W tym roku Święto Lotnictwa Polskiego połączone jest z 90. rocznicą zwycięstwa polskiej załogi: pilota Jerzego Bajana i mechanika Gustawa Pokrzywki na samolocie RWD-9 w prestiżowych międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge 1934. Będziemy również świętować 90. rocznicę zwycięstwa Franciszka Hynka i Władysława Pomaskiego w XXII Pucharze Gordona Bennetta - najstarszych i najbardziej renomowanych zawodach balonowych na świecie. Choć święto potrwa tylko jeden dzień, program zapowiada się naprawdę ciekawie. Coś dla siebie znajdą w nim zarówno miłośnicy techniki wojskowej, malarstwa, motoryzacji (zabytkowej i sportowej), modelarstwa, szybownictwa, a nawet fascynaci technologii kosmicznych!

Wspomnienie lotniczych zwycięstw o randze na miarę mundialu

Podczas obchodów Święta Lotnictwa Polskiego odbędą się wystawy i prelekcje m.in.: Bohaterowie Polskich Skrzydeł. Zwycięskie załogi zawodów Challenge 1934 r. oraz Puchar Gordona Bennetta 1933-35 r.

Przewidziano także panel dyskusyjny z udziałem Jacka Bogdańskiego i Przemysława Mościckiego, którzy balonem Orzeł Biały polecieli w 66. Pucharze Gordona Bennetta w 2023 r. Wystartowali w Albuquerque i przelecieli 827,48 km w czasie 1d 12h 10m 33s.

Ponadto Muzeum otworzy dla zwiedzających część na co dzień niedostępną – na pierwszym piętrze gmachu głównego, który jest perłą architektury nowoczesnej i jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Krakowa, będzie można zobaczyć m.in.: oryginalny Puchar Challenge oraz Puchar Gordona Bennetta wypożyczone od Aeroklubu Polskiego, a także witrażowe repliki zwycięskich balonów na ogrzane powietrze.

To jednak nie jedyna atrakcja dla miłośników sztuki - odbędzie się także wernisaż wystawy malarskiej Volare Bogumiła Książka, będącej częścią cyklu Loty, za który autor otrzymał Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza 2024 r.

Najlepiej przyjść z dzieciakami!

Na Święcie Lotnictwa Polskiego szczególnie mile widziane są rodziny z dziećmi – milusińscy do 7 roku życia mogą wziąć udział za darmo, a dzieci w wieku szkolnym za wstęp zapłacą jedynie symboliczne 2 zł. Wiele atrakcji przewidziano właśnie z myślą o nich! Partnerzy wydarzenia tacy jak: Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, Instytut Pamięci Narodowej, FabLab Małopolska i Muzeum AK przygotowały liczne warsztaty, gry edukacyjne i pokazy eksperymentów. W namiocie Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie można zbudować drewniany model śmigłowca, a na stosiku Krainy Bzików zrobić sobie zmywalny tatuaż lotniczy. Organizatorzy zachęcają też do udziału w lotniczej grze terenowej.

Dzieciaki z pewnością nie przejdą też obojętnie obok symulatorów lotów i symulatora skoków spadochronowych w technologii VR!

Święto Lotnictwa Polskiego – warto wpisać do kalendarza

Od 2021 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w każde wakacje organizuje Święto Lotnictwa Polskiego, które ma za zadanie przybliżać uczestnikom zarówno światowe osiągnięcia polskich lotników jak i lotnicze tradycje Małopolski. Przy sprzyjających warunkach pogodowych atrakcje będzie można podziwiać także na niebie. Podczas obchodów święta przewidziano przeloty samolotów, skoki spadochroniarzy oraz wieczorne pokazy balonów na ogrzane powietrze.

Szczegółowy program na stronie:

https://muzeumlotnictwa.pl/wydarzenia/swieto-lotnictwa-polskiego/