Podczas serii koncertów w tym roku z krakowskim zespołem wystąpią liderzy londyńskiej orkiestry: w kwietniowej edycji cyklu będzie to altowiolista Paul Silverthorne. Ten znakomity muzyk w przeszłości przewodził także altówkom London Symphony Orchestra, a do dziś łączy pracę z najlepszymi zespołami z udaną karierą solisty i świetnymi projektami fonograficznymi. Jak podkreśla Silverthorne, wybrane do programu utwory dadzą muzykom możliwość pokazania wirtuozerii, a publiczności – niezapomniane przeżycia i powiew nowej muzyki.
Skalę emocji, które składają się na program kolejnej odsłony projektu London Calling, wyznaczają poszukiwanie równowagi pomiędzy muzyczną tradycją a nowoczesnością, dźwiękiem i ciszą oraz muzyką Wschodu i Zachodu. W postindustrialnej przestrzeni Teatru Łaźnia Nowa zabrzmią także utwory kompozytorów angielskich, ściśle współpracujących z London Sinfoniettą (Maw, Woolrich) oraz prawykonanie Quintetto per archi no. 2 (będącego nową wersją Kwintetu smyczkowego pamięci Krzysztofa Pendereckiego) autorstwa Joanny Wnuk-Nazarowej.
Program koncertu połączy dwóch wybitnych kompozytorów, patronów obu orkiestr. Oprócz inspiracji twórczością Krzysztofa Pendereckiego (patrona wielu przedsięwzięć i mentora Sinfonietty Cracovii) będzie to także muzyka japońskiego mistrza Tōru Takemitsu, który był wielkim przyjacielem London Sinfonietty, osobiście zaangażowanym w wiele koncertowych prawykonań. Między innymi dzięki temu dialogowi mistrzów, projekt London Calling przynosi nie tylko koncertowe emocje, lecz także otwiera na międzykulturowy dialog. Andrew Burke podczas konferencji prasowej w Krakowie z okazji jubileuszu 30-lecia Sinfonietty Cracovi mówił: „To partnerstwo jest także przesłaniem o żywotnym znaczeniu dalszej współpracy między Wielką Brytanią a Europą oraz podkreśleniem, jak ważne są takie projekty, które przekazują wartości pokojowe i duchowe, zwłaszcza w czasie pełnym napięć i brutalności wokół nas”.
Więcej informacji o programie i biletach na stronie: www.sinfonietta.pl