Nie ma nudy w… domu!
Jeśli możecie sobie obecnie pozwolić na luksus niewychodzenia z domu, Nowohuckie Centrum Kultury spieszy z prawdziwie kulturalną pomocą, jeśli dopadłaby Was nuda! Nie tylko serdecznie polecamy standardowe (ale jakże miłe!) domowe aktywności takie jak: nadrabianie zaległych lektur, długie maratony filmowe (z pyszną herbatą i mruczącym kotem), ogrywanie bliskich w planszówki, ale również nasze kolorowanki, https://nck.krakow.pl/nie-ma-nudy-w-domu-2/ wirtualne spacery po wystawach NCK, czy też spektakle i koncerty online – przypominające wydarzenia, które odbyły się na Scenie NCK.
W tym tygodniu zobaczcie także:
Nasz WYREMONTOWANY parking!
Po kilku miesiącach prac – MAMY TO! Parking, na który zapraszamy na czas spektakli, koncertów, warsztatów, albo tylko na kwadrans – żeby na zasadzie kiss & ride, za darmo, „podrzucić” uczestnika na zajęcia. Nowy parking w NCK to:
- 204 miejsca postojowe, a dokładnie:
- 179 miejsc dla samochodów osobowych;
- 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych;
- 9 miejsc postojowych dla busów;
- 7 miejsc postojowych dla autobusów;
- 1 miejsce dla dostaw.
- „kiss & ride” - dodatkowo parking został wyposażony w dwa miejsca, z których mogą korzystać autobusy lub samochody osobowe np. rodziców przywożących dzieci na zajęcia.
- Jeden wjazd, dwa wyjazdy - na parking można wjechać tylko i wyłącznie od strony al. Jana Pawła II, natomiast wyjechać można zarówno na al. Jana Pawła II, jak również w kierunku ul. Tomickiego.
- Trzy kasy - w celu usprawnienia wyjazdu zamontowane są aż 3 kasy biletowe (2 na wejściu na parking od strony NCK, 1 pośrodku parkingu). System parkingowy wyposażony jest w sieć kamer odczytujących tablice rejestracyjne pojazdu, dzięki której nie ma konieczności skanowania biletu podczas wyjazdu z parkingu (po opłaceniu parkowania w kasie system automatycznie otworzy szlaban, gdy wykryje numer rejestracyjny pojazdu).
(poniedziałek, 8 czerwca 2020 r., g. 10.00)
KLUB SUPER MAMA: Joga dla kobiet w ciąży
Drogie Panie, zapraszamy na czwartą część lekcji jogi, przygotowanej z myślą o kobietach od II trymestru ciąży. Dzięki ćwiczeniom jogi można uwolnić stres i rozluźnić całe ciało, praktyka pozwala także na uelastycznienie i wzmocnienie mięśni, a także pracę nad techniką oddechu.
Przygotujcie wygodny strój i spokojną przestrzeń… Pora na trening!
(wtorek, 9 czerwca 2020 r., g. 10.00)
MUZYCZNY KLUB PRZEDSZKOLAKA W DOMU!
Nasza instruktorka – Ewa Nazim-Zygadło – zaprasza do muzycznej zabawy, nie tylko przedszkolaki. W materiale prezentujemy kilka pomysłów na zabawy, których możecie spróbować we własnym domu. Pająk i muchy, zabawa z rytmem, bieg ósemkowy… sprawdźcie sami!
(środa, 10 czerwca 2020 r., g. 10.00)
NOC TEATRÓW – projekt online „Egzystencja w czasie pandemii”
Na sobotę, 13.06.2020 r., zaplanowana była kolejna edycja krakowskiej Nocy Teatrów, która z oczywistych przyczyn została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. NCK również włącza się w obchody, zapraszamy na premierową transmisję – film otwierający projekt „Egzystencja w czasach pandemii /materiał informacyjny/”, którego twórcami są młodzi artyści z naszego Teatru Ab Intra.
(sobota, 6 czerwca 2020 r., g.20.00, Facebook Nowohuckiego Centrum Kultury)
O projekcie „Egzystencja w czasie pandemii”:
Z uwagi na pandemię koronawirusa działalność instytucji kultury została zawieszona. W związku z nakazem izolacji społecznej, bezpośrednia twórczość teatralna przez kilka miesięcy nie była możliwa. Czas pandemii, mimo że dramatyczny, stał się także interesującym zjawiskiem społecznym, stanowiącym twórczą inspirację dla artystów wszystkich dziedzin sztuki, w tym również dla twórców teatru.
Pandemia koronawirusa na zawsze pozostanie w historii świata i w indywidualnych biografiach. Prawdopodobnie temat ten będzie długo eksploatowany w teatrach i innych dziedzinach sztuki. Zaistniała rzeczywistość niesie ze sobą wiele korzyści, ale również niebezpieczeństw pod względem psychologicznym. Życie w wielu wymiarach zostało przeniesione do sieci internetowej. Teatr w sieci niewiele ma wspólnego z istotą teatru jako żywego i bezpośredniego kontaktu człowieka z człowiekiem. Spektakle online, mimo że są ważnym elementem obcowania z kulturą, nigdy nie staną na równi z żywym teatrem. Nie można jednak ignorować zjawiska współdzielenia treści artystycznych w środowisku internetowym, trzeba na niego zareagować.
W związku z tym, że trudno przewidzieć czas zakończenia epidemii, a tym samym czas powrotu do żywej i bezpośredniej twórczości, Artyści Teatru Ab Intra, działającego w Nowohuckim Centrum Kultury, postanowili stworzyć teatralny projekt online. Jednocześnie wierząc, że tak zainicjowana twórczość, wykorzystująca w procesie artystycznym nowoczesne technologie, niesie wiele pozytywów:
- jest fundamentem utrzymania więzi między członkami zespołu teatralnego, a także widzami,
- stwarza możliwość artystycznego przefiltrowania tematu pandemii, co może mieć wymiar terapeutyczny (stwarzając możliwość psychologicznego przepracowania przez uczestników kryzysowych doświadczeń i uzyskania głębszego wglądu w siebie, będącego źródłem samorozwoju),
- daje sposobność do kreatywnych i samodzielnych działań twórczych,
- efekty twórczości (w postaci sfilmowanych etiud aktorskich) mogą będą formą udokumentowania życia w czasach epidemii i tym samym staną się ważną pamiątką, a także stanowić punkt wyjścia dla spektaklu, który powstanie po zniesieniu restrykcji.
Pomysłodawca projektu, opiekun i reżyser Sceny Ab Intra: Marlena Topolska
(aktorka, instruktor teatralny, filozof kultury, studentka psychologii klinicznej)
Projekt „Egzystencja w czasach pandemii” publikowany jest na kanale YouTube Nowohuckiego Centrum Kultury
Oczywiście wszystko - w przestrzeni wirtualnej!
Oczywiście - wstęp wolny!