To współ­czes­na in­sta­lacja ar­tys­tyczna Kingi Nowak inspi­rowana twórczością Stanisława Wys­piań­skie­go, która w symboliczny spo­sób spełnia jedno z jego największych marzeń – pozostawienia swojego śladu w tym wyjątkowym miejscu.

Autorką rzeźby jest profesor ASP, Kinga Nowak, uznana artystka, której dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Zarówno Wys­pia jak i inne wawelskie inicjatywy, w tym bogaty program edukacyjny i wy­da­wnictwa, poświęcone Stanisławowi Wys­piańskiemu – artyście totalnemu – świa­do­mie zapowiadają wielkie wydarzenia (także wystawiennicze), jakie planujemy w ko­lej­nym roku. Będą one upamiętniać wydane przezeń w 1904 roku „Akropolis”, w któ­rym Autor zawarł kompleksowy projekt aranżacji wzgórza. Wpisując dziś Wyspię w wyjątkowy krajobraz naszego bezcennego dziedzictwa, chcemy twórczo prowokować do rozmów o sztuce, która wymyka się schematom, idzie pod prąd jak Wyspiański, ale też w interesujący sposób nawiązuje do przeszłości, prowadząc z nią dialog – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

AKTYWNY ODBIÓR WIELOZNACZNEGO DZIEŁA

Dr Agnieszka Jankowska-Marzec, kuratorka instalacji zwraca uwagę, że autorka Wyspii podąża tropem wawelskich fascynacji Wyspiańskiego, równocześnie czerpiąc inspirację z jego witraży i malarstwa ściennego znajdującego się w krakowskim kościele oo. Franciszkanów. – Kolorystyka witraży, o głębokich, nasyconych barwach, rozświetlonych przez przenikające przez nie światło, sprzymierzona z geometrycznymi motywami, kratownicą obecną w malarstwie ściennym wpłynęła na ostateczną formę instalacji o wieloznacznym tytule Wyspia – stwierdza Agnieszka Jankowska-Marzec.

Wyspia to Wyspiański – otwarty, bezgraniczny, nieskończony. Ale też „wyspa” – fragment, odrębne miejsce, które, mam nadzieję, zmienia naszą optykę i pozwala na zobaczenie świata w zdecydowanych, intensywnych kolorach – mówi Kinga Nowak, autorka instalacji.

Zwiedzający Zamek będą mogli podejść do instalacji, dotknąć jej, a za sprawą wyjątkowej konstrukcji, poczują się niemal częścią dzieła sztuki.

Integralną częścią instalacji jest światło i cień pozwalające na wykreowanie zamkniętej, choć równocześnie zapraszającej widza do wnętrza przestrzeni – opowiada dr Jankowska-Marzec, dodając: Możliwość wejścia „do środka” instalacji, pozwala widzom na aktywny odbiór tej pracy, umożliwiając podjęcie różnych działań, w zależności od preferencji i zainteresowań: np. praktyk medytacyjnych czy wykonanie własnej sesji fotograficznej. Pracując nad instalacją artystka spędziła wiele godzin, obserwując działanie światła z różnych punktów widzenia
i o różnych porach dnia na miejsce w jakim znajduje się instalacja. Doszła do wniosku, że jest ono optymalne ze względu na duże nasłonecznienie (zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim), co zapewnia spektakularne efekty wizualne, wrażenie, że kolorowe tafle szkła świecą, emitując różnobarwne światło.

Kuratorka zwraca również uwagę, że poszczególne elementy instalacji (panele), zbudowane z różnokolorowych tafli szkła, przywodzą na myśl z jednej strony sposoby tworzenia witraży, z drugiej układającą się w znak, literę „W”, przypominają o zaangażowaniu Stanisława Wyspiańskiego w projektowanie typografii.

SPACER Z WYSPIAŃSKIM I PICTURE BOOK

Instalacji towarzyszy ciekawy program edukacyjny przygotowany przez Zamek Królewski na Wawelu. Do pobrania na blogu edukacyjnym www.wawel.krakow.pl/blog-edukacyjny będą karty pracy, a także podcasty. Weźmiemy też udział w spacerach* szlakiem Wyspiańskiego:

  • „Wyspiański monumentalnie” przeprowadzi nas przez wybrane miejsca na wzgórzu wawelskim, kościół Franciszkanów oraz kościół Mariacki aż po Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Podążymy śladami przełomowych wizji Wyspiańskiego, które miały zrewolucjonizować miasto.  
  • „Wyspiański prywatnie” pokaże intymne oblicze artysty. Przybliżymy dzieciństwo spędzone u stóp wzgórza i wczesną młodość autora „Akropolis”. Zwiedzający dowiedzą się również, co Wyspiański widział za oknem swoich mieszkań i pracowni.  

 

Wyspia to niejedyny akcent na Zamku nawiązujący do życia i sztuki autora „Wesela”. Prezentujemy dziś Państwu również wydanie ilustrowanej publikacji poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu Wyspiański o Wawelu autorstwa Piera Gajewskiego i Artura Wabika. Dowiadujemy się z niej m.in. o związ­kach Wyspiańskiego z Wa­welem, a także poznajemy jego dokonania zarówno jako artysty, jak i patrioty zaangażowanego społecznie
i politycznie w problemy i wyzwania przełomu wieków XIX i XX w Krakowie. Książka do kupienia od stycznia 2023 roku w sklepie stacjonarnym i internetowym Zamku. Wydawnictwo powstało dzięki Mecenasowi Tygodnia Patriotycznego – firmie TAURON.

 

*Czas trwania: 90 minut 

Dla kogo: grupy szkolne (od 12. roku życia), grupy dorosłych 

Maksymalna liczba osób w grupie: 25 

Możliwość zamawiania: poniedziałek-sobota, godzina rozpoczęcia: 10:00-14:30 

Miejsce rozpoczęcia: makieta wzgórza wawelskiego przy kasach biletowych 

Możliwość przeprowadzenia lekcji w języku ukraińskim. 

REZERWACJA I INFORMACJA

poniedziałek godz. 9:00-14:00, wtorek-niedziela godz. 9:00-16:00

tel.: 12 422 16 97   e-mail: [email protected]    www.wawel.krakow.pl