Wielopłaszczyznowości poezji oraz jej roli w wyrażaniu siebie i rozumieniu odmienności innych będzie można doświadczyć biorąc udział w wydarzeniu „Trzy wymiary sztuki – artyści i poeci z tamtej strony dnia”, na które – 11.10.2024 (piątek), o godz. 16.30 – zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (ul. Zakopiańska 62). W ramach eventu zaplanowano spotkanie autorskie z udziałem Waldemara Gawrona, Sylwii Mensfeld, Mirosława Migo i Leszka Zająca, a także spektakl poetycko-muzyczny „Głosy z Houston” w wykonaniu Teatru EXIT (z wykorzystaniem wierszy i piosenek autorstwa pacjentów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie) oraz wernisaż prac „Artystów z tamtej strony dnia”. Wydarzenie jest organizowane w ramach Nocy Poezji 2024. Wstęp wolny.
Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (filia Centrum Kultury Podgórza) jest jedną z niewielu w Krakowie publicznych instytucji kultury, która regularnie przybliża odbiorcom artystyczne działania tzw. „Twórców z tamtej strony dnia”. Tak właśnie określił ich Waldemar Gawron – poeta, ale też wydawca ich wierszy i prozy. Niezwykła wrażliwość „poetów z tamtej strony dnia” jest między innymi efektem szczególnego doświadczania kryzysu psychicznego, ale też jego konsekwencji – odmienności w postrzeganiu świata, nierzadko wyobcowania, często samotności, a niekiedy także społecznego wykluczenia i stygmatyzacji. Prezentacja wierszy „Twórców z tamtej strony dnia”, poza ukazaniem ich szczególnej ekspresji i wrażliwości, odpowiada również na rosnące zainteresowanie twórczością Outsiderów. Jedną z najwybitniejszych badaczek tego obszaru twórczości artystycznej jest Lucienne Piery, wieloletnia Dyrektorka Kolekcji Jeana Dubufffeta (Collection de l’Art Brut) w Lozannie. W 2020 roku opublikowała ona książkę poświęconą literaturze tworzonej przez Outsiderów, o znamiennym tytule „Écrits d'Art Brut. Graphomanes extravagants”. Jednak przestrzec należy przed zbyt dosłownym tłumaczeniem tego tytułu – „Graphomanes” to nie grafomani, a ci którzy bez poezji, która bywa dla nich jedyną iskrą nadziei, żyć nie mogą. Wypływa ona z ich wnętrza, z ich trudnych doświadczeń i przeżyć. Zaś słowo „extravagantes” oznacza, że jest to poezja inna niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni – inna niż zazwyczaj – a więc niezwyczajna.
W ramach wydarzenia „Trzy wymiary sztuki – artyści i poeci z tamtej strony dnia” (o godz. 16.30) odbędzie się spotkanie autorskie z nieznanymi szerzej Twórcami, którzy prezentują niezwyczajną i niezwykłą wrażliwość na świat, nierzadko bardzo dla nich okrutny – Waldemarem Gawronem, Sylwią Mensfeld, Mirosławem Migo i Leszkiem Zającem. Spotkanie poprowadzi Maciej Bóbr – rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Wierszom towarzyszyć będą prace plastyczne „Artystów z tamtej strony dnia”, którzy nie tylko piszą, ale też rysują czy malują (wernisaż: godz. 17.30).
W programie (godz. 18.00) znalazł się również spektakl poetycko-muzyczny „Głosy z Houston”, składający się z wierszy i piosenek autorstwa pacjentów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Tytułowe Houston to potoczna nazwa placówki funkcjonująca od lat w środowisku pacjentów. Spektakl jest oddaniem głosu ludziom przeżywającym kryzysy psychiczne. Widzowie mają okazję niejako „wejść w głowę” osoby cierpiącej. To absolutnie niezwykłe doświadczenie móc skonfrontować się z przeżyciami tych ludzi. Spektakl daje możliwość wzbudzenia empatii i zrozumienia, którego te osoby tak bardzo potrzebują, a którego tak im brakuje. Niezwykłe teksty pochodzą z tomów poezji Wydawnictwa Rumak, a ich autorami jest trójka poetów, byłych pacjentów szpitala: Sylwia Mensfeld, Paweł Podgórski i Waldemar Gawron. Całość wyreżyserował Maciej Sikorski, a autorem pięknej muzyki jest Adam Szewczyk. Przekaz wzmocniony jest prawdziwą, sugestywną grą aktorów Teatru EXIT – zespołu szczególnego, bo składającego się z artystów z niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby niewidome, cierpiące na porażenie mózgowe, niepełnosprawne intelektualnie. Wystąpią: Natalia Lewandowska, Asia Sych, Ryszard Waligóra, Tomasz Buczko, Kamil Padlikowski, Marcin Konik.
Wstęp na wszystkie aktywności organizowane w ramach wydarzenia jest wolny.
Więcej na: https://www.ckpodgorza.pl/oferta/wydarzenie/trzy-wymiary-sztuki-artysci-i-poeci-z-tamtej-strony-dnia