Na węgierskie wydarzenia z 23 października 1956 r. Polacy błyskawicznie zareagowali wielką oddolną akcją solidarnościową. Obok leków i pieniędzy, ofiarowali Bratankom krew, której najbardziej potrzebowali ranni powstańcy.
Szczególną rolę, w tej spontanicznej akcji pomocy dla Węgrów, spełnił Kraków.
W niedzielę 28 października 1956 r. w Krakowie rozpoczęto akcję zbierania krwi dla Węgrów, rannych w wyniku sowieckiej interwencji zbrojnej. Akcja ta wkrótce przybrała masowy charakter. Pierwszego dnia do stacji krwiodawstwa zgłosiło się ok. 150 osób. Drugiego dnia już o godzinie 11.00 wstrzymano przyjmowanie dawców i rozpoczęto zapisy na kolejne dni, bo zgłosiło się więcej osób niż stacja była w stanie przyjąć. Wkrótce trzeba było wystosować apel do stałych krwiodawców, żeby w wyznaczonych terminach oddawali krew na standardowe potrzeby, bo gdy wszyscy chcieli oddawać krew dla Węgrów i zaczęło jej brakować w krakowskich szpitalach.
Oprócz akcji oddawania krwi ważne były publiczne wyrazy solidarności z Węgrami, walczącymi o suwerenność i demokrację. W Krakowie pierwsi zadeklarowali ją studenci. Powołano obejmujący wszystkie uczelnie Studencki Komitet Pomocy Węgrom, z siedzibą na Politechnice. W jego działania zaangażowały się setki studentów. Założono osobne konto w banku, powstały punkty zbierania datków. Na rzecz Węgrów organizowano koncerty i spektakle teatralne. Pieniądze i dary rzeczowe przynosili mieszkańcy Krakowa, zbierano je w zakładach pracy, a nawet w komitetach partyjnych.
Do połowy grudnia 1956 r. polskie społeczeństwo przekazało dla rannych Węgrów 795 litrów krwi. Od jednej osoby przeciętnie pobierano 150-200 mililitrów, co oznacza, że na Węgry trafiła krew od 4-6 tys. polskich dawców.
CIEKAWOSTKA: W tamtym czasie polskie krwiodawstwo borykało się z problemami. Brakowało krwi do pokrywania bieżących potrzeb lecznictwa i do wytwarzania leków krwiopochodnych. Dawcy byli niemal wyłącznie płatni. Ogłaszane wcześniej akcje zbierania krwi nie spotykały się z wielkim odzewem. Inaczej było w 1956r. Pomoc Węgrom była czymś wyjątkowym. Po tej akcji polskie społeczeństwo zmieniło stosunek do kwestii oddawania krwi. Od 1958r. rozpoczął się rozwój honorowego krwiodawstwa.
Tegoroczną akcję krwiodawstwa objął patronatem honorowym Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Kleczar, a patronami medialnymi są Radio Kraków i Telewizja Kraków.
Akcja krwiodawstwa przeprowadzona będzie od 23 do 30 października 2024 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie (ul. Rzeźnicza 11) i oddziałach terenowych. Osoby, które na hasło „Polak, Węgier – jedna krew” oddadzą krew, zostaną wliczone do akcji.
Warto się włączyć - liczy się każda kropla oddanej krwi, która może uratować ludzkie życie.