Tegoroczne tematy

Tym razem debata toczyć się będzie wokół dwóch szerokich zagadnień. Pierwszym jest włączenie osób starszych w życie społeczne oraz tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej. Drugim, równie ważnym tematem jest rola nowoczesnych technologii w podnoszeniu jakości życia starszego pokolenia.

Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli samorządów, a także przedsiębiorców i ekspertów z dziedziny technologii, które mogą ułatwić życie osobom starszym. Wspólnie spróbujemy znaleźć odpowiedź na palące pytania. Jak skutecznie wykorzystać potencjał osób starszych? Dlaczego część z nich pozostaje bierna i zamyka się w swoich domach, tak jakby emerytura oznaczała koniec aktywnego i pełnego pasji życia? Wreszcie, czy osoby starsze, chore i samotne muszą być skazane na wegetację we własnym domu?

Zaangażowanie samorządów

Zaproszeni włodarze gmin dyskutować będą o budowaniu polityki senioralnej na poziomie lokalnym.  Podzielą się swoimi pomysłami na to, jak poprawić jakość i poziom życia osób starszych, jak wesprzeć ich aktywizację i integrację, co zrobić, aby zainteresować lokalne środowisko, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorców wsparciem seniorów w codziennym funkcjonowaniu. Porozmawiają także o tym, jak budować lokalną sieć współpracy na rzecz zdrowego i aktywnego starzenia się.

Nowe technologie przyjazne seniorom

Wraz z przedstawicielami branży technologicznej poszukamy także rozwiązań mających na celu poprawę codziennego funkcjonowania seniorów. Poruszymy temat technologii wspierających usługi zdrowotne i opiekuńcze dla osób starszych. Zaproszeni goście, eksperci z firm działających w tym zakresie oraz start-upów, będących inkubatorami nowych pomysłów, przybliżą wiele nowatorskich technologii  pomocnych w procesie zdalnego leczenia i monitorowania zmian w organizmie. Porozmawiamy o mobilnych rozwiązaniach z dziedziny diagnostyki chorób, wykorzystania telemedycyny i sztucznej inteligencji w tworzeniu usług i produktów dla osób starszych. Wspólnie zastanowimy się również nad takimi zagadnieniami, jak wzmacnianie zdolności innowacyjnych instytucji i organizacji działających w obszarze opieki zdrowotnej i społecznej oraz poprawa współpracy międzysektorowej i transferu technologii.

Co jeszcze się wydarzy?

Jak co roku przygotowaliśmy ciekawy program i dodatkowe atrakcje. Tym razem czeka na Państwa muzyczna niespodzianka - recital artystów Opery Krakowskiej!

Ponadto zachęcamy do skorzystania z wydarzeń towarzyszących. W hallu będzie można odwiedzić stoiska wystawiennicze, zapoznać się z ofertą produktów i usług zaprojektowanych dla osób starszych, przetestować niektóre rozwiązania, a nawet sprawdzić swój stan zdrowia w mobilnych punktach oferujących badania i pomiary. Na wszystkich gości będzie także czekał gorący poczęstunek i kawa.

Srebrna Małopolska 2030

Zagadnienia omawiane podczas VII Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki są ściśle powiązane z Programem strategicznym Srebrna Małopolska 2030, który od 2023 roku wdrażany jest przez samorząd województwa małopolskiego. Jego głównym celem jest zapewnienie pomyślnego i aktywnego starzenia się mieszkańców Małopolski, rozumianego jako dobre samopoczucie w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej umożliwiające zachowanie jak najdłużej samodzielności w codziennych czynnościach.