Książka Katarzyny Konczewskiej jest monografią naukową z pogranicza etnografii i dialektologii. Autorka przedstawia w niej pełen zasób muzealiów i archiwaliów zgromadzonych w MEK (prawie tysiąc jednostek), które pochodzą z obszarów współczesnej Białorusi znajdujących się w przeszłości w obrębie I i II Rzeczypospolitej, a także ukazuje wartość zbioru muzealnego jako źródła i narzędzia badań dialektologicznych
i socjolingwistycznych, w tym na terenie historycznej Grodzieńszczyzny stanowiącym współczesne pogranicze polsko-białoruskie. Jest to publikacja nowatorska, ukazująca potencjał zbiorów muzealnych, nowe metody badawcze i wartość rozumienia wspólnej historii i kultury. Całość została napisana w taki sposób, by zainspirować nie tylko naukowców-muzealników, językoznawców, historyków czy etnografów, ale również wszystkich interesujących się historią wschodnich rubieży I i II Rzeczypospolitej oraz historią Białorusi.
Książka została wydana w 2024 roku, nakładem Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, a dofinansowana przez Fundację Lanckorońskich.
- A
- A
- A
Spotkanie z Katarzyną Konczewską, autorką książki "Wałaczajka"
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie z Katarzyną Konczewską, autorką książki „Wałaczajka. Zbiory Muzeum Etnograficznego w Krakowie z terenu Białorusi w badaniach językowo-kulturowych”, które odbędzie się 13 listopada, o godzinie 17.00, w Domu Esterki, przy ul. Krakowskiej 46, w Krakowie.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:44
Hydrogeolog: Stan polskich wód może być gorszy niż przedstawiają to oficjalne dane
-
17:30
Kiedy monitoring w szpitalu jest legalny?
-
17:21
Jaka przyszłość czeka dawne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy Wawelu? Obiekt popada w ruinę
-
16:50
Inspektorzy PIP będą działać sprawniej. "Kodeks pracy nie przewiduje, że umowę o pracę jest nagrodą"
-
16:30
Władze Krakowa: specustawa rozwiąże problemy formalne ws. budowy metra
-
14:45
Akt utworzenia gminy już w rękach urzędników ze Szczawy. Nowa gmina ma jednak "pod górkę"
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze