Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Musical "Kopernik" w Operze Krakowskiej

  • Patronaty
  • date_range Czwartek, 2024.03.28 10:18 ( Edytowany Czwartek, 2024.03.28 10:26 )
  • Data wydarzenia: 2024-04-04 18:30 - 2024-04-05 18:30
  • money Wydarzenie biletowane
4 i 5 kwietnia Opera Krakowska zaprasza na musical „Kopernik”, opowiadający o życiu i działalności Mikołaja Kopernika. Projekt związany jest z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicy śmierci wielkiego polskiego uczonego. Pomysłodawcą i inicjatorem projektu jest prof. Piotr Sułkowski, który zachęcony udaną produkcją „Pory Jeziora” musicalu o Warmii i Mazurach, zaprosił ponownie Ałbenę Grabowską, Daniela Wyszogrodzkiego oraz Tomasza Szymusia do projektu. Zaproszenie poprzedzone było wizytą w bibliotece Hosianum w Olsztynie, gdzie realizatorzy obejrzeli zapiski Kopernika, pozostawione przez astronoma na marginesach starodruków. Wtedy też się okazało, że w pewnym sensie postać M. Kopernika była ważna w życiu każdego z realizatorów.

Postać Kopernika funkcjonuje w polskiej kulturze popularnej głównie za sprawą filmu i serialu „Kopernik” Ewy i Czesława Petelskich z 1973 roku. Obraz, z niezapomnianą rolą Andrzeja Kopiczyńskiego, powstał z okazji Roku Kopernikańskiego (1973), lecz jego wpływ na świadomość młodego pokolenia jest obecnie znikomy, jeżeli w ogóle wywiera jeszcze wpływ. Nowe czasy wymagają nowych środków, a teatr muzyczny – najbardziej dziś popularny w świecie gatunek teatru – dociera do tysięcy widzów, kształtując postrzeganie za pomocą różnych kanałów komunikacji: widowiska (to synteza wszystkich dyscyplin teatralnych o wielkiej sile oddziaływania), muzyki (piosenki z musicali zaczynają żyć własnym życiem), obrazu i tekstu (książka, wydawnictwa albumowe). Co więcej, przekaz musicalu pozostaje w zapisie.

Musical o życiu Kopernika to szansa na przywrócenie Wielkiego Polaka szerokiej publiczności, na wywołanie dyskusji, na zaistnienie w mediach. Formuła „śpiewania o historii” (a raczej o wielkich postaciach historycznych) była wielokrotnie stosowana i doskonale się sprawdziła w różnych częściach świata. W bliskiej nam Austrii powstał musical „Elisabeth” (1992) opowiadający za pomocą współczesnych środków dzieje cesarzowej Elżbiety Bawarskiej (znanej jako Sisi - ulubienicy Austriaków). Sukces musicalu, który od lat nie schodzi z afisza, wyszedł daleko poza granice Austrii – przetłumaczono go do tej pory na siedem języków i pokazano już kilkunastu milionom (!) widzów na kilku kontynentach (m.in. święcił tryumfy w Seulu).

Największą teatralną sensacją Broadwayu ostatnich dekad jest musical „Hamilton” (2016), opowiadający o życiu i działalności państwowej jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – sekretarza skarbu prezydenta Waszyngtona, Alexandra Hamiltona (1755-1804). Mogło się wydawać, że to ryzykowny pomysł na musical, tymczasem sukces przedstawienia jest bezprecedensowy, a jego twórca, obsypany nagrodami (w tym nagrodą Pulitzera w kategorii dramatu), Lin-Manuel Miranda, wyjaśnił go takimi słowami: „To jest Ameryka wtedy, opowiedziana dziś”.

Twórcy przedstawienia pokazują polskiej publiczności Mikołaja Kopernika – największego astronoma, który „wstrzymał słońce, ruszył ziemię”, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka. Tak otwartego, tak pełnego naukowej pasji, że mógłby być jednym z naszych współczesnych, być jednym z nas, najlepszym z nas.

Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc.

Twórcy musicalu „Kopernik”:

Ałbena Grabowska, libretto – popularna pisarka (także lekarz neurolog), autorka m.in. historycznej sagi „Stulecie Winnych”.

Daniel Wyszogrodzki, słowa piosenek – tłumacz i autor teatralny (także wykładowca Akademii Teatralnej), specjalista od sceny musicalowej w Polsce i na świecie.

Tomasz Szymuś, muzyka – kompozytor i aranżer (także wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).

Realizatorzy:

Jakub Szydłowski – reżyser, polski aktor musicalowy, dubbingowy i filmowy, współpracuje z licznymi teatrami muzycznymi w Polsce i zagranicą, vice dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Grzegorz Policiński – scenograf, specjalizuje się w programach muzycznych, scenograf największych polskich musicali, projektuje skomplikowane scenografie multimedialne do wielkich widowisk plenerowych i koncertów.

prof. Piotr Sułkowski – Opera Krakowska – pomysłodawca projektu; dyrektor Opery Krakowskiej; dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kierownik Katedry Dyrygentury tamże).

Więcej informacji: https://opera.krakow.pl/spektakle/kopernik#detailsBasicInformation

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię