr Tomaszem Padło z Katedry Badań Artystycznych UKEN. Prezentacja kilkudziesięciu zdjęć zabytkowych budowli, autorstwa Tomasza Padło, głównie drewnianych obiektów sakralnych, które współcześnie zostały relokowane w nowe miejsca, wpisując się w inny niż dotychczas krajobraz i pełniąc niekiedy inne funkcje. Wystawa będzie stanowić refleksję nad tym, co w naszym otoczeniu ulega zmianie, przetworzeniu, i co z dziedzictwa architektury zasługuje na szczególną troskę. Prezentacja w Domu Esterki.
Kogutówna
październik 2025-kwiecień 2026
Dom Esterki
Wystawa na temat Józefy Kogut (1902-1979), artystki obdarzonej niezwykłą wyobraźnią, najsłynniejszej wychowanki Warsztatów Krakowskich, która rozpoczęła pracę twórczą jako jedenastolatka w legendarnej pracowni batiku Antoniego Buszka. Muzeum Etnograficzne w Krakowie przechowuje w swoich zbiorach spuściznę artystki: kolekcję jej sztuki użytkowej (zabawek, pisanek, batików, bombonierek – zaprojektowanych przez nią lub wykonanych przez nią według projektów innych uznanych artystów), obrazów, szkiców, dokumentów i pamiątek biograficznych.
W 2025 roku przypada stulecie słynnej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu 1925, na której wielu artystów związanych z Warsztatami Krakowskimi zdobyło nagrody i wyróżnienia. Również Józefa Kogut przywiozła z Paryża medal, a wraz z siostrą Zofią zdobyły także grand prix wystawy. Jubileusz paryskich sukcesów będzie wspaniałą okazją do przypomnienia tej postaci – jej niezwykłej twórczości i ciekawej biografii, z historią emancypacji oraz modą na ludowość i sztukę użytkową w tle.
Kuratorki: Dorota Majkowska-Szajer, Justyna Matwijewicz, Katarzyna Piszczkiewicz.
Na początku była kropka
listopad-grudzień 2025
Dom Esterki
Wystawa prezentująca plon projektu badawczego, dokumentującego ludowe formy pierwotnej estetyki, tj. twórczości będącej na granicy sztuki i magii. Głównym materiałem ekspozycyjnym będą fotografie zabytków architektury i dzieł plastycznych wstępujących na terenie Małopolski (budownictwo, zdobnictwo). Projekt realizowany jest przez badaczki związane z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym (Oddział Krakowski) – Maję Spychaj-Kubacką i dr Elżbietę Jodłowską.
2. WYDARZENIA ORGANIZOWANE PRZEZ MEK
Dzień Etniczny w MEK
EtnoMuzyka - cykl koncertów promujących zbiory MEK
EtnoWianki
Promocje książek – współpraca z wydawnictwami i autorami
II Forum Tradycji
Egzotyczne, bo małopolskie! – prezentacje grup regionalnych w MEK
3. WYDARZENIA ORGANIZOWANE W PARTNERSTWIE
Program spotkań Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
Studencki Tydzień Sztuki
Jadalny Kraków
KRAKERS Cracow Art Week
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Dni Otwarte Funduszy Europejskich
Noc Muzeów
Święto Małopolski
„Weekend seniora z kulturą"
Festiwal Kultury Wrażliwej
Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
Poplenerowa prezentacja prac uczniów; współpraca z UMWM