Każdy z nich jest wyjątkową opowieścią o historii, sztuce, jak również postaciach z nimi związanych. 145 lat jest to więc doskonała okazja, aby o nich przypomnieć. Wszystkie razem gwarantują tuzin wrażeń. Każdemu towarzyszyć będą wrażenia, które będziecie poznawać w ciągu całego roku. Każdego miesiąca opowiemy o innym z oddziałów w naszych mediach społecznościowych z  #12oddziałówtuzinwrażeń. Czerwiec świętujemy w MNK Sukiennice

Sukiennice – wielka hala handlowa wzniesiona w XIII wieku pośrodku Rynku Głównego – rozbudowane w XIV wieku w stylu gotyckim, gruntownie przekształcone w połowie XVI wieku w stylu renesansowym, po restauracji w latach 1877–1879 zaczęły pełnić funkcję reprezentacyjną; odbywały się tu wielkie bale i uroczystości patriotyczne. Ze względu na położenie i charakter sale I piętra gmachu Sukiennic stały się pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. Początkowo przestrzeń tę Muzeum dzieliło z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Historia

W dniu 7 października 1879 roku Rada Miejska Krakowa powołała do życia pierwsze na ziemiach polskich Muzeum Narodowe. Wystawę inaugurującą działalność muzeum otwarto 11 września 1883 roku, w przeddzień dwusetnej rocznicy bitwy pod Wiedniem, w dwóch salach na piętrze Sukiennic od strony ulicy Brackiej. Odtąd tu właśnie mieściła się stała galeria Muzeum Narodowego. Pierwszym dyrektorem nowej instytucji był Władysław Łuszczkiewicz (1883–1900), a po nim funkcję tę sprawował Feliks Kopera (1900–1949).

W roku 1901 Muzeum Narodowe przejęło całe piętro Sukiennic i w latach 1902–1903 urządzono tam nowoczesną galerię muzealną, która w niemal niezmienionym kształcie przetrwała do roku 1939. Na ekspozycję składały się: sztuka i rzemiosło od XV do XIX wieku, malarstwo i rzeźba drugiej połowy XIX wieku, rysunki i akwarele, pamiątki narodowe oraz wystawy: archeologiczna i etnograficzna.
W czasie I wojny światowej działalność Muzeum została przerwana na kilka miesięcy, a w czasie II wojny – na pięć lat: 1939–1945.

W latach 1950–1956, gdy dyrektorem muzeum był Tadeusz Dobrowolski, w salach Sukiennic urządzono nową ekspozycję, prezentującą wyłącznie polskie malarstwo i rzeźbę od oświecenia do końca XIX wieku. Taki sam zakres chronologiczny pokazywanych dzieł utrzymano za dyrektur Adama Bochnaka (1957–1962), Jerzego Banacha (1963–1974) oraz za czasów Tadeusza Chruścickiego, kiedy to Galerii w Sukiennicach nowy kształt nadali Mieczysław Porębski i Andrzej Pawłowski oraz Jan Kolanowski. Ten uświęcony tradycją zakres chronologiczny ekspozycji trwa do dziś.

Gruntowną zmianę przyniosła dyrektura Zofii Gołubiew (od 2000). Galeria została poddana remontowi konserwatorskiemu, zyskała też nowy układ i wystrój. Przekształceniu i modernizacji uległy wszystkie istniejące w Sukiennicach pomieszczenia muzealne, pozyskano też nowe przestrzenie – na parterze, półpiętrze i na tarasach.

Obecny układ ekspozycji powstał według scenariusza przygotowanego przez Barbarę Ciciorę i Aleksandrę Krypczyk, z uwzględnieniem zmian w wystroju wnętrza zaprojektowanych przez Jacka Cuprysia. Swoją estetyką Galeria w Sukiennicach nadal nawiązuje do XIX-wiecznego sposobu pokazywania dzieł sztuki.

Ekspozycja w Sukiennicach jest prezentowana w następujących czterech salach:


Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku jest kontynuacją Galerii Sztuki Dawnej Polski od XII do XVIII wieku, mieszczącej się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Z kolei dalszy ciąg ekspozycji pokazywanej w Sukiennicach prezentuje Galeria Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

WEEKEND w MNK SUKIENNICE

SOBOTA 19.10.2024

godz. 10:00-11:00 – spotkanie z konserwatorem, Dominika Sarkowicz opowie o konserwacji „Czwórki” Józefa Chełmońskiego.

godz. 11.00-12.00 - oprowadzanie kuratorskie, dr. Aleksandra Krypczyk-de Barra

godz. 12.00-16.00 - otwarte stoisko do grania w DIXIT w westybulu

Granie w Muzeum? Dlaczego nie – w przestronnych Sukiennicach znajdzie się miejsce na różne aktywności! Zapraszamy do wspólnego grania na stoisku w westybulu (I piętro, przed wejściem do galerii). Dzięki dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK. Nie graliście jeszcze w Dixit? Spokojnie, na stoisku poznacie zasady i wszystkie niezbędne informacje. Po grze zachęcamy, by poszukać na wystawie dzieł, które pojawiły się na kartach i przyjrzeć się im na żywo.

 

Można dołączyć w dowolnej chwili.

godz. 12.00-13.00 - oprowadzanie tropem DIXIT MNK

Dixit na ścianach Sukiennic. Oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych

Zwiedzanie ścieżką wytyczoną przez dzieła ukryte w kartach gry Dixit MNK.

Czekają na nas wielkie nazwiska, wielkie obrazy (i te mniejsze też), zagadkowe historie i motywy. Zobaczymy je na żywo, w całości, w pełnej skali, w otoczeniu dzieł z przełomu XIX i XX wieku zgromadzonych w galerii w Sukiennicach. W czasie oprowadzania porozmawiamy o kontekstach. Sprawdzimy, co jeszcze przywiodą nam na myśl?

Prowadzenie: Anna Orzeł, Dział Edukacji MNK

 

godz. 13.00-14.00 - „Muzyka na żywo” – podczas zwiedzania w jednej z sal Galerii będzie można posłuchać utworów muzyki klasycznej, w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej

Wystąpi  kwartet smyczkowy Feelharmony w składzie:

Maria Garstecka - skrzypce

Agata Francuz - skrzypce

Marek Ulański - altówka

Jakub Gajownik - wiolonczela

Repertuar:

A.Dvorak - Kwartet smyczkowy „Amerykański” nr 12 cz.1,4

W.A.Mozart - Divertimento d dur cz.1

A.Piazzola - Oblivion

J.Brahms - Taniec Węgierski

C.Gardel - Por Una Cabeza

Britney Spears - Toxic

Gloria Gaynor -I will survive

The Beatles - Eleanor rigby

 

godz. 14.00-17.00 - otwarta pracownia rysunkowa w Galerii

Od czego zacząć, by narysować postać w ruchu? Na co zwrócić uwagę, chcąc zrobić szkic pejzażu? I czy szkic kompozycyjny jest dla niecierpliwych?

W naszej otwartej pracowni w przestrzeni Galerii każdy może poczuć się jak adept lub adeptka Akademii i spróbować swoich sił w rysowaniu. Inspiracją do rysunkowych wprawek staną się wybrane obrazy. Na chętnych będą czekać podkładki, ołówki, krzesełka oraz wsparcie prowadzącej, która tajniki rysunku ma w małym palcu.

Zapraszamy do Sali Chełmońskiego. Można dołączyć w dowolnej chwili.

 

godz. 18.00-19.00 - wykład „Muzeum Narodowe w Krakowie - historia i zbiory do 1939 roku”.

O historii pierwszego na ziemiach polskich, publicznego Muzeum Narodowego, założonego w Sukiennicach przed 145 laty, w miejscu powstania -  opowie Pani Janina Skorupska-Szarlej, długoletni kustosz Działu Inwentarzy MNK.

Wstęp wolny

 

NIEDZIELA 20.10.2024

godz. 11.00-12.30 - oprowadzanie dla rodzin i dzieci

Czy Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach może stać się na chwilę pracownią Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego czy Jana Stanisławskiego? Oczywiście! Zapraszamy na niedzielne oprowadzanie dla rodzin z dziećmi, podczas którego dowiemy się, jakie tematy malarskie podejmowali poszczególni artyści. Dlaczego Jan Matejko malował tak duże obrazy, i jak to robił przy tak niskim wzroście? Spróbujemy też wyjaśnić, czemu Jan Stanisławski, wychodząc w plener, musiał malować szybko.

Podczas oprowadzania nie zabraknie okazji do przymierzenia stroju Stańczyka, zajrzenia do skrzyni z akcesoriami malarskimi i poczucia się jak Wernyhora, grając na lirze korbowej.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6–10 lat wraz z opiekunami. Zbiórka przy kasie. Wstęp w cenie 15 zł.

Prowadzenie: Oktawia Buryło, edukatorka MNK, REZERWACJA

 

godz. 12.00-16.00 - "Żywe obrazy" w Sukiennicach.

Wyobraź sobie, że wchodzisz do galerii, a nagle spotykasz postaci z dzieł sztuki, które zaczynają się poruszać i tańczyć. Tancerze Teatru Tańca Terpsychora już po raz kolejny ożywią obrazy i rzeźby z Muzeum Narodowego w Krakowie, tym razem w oddziale MNK Sukiennice. Ze swoich płócien zejdą liczni bohaterowie, w tym również rusałki, a nawet sama bohaterka Szału Uniesień Władysława Podkowińskiego.

Każda etiuda to starannie przygotowana inscenizacja, w której tancerze nie tylko dokładnie odtwarzają wygląd i strój postaci, ale także ich gesty i charakterystyczne cechy. Dzięki temu widzowie mogą lepiej zagłębić się w swoje ulubione dzieło i osobiście doświadczyć towarzyszących mu emocji.

Takie przedstawienia to nie tylko forma rozrywki, ale także edukacji.

 

 godz. 12:00-13:00 - oprowadzanie z cyklu "W samo południe" po wystawie "145" w Malarni

W 2024 roku Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje kolejną, 145. rocznicę założenia instytucji. Z tej okazji zapraszamy Państwa na niewielką wspomnieniowo-rocznicową wystawę do sali „Malarnia” w  Sukiennicach. Chcemy przypomnieć historię powstania pierwszej narodowej instytucji muzealnej na ziemiach polskich pod zaborami. Opowieść o Muzeum to historia złożona i wielowątkowa. Przypomnimy osoby tworzące Muzeum Narodowe, w tym postacie wielkich polskich kolekcjonerów sztuki, pamiątek narodowych i zabytków kultury materialnej. Wszyscy znamy zasługi rodziny Czapskich, Edwarda Goldsteina, Feliksa Jasieńskiego i Erazma Barącza. Nasz obecny zasób to efekt ofiarności całego społeczeństwa, w tym wielu kolekcjonerów i artystów.

Prowadzenie: Aleksandra Łabno, przewodniczka MNK, REZERWACJA

 

godz. 19.30 - koncert  „ Muzyka polska – skarb narodowy” w wykonaniu Chóru Insieme i Orkiestry Fresco Sonare.

W repertuarze:

Chór Insieme:

1. Wacław z Szamotuł – „Już się zmierzcha”

2.  Maciej Małecki – „Psalm 67 „Pokryj swym miłosierdziem”

3. Józef Świder- „Czego chcesz od nas Panie”

4. Henryk Jan Botor- „ Ave Maria stella”

5. Grzegorz Miśkiewicz- „Adoramus”

6. Marek Raczyński- „ Laudate Dominum”

Orkiestra Fresco Sonare:

1. Jan Stefani- Polonez z opery „Krakowiacy i górale”

2. Mieczysław Karłowicz – Serenada na smyczki op. 2

3. Wojciech Kilar – „Orawa”

 

Wstęp wolny

WSTĘP na wszystkie wydarzenia w ramach biletu na wystawę w promocyjnej cenie 5 zł. Wyjątkiem jest oprowadzanie dla rodzin z dziećmi (wstęp - 15 zł). Liczba miejsc na niektóre zajęcia jest ograniczona. Konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji, tel. +48 12 433 57 44 (pon.-pt. w godz. 9:00-16:00), e-mail: [email protected]l.