Książka Katarzyny Konczewskiej jest monografią naukową z pogranicza etnografii i dialektologii. Autorka przedstawia w niej pełen zasób muzealiów i archiwaliów zgromadzonych w MEK (prawie tysiąc jednostek), które pochodzą z obszarów współczesnej Białorusi znajdujących się w przeszłości w obrębie I i II Rzeczypospolitej, a także ukazuje wartość zbioru muzealnego jako źródła i narzędzia badań dialektologicznych
i socjolingwistycznych, w tym na terenie historycznej Grodzieńszczyzny stanowiącym współczesne pogranicze polsko-białoruskie. Jest to publikacja nowatorska, ukazująca potencjał zbiorów muzealnych, nowe metody badawcze i wartość rozumienia wspólnej historii i kultury. Całość została napisana w taki sposób, by zainspirować nie tylko naukowców-muzealników, językoznawców, historyków czy etnografów, ale również wszystkich interesujących się historią wschodnich rubieży I i II Rzeczypospolitej oraz historią Białorusi.
 
Książka została wydana w 2024 roku, nakładem Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, a dofinansowana przez Fundację Lanckorońskich.