Nadrzędną ideą festiwalu – jak wywnioskować można z samej jego nazwy – jest prezentacją dzieła życia patrona Filharmonii Krakowskiej w kontekście jemu współczesnych oraz dziedzictwa jego twórczości w historii muzyki. Program pierwszego koncertu w wykonaniu poznańskich filharmoników, choć nie zawiera kompozycji Karola Szymanowskiego, spełnia drugie wskazane kryterium. Wieczór otworzy Uwertura na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz, napisana w 1943 roku i prawykonana tuż po wojnie przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej pod batutą Mieczysława Mierzejewskiego. Drugą prezentowaną podczas koncertu kompozycją będzie Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Ericha Korngolda, w którym zaprezentuje swą wirtuozerię południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim. W drugiej części wieczoru wybrzmi natomiast Symfonia F-dur Polonia Emila Młynarskiego. Temu właśnie twórcy poświęcone będzie również pierwsze w tym sezonie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”, które odbędzie się również w czwartek, 5 września br. bezpośrednio przed koncertem, czyli o godz. 18.00 – wyjątkowo w Sali Błękitnej na II piętrze gmachu. Współrozmówcą Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz będzie dyrygent Łukasz Borowicz, a poddanym pod rozważania tematem „Emil Młynarski – genialny, znany, zapomniany”.

Dzień później, 6 września 2024 o godz. 19.30 w sali koncertowej przy Zwierzynieckiej wystąpi Morawska Orkiestra Filharmoniczna z Ołomuńca, która pod dyrekcją swojego głównego dyrygenta, Hamara Zsolta,  zaprezentuje Uwerturę koncertową E-dur Karola Szymanowskiego oraz I Symfonię Bohuslava Martinů. Wraz zespołem z Ołomuńca wystąpi również czeski pianista Marek Kozák, który zaprezentuje Koncert fortepianowy g-moll op. 33 Antonína Dvořáka.

V Festiwal Szymanowski / Polska / Świat to koronny projekt Filharmonii Krakowskiej, dlatego w jego programie nie może zabraknąć koncertów z udziałem zespołów instytucji noszącej imię tego kompozytora. Pierwsze koncerty z udziałem Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie poprowadzi Sascha Goetzel – 13 września 2024 o godz. 19.30 i 14 września br. o godz. 18.00. W programie koncertów oprócz Uwertury koncertowej Szymanowskiego, znalazła się także Suita z opery Kawaler srebrnej róży Richarda Straussa oraz V Koncert fortepianowy Es-dur zwany Cesarskim. W charakterze solisty wystąpi Federico Colli, po raz pierwszy koncertujący przed krakowską publicznością. Tydzień później, 20 września o godz. 19.30 i 21 września o godz. 18.00, w ramach oficjalnej inauguracji 80-tego jubileuszowego sezonu koncertowego, wystąpią zespoły Filharmonii Krakowskiej pod batutą swojego szefa artystycznego, Alexandra Humali. W programie koncertów znalazły się Harnasie op. 55 Karola Szymanowskiego z partią solową w wykonaniu Andrzeja Lamperta oraz Święto wiosny Igora Strawińskiego. Wybór z baletu Harnasie będzie można usłyszeć również w przeddzień inauguracji – 19 września br. o godz. 19.30 – w wykonaniu akordeonistów Macieja Zimki i Wiesława Ochwata. W programie wspomnianego koncertu kameralnego znalazły się ponadto pieśni Gustava Mahlera z cyklu Kindertotenlieder oraz Rückert-Lieder, które z towarzyszeniem akordeonów wykonają mezzosopraistka Magdalena Kulig oraz bas Piotr Lempa.

Festiwal poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego zamkną koncerty 4 i 5 października 2024, podczas których Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Dawid Runtz. W programie wieczorów (w piątek o godz. 19.30 i w sobotę o godz. 18.00) znalazły się Maski Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę autorstwa Jana Krenza, Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 Antonína Dvořáka z partią solową w wykonaniu wirtuoza wiolonczeli – Marcina Zdunika i Dyl sowizdrzał Richarda Straussa.

 

Warto podkreślić, iż koncertom festiwalowym towarzyszyć będą kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Muzycznego – w soboty 14 i 21 września, a także 5 października br. Szczegóły tych spotkań podane zostaną wkrótce.