Wyśmienita kryminalna historia, odnosząca się do prawdziwych postaci i wydarzeń, w tym okupacji Krakowa, kanibala Franza Thama i motywu grabieży polskich dzieł sztuki przez nazistów
Mosty na Wiśle - niemi świadkowie wydarzeń
Jak dalekie cienie na teraźniejszość rzucają mroczne tajemnice z przeszłości?
Kraków, 1939: Widmo nadchodzącej wojny rozdziela nierozłączne dotąd przyjaciółki Hanię i Esterę. Estera, pochodząca z zamożnej żydowskiej rodziny, wyjeżdża do Palestyny, a Hania, Polka, żyjąca skromnie z matką, musi walczyć o przetrwanie w okupowanym Krakowie. Pracuje w magazynie zlokalizowanym w podgórskim getcie, gdzie w tle kwitnie nielegalny handel i pobrzmiewają budzące grozę straszliwe plotki o sprzedaży ludzkiego mięsa. Narażając się na kolejne niebezpieczeństwa Hania nawet nie przypuszcza, jaki wpływ na przyszłość będą miały jej decyzje.
Kraków, 1993: Walenty Cichocki, pięćdziesięcioletni policjant i miłośnik sztuki, prowadzi sprawę zabójstwa niemieckiego turysty. Jego ciało, z szyją owiniętą szalikiem Cracovii, znaleziono tuż po krakowskich derbach. Walenty wkracza w mroczny świat kibiców, handlarzy sztuki i prostytutek, a sprawa komplikuje się, gdy, tym razem w pobliżu mostu Powstańców Śląskich - odnalezione zostaje kolejne ciało. Kto i dlaczego zabija Niemców i pozoruje kibicowskie porachunki?
Irena Małysa - autorka kryminałów, z wykształcenia pedagożka specjalna. Prowadzi własną firmę oraz dom tymczasowy dla bezdomnych psów. Zakochana w folklorze. Jej debiut literacki, „W cieniu Babiej Góry” (2021), otwierający cykl opowieści o Baśce Zajdzie, podbił serca czytelników w Polsce i zyskał miano bestsellera. Autorka w swoich powieściach w mistrzowski sposób łączy porywającą fabułę z intrygującą zagadką kryminalną. Jej książki wyróżniają się unikalnym klimatem, z elementami ludowości i magii, silnym ładunkiem emocjonalnym i fascynującymi wątkami historycznymi.
Premiera: 13 listopada 2024