W roku jubileuszu Politechnika będzie promować swoje technologie w Dolinie Krzemowej i jeszcze mocniej postawi na międzynarodową współpracę badawczą, m.in. w ramach Uniwersytetu Europejskiego STARS EU. Wzbogaci się też o własne murale. Ważnym dorobkiem roku 80-lecia będzie wyłonienie w konkursowej formule koncepcji zagospodarowania kampusu uczelni w Czyżynach. Oficjalny start obchodów 80-lecia Politechniki Krakowskiej zaplanowano na 13 stycznia o godzinie 10:00 w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu PK.
W programie inauguracji jest wykład dotyczący nieznanych kart z historii Politechniki, zawartych w kronikach rodziny Stella-Sawickich. Odkryje je dr Marek Stella-Sawicki, wnuk założyciela Politechniki Krakowskiej profesora Izydora Stella-Sawickiego. Ponadto otwarta zostanie wystawa fotografika Jana Zycha, od kilkudziesięciu lat kronikarza dziejów uczelni. Wiosną fotograficzna opowieść o Politechnice przeniesie się w przestrzeń Krakowa. Podczas inauguracji odbędzie się również rozmowa rektorów PK z lat 1996-2024. Tematem będzie ewolucja uczelni w dobie zmian technologicznych i społecznych ze szczególnym uwzględnieniem roli rektorów w kształtowaniu przyszłości Politechniki Krakowskiej. Moderatorem rozmowy będzie obecny rektor prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.
Finałem inauguracji będzie recital fortepianowy profesora Marka Drewnowskiego, długoletniego profesora fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi i innych polskich instytucjach muzycznych.
Obchody jubileuszu 80-lecia Politechniki Krakowskiej rozpoczęły się już w roku 2024. Preludium był 82. Konkurs Szopek Krakowskich, w którym - po raz pierwszy - wzięła udział szopka z akademickim rodowodem, inspirowana architekturą i tradycjami Politechniki Krakowskiej. Program jubileuszu to też uroczyste gale, koncerty, otwarte wystawy, konferencje naukowe i branżowe, eventy studenckie i imprezy sportowe.
Główne punkty jubileuszu:
- międzynarodowy, otwarty konkurs „Kampus Przyszłości” na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach - dla zawodowych zespołów architektonicznych i studentów z Polski i zagranicy (ogłoszenie w styczniu)
- wystawa „Osobowości 80-lecia Politechniki Krakowskiej” (luty), prezentująca 80 wybitnych postaci historycznych uczelni
- konkurs na politechniczny mural (ogłoszony 3 grudnia 2024 r.), z planowanym odsłonięciem dzieła na ścianie Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki podczas majowego Święta Szkoły
- Bieg Kościuszkowski, który wróci na ulice Krakowa (marzec)
- Juwenalia Krakoskie w Strefie Polibudy (maj) dla rekordowej liczby uczestników
- Święto Szkoły połączone z piknikiem (wspólnym z Uniwersytetem Ekonomicznym) i pokazem specjalnym oraz świętem patrona PK Tadeusza Kościuszki w ramach Nocy Muzeów (maj)
- Kraków Concrete Canoe Competition - pierwsze w Polsce międzynarodowe zawody betonowych kajaków na torze Kolna (czerwiec)
- sp; uroczysta inauguracja roku akademickiego 2025/2026 w Muzeum Lotnictwa Polskiego z udziałem szerokiego grona krajowych i międzynarodowych gości, połączona ze Zjazdem Absolwentów oraz koncertem w Filharmonii Krakowskiej (październik). W programie koncertu m.in. recital organowy i chóralny na tematy muzyczne inspirowane twórczością Marka Grechuty – absolwenta PK oraz awangardowa kompozycja do tekstów opowiadań Stanisława Lema „Bajki robotów”
- nbsp; finałowa Gala 80-lecia z wręczeniem nagród i odznaczeń (listopad)
- sp; Wigilia akademicka PK 2025, koncert kolęd oraz promocja albumu fotograficznego „Kronika 80-lecia PK” (grudzień)
Serdecznie zapraszamy w imieniu całej redakcji Radia Kraków.