Mityczne stwory, dawni  bohaterowie i antyczne motywy. Greccy hoplici i polską husaria. Ukrzyżowany Chrystus i męczeństwo ofiar tureckiego ludobójstwa.

Malarstwo Michała Hrisulidisa przeistacza się w teatr, a jego realizacje scenograficzne to ewidentnie dzieło artysty-malarza. W tym wszystkim odnajdujemy człowieka – z jego życiem, cierpieniem, problemami i radościami. Z siłą ducha i wiary.

Tak o twórczości Michała Hrisulidisa, pisze dziennikarz Marcin Bradke.

W ramach wystawy prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, będzie można oglądać wybrane prace z dorobku tego znanego malarza, rysownika i scenografa o  greckich korzeniach. Wernisaż zaplanowano na 7 czerwca 2024 (piątek),o godz. 18.00, a wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 28 czerwca 2024. Wstęp na wernisaż i wystawę jest wolny.

Więcej na: solvay.ckpodgorza.pl

Michał Hrisulidis (ur. 1963 r.) jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Urodził się w 1963 roku we Wrocławiu. W latach 1984–1989 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1989 roku w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Kortyki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, plakatem, ilustracją, scenografią filmową i teatralną.

Ma za sobą 51 wystaw indywidualnych, między innymi: we Wrocławiu – Galeria Miejska, Warszawie – Galeria „Zapiecek”, Krakowie – Willa Decjusza, Zielonej Górze – Muzeum Lubuskie, Łodzi – Muzeum Kinematografii, Berlinie – Galeria Terzo, Enkhuizen (Holandia) – Kunstcentrum „De twee wezen”, Borne (Holandia) – Artjan Gallery, Brukseli – Maison Pelgrims, Toronto (Kanada) – The Laurier Gallery.

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, między innymi: w Berlinie, Monachium, Ludwigshaffen, Herford (Niemcy), Salonikach (Grecja), Kopenchadze (Dania), Lwowie (Ukraina), Wilnie (Litwa), Ulft (Holandia), Panagia Soumela (Grecja).

Michał Hrisulidis jest też autorem ponad 50 realizacji scenograficznych do filmów fabularnych, teatrów telewizji, seriali i spektakli teatralnych. W 1994 roku otrzymał nagrodę indywidualną na XIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za współtworzenie kształtu plastycznego filmu fabularnego „Cudowne Miejsce”, w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, a  w  2000 roku, na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, został laureatem nagrody indywidualnej za scenografię do filmu fabularnego „Daleko od okna”, w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

Współpracował z wieloma reżyserami filmowymi i teatralnymi, między innymi: z Janem Jakubem Kolskim („Historia kina w Popielawach”, „Skrzypki”, „Wyspa róż”, „Afonia i pszczoły”), Filipem Bajonem („Fundacja”, „Stara kobieta wysiaduje”), Radosławem Piwowarskim („Królowa chmur”, „Stacyjka”), Cezarym Studniakiem („Mury Hebronu”, „Imperium”, „Kocham cię, ja ciebie też nie”, „Kochanie, zabiłam nasze koty”, „Cesarz”).