Indywidualnie, z całą rodziną lub klasą oraz w gronie seniorów, z każdego zakątka Polski a nawet z zagranicy i bezpiecznie można cały czas poznawać Muzeum.
Wystawy i zbiory muzeum online prezentowane są na stronie internetowej i w zakładce Kolekcje. Ekspozycje muzeum w kopalni i na Zamku Żupnym można zwiedzać używając wirtualnego spaceru. Dla poszukujących wiedzy historycznej Muzeum udostępniło, za pośrednictwem Internetu, artykuły z rocznika: „Studia i materiały do dziejów żup solnych”. Szeroko pojmowaną tematykę z zakresu solnictwa prezentowaną w atrakcyjnej formie filmików można oglądać na naszym kanale YouTube. Warto zaglądać na muzealnego Facebooka i przyłączyć się do naszej społeczności.
Muzeum ma bogatą ofertę edukacyjną online skierowaną do szkół i rodzin z dziećmi. Wśród propozycji są: lekcje, warsztaty, konkursy i zajęcia plastyczne.
Razem przeżyjemy ten trudny czas.
Strona www https://muzeum.wieliczka.pl
- Kolekcje : https://muzeum.wieliczka.pl/kolekcje
- Wirtualny spacer po Zamku Żupnym i Kopalni Soli: pokazuje piękno wnętrz kopalni w Muzeum i Zamku Żupnego oraz zgromadzone w nich obiekty: https://www.ai360.pl/panoramy/279 , https://www.ai360.pl/panoramy/333
- Studia i materiały do dziejów żup solnych w Polsce: artykuły zawarte w rocznikach muzealnego wydawnictwa dostarczają szerokiej wiedzy o solnictwie, którego początki sięgają neolitu. Lektura dla wytrawnych poszukiwaczy wiedzy z dziedziny geologii, archeologii, historii, historii sztuki.
http://www.smdz.pl/wersja-online-smd-,-tomy-xxviii-xxxiii.html
- Eksperci z domu – cykl opowieści pracowników naukowych muzeum, którzy przybliżają ciekawą historię soli wielickiej, działającej tu kopalni i pokazują jak różne i jak dalekie mogą być związki z solą. https://muzeum.wieliczka.pl/aktualnosci/cykl-filmowy-eksperci-z-domu
- Solniczka - niewielkie naczynie, które znajduje się w każdym domu. Patrząc na nią trudno uwierzyć, że w przeszłości wyznaczała miejsce dla najważniejszej osoby przy stole. O tym dlaczego tak było opowiada kustosz Klementyna Ochniak-Dudek:
http://www.radiokrakow.pl/audycje/pod-lupa/pod-lupa-niezwykla-kolekcja-solniczek/
- Solne miejsca: Baza miejsc, w których pozyskiwano lub pozyskuje się sól na świecie. Zapraszamy do tworzenia jej z nami i przysyłania fotografii solnych miejsc, które Państwo odwiedzili https://muzeum.wieliczka.pl/baza-wiedzy
- Sól była tak ważna w przeszłości, że zakłócała spokój niejednego króla: „Korona królów - taka historia...” - odc. 49 "Sól - złoto Wieliczki": https://vod.tvp.pl/video/korona-krolow-taka-historia,sol-zloto-wieliczki,45654746
- YouTube: https://www.youtube.com/user/muzeumwieliczka/videos
- Facebook: https://www.facebook.com/muzeum.wieliczka/
- Instagram: https://www.instagram.com/muzeum_wieliczka/
Oferta edukacyjna:
- Bezpłatne lekcje online dla szkół (8 tematów do wyboru):
- Słone złoto
- Drzeworyt - najstarsza technika graficzna
- Tradycje górnicze
- Górnik i koń – podziemni przyjaciele
- Podziemne żywioły
- Krótka lekcja o obrazach
- Legendy z Wieliczki
- Kolekcjonerzy wielcy i mali
https://muzeum.wieliczka.pl/aktualnosci/bezplatne-lekcje-na-platformie-zoom
- Rodzinne warsztaty online – „Spotkania ze sztuką w samo południe”:
- Monotypia – sztuka jednego odbicia
- Drzeworyt – najstarsza technika graficzna
- Malarstwo – sztuka wolności
- Comiesięczne warsztaty z cyklu „Mama, Tata i Ja” – w wersji online:
https://muzeum.wieliczka.pl/dla-rodzin
- Konkurs „Barbórkowe życzenia dla górników”:
https://muzeum.wieliczka.pl/aktualnosci/barborkowe-zyczenia-dla-gornikow-konkurs
- Konkurs plastyczny „Z moich rodzinnych stron, zabytki zapomniane, warte ocalenia”
- „Edu- kącik” - zakładka na stronie internetowej, w której znajdują się:
- Materiały dla dzieci do pobrania i wydrukowania (solniczkowe kolorowanki, quiz o Zamku Żupnym, zabawy z masą solną, instrukcja jak wyhodować kryształy solne).
- Filmiki edukacyjne dla młodszych dzieci wraz z kartami pracy do pobrania: „Dlaczego w Wieliczce zbudowano zamek?” i „Krótka lekcja o obrazach”.